Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 466 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116485655
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Co presne je na Bozim slove Bozi?
Vloženo Čtvrtek, 03. srpen 2006 @ 08:43:59 CEST Vložil: Bolek

O Bibli poslal aviaf

Stane se cas od casu, ze cloveka nejaka otazka uplne posedne a neda mu spat. Jedna obzlvast palciva posedla nedavno i mne: jak to vlastne presne myslime, kdyz tvrdime, ze Bible je Bozi slovo a Pravda? Malokdo zastava nazor, ze Bozi inspirace (pri vzniku biblickych knih) vedla k totalnimu potlaceni osobnosti a vyjadrovaciho stylu autora toho ktereho biblickeho spisu. Napriklad to, ze treba Marek psal horsi rectinou nez Lukas, vubec neznamena, ze Marek mel "horsi" Bozi inspiraci nebo ji mel mene. Ale ta linie, ktera vymezuje "lidsky faktor" od toho Boziho, se urcuje pomerne tezko a je predmetem mnoha sporu. Zastanci bezchybnosti (inerrancy) tvrdi, ze lidskeho faktoru je v Bibli tak malo, ze nikdy ani nedoslo k zadnemu vecnemu omylu v detailech. Nasledujici pasaz, ktera haji tezi o bezchybnosti proti liberalum, pochazi z www.reformace.cz z oddilu "O Bibli":

"Například, Ježíšův zamýšlený účel byl, aby nám sdělil, že malá víra, ač je jako nejmenší hořčičné semínko, vzroste neúměrně do velikosti. Ježíš ale udělal botanickou chybu, protože semínko třeba divoké orchideje je ještě menší než hořčičné. Na tom ale nezáleží, tvrdí liberál, absolutní velikost semene není součástí tohoto Ježíšova sdělení. Ježíš ale hovoří o semenech, která Židé vysazovali v zahradách. A mezi těmi je hořčičné semeno nejmenší. My věříme v bezchybnost Bible i co se botaniky týče." Nevim, nevim, napriklad podle Marka 4:31 Jezis rika: "[Bozi kralovstvi...] Je jako horcicne zrno: kdyz je zaseto do zeme, je mensi nez vsechna semena na zemi." Proste vsechna na zemi, ne jen nez semena zahradni. Myslim, ze Jezis (nebo Marek) tuhle botanickou chybu udelal. Osobne se ale priznam, ze souhlasim s liberalem: to je detail, kterej znervozni jen hnidopicha. Podobnych drobnych nesrovnalosti je, pokud jsem se docetl, vic:

  • Lukas 3:2 tvrdi, ze Jezis byl pokrten "za nejvyssiho kneze Annase a Kaifase", ackoli Annas knezoval v letech 6-15 po Kr., Kaifas 18-37 po Kr. Vubec samotny fakt, ze nejvyssi knez muze byt jeden a Lukas uvadi hned dve jmena pro jeho historickou verohodnost v tomto konkretnim bode nesvedci.
  • V Markovi 2:26 Jezis vyklada, jak David jedl posvatne chleby "za velekneze Abiatara", ackoli v pasazi, na kterou Jezis svym vypravenim odkazuje, se pise, ze knezem byl Achimelek (1S 21:2-7), ktery byl Abiatarovym synem (2S 8:17).
  • Nekteri vidi i nesrovnalosti v popisu toho, co Saul/Pavel presne delal po obraceni, jak je to popsano v Sk 9:19-31 a Ga 1:16-24.
Stejne jako u horcicneho zrna se priznam, ze nemam problemy souhlasit s liberalem, ze ve vsech tech pripadech jde o detaily, ktere nijak nesnizuji Bozi charakter Boziho slova. Stejne jako Buh nekontroloval evangelistum gramatiku a slovni zasobu, mavnul rukou i nad podobnyma faktografickyma prkotinama. A protoze lidska pamet selhava, vznikaji faktograficke chyby. Moderni biblistika ovsem naznacuje, ze toho lidskeho faktoru je v Bibli jeste o trochu vic: jak se vyrovnavame s faktem, ze nektere vyznamne verse v nejstarsich rukopisech chybi nebo jsou formulovany jinak?
  • Mk 16:9-20 je v kazde Bibli s poznamkovym aparatem oznacen jako pravdepodobny pozdejsi dodatek (coz obzvlaste rozrusuje ty, kteri povazuji brani hadu do ruky, vyhaneni demonu a mluveni jazyky za nezbytnou soucast sveho duchovniho zivota)
  • J 7:53 - 8:11 - Jezis a cizoloznice je bludna perikopa, ktera se v ruznych rukopisech objevuje na ruznych mistech.
  • Verse L 22:43.44 chybi v nekterych rukopisech, nehlede na to, ze nezapadaji do kontextu kompozicne.
  • 1K 14:34-35 se v nekterych rukopisech objevuje az za versem 40 ve 14. kapitole, nehlede na to, ze text si podle vseho protireci s Pavlovymi instrukcemi v kapitole 11 tehoz listu.
  • 1J 5:7-8 je trojicni dodatek, ktery se dnes do Bibli uz prakticky nedava (povazuje se za pozdejsi podvrh), ale treba jeste v Kralickem prekladu ho najdeme.
  • Marek 1:41 podle nekterych starsich rukopisu pise, ze Jezis se "rozhneval", kdyz ho jeden z malomocnych pozadal o uzdraveni, ale v nasledujicich rukopisech, jako i ve vetsine prekladu, stoji, ze se "slitoval".
Jak se stavime k tem versum, ktere jsou pravdepodobne pozdejsi redakci nejakeho aktivniho pisalka, ktery si chtel vylepsit Pismo k obrazu vlastni teologie? Na zaver jsem si nechal otazku nejkontroverznejsi: co s temi biblickymi spisy (a hlavne mam na mysli nektere NZ epistoly), ktere se vydavaji za dilo nekoho jineho nez jsou? Maloktery seriozni biblista dnes pochybuje o tom, ze pastoralni epistoly jsou pozdejsiho data a ze je nemohl psat Pavel, protoze uz byl po smrti. Predevsim se jedna o epistoly pastoralni. Jak se s takovou skutecnosti popasovat? Pro ilustraci budu citovat reakci Dana Drapala (Emancipace zen v cirkvi? str. 68): "Vyklad tohoto textu [1Tm 2:12] je vskutku nesnadny. Liberalni teologove si ovsem poradi snadno: Pastoralni epistoly...povazuji nikoli za dilo Pavlovo, ale za dilo Pavlova nasledovnika nekdy z 2. stol. po Kristu. Takovy vyklad je pro mne samozrejme neprijatelny. Nedovedu si predstavit, ze by prvotni krestane tolik lhali a ze by Duch svaty jeste dilo nepravem pripsane Pavlovi nechal zaradit do kanonu novosmluvnich spisu." Jako protiargumentace mi to prijde velmi slabe. Liberalni teologove (cetl jsem napriklad Uvod do NZ od Petra Pokorneho) uvadeji dobre a racionalni argumenty pro pseudonymicke autorstvi 1Tm (slovni zasoba, citace v ostatnich zdrojich apod.). Pokud se myli, jiste se to da ukazat. Pokud se nemyli, pak je ovsem jakekoli dusovani se skvelym moralnim profilem prvotnich krestanu dost mimo misu. Osobne se priznam, ze s liberalnimi teology povetsinou souhlasim, protoze mi byli schopni predlozit dobre argumenty ve prospech svych tezi. I nadale si myslim, ze Bible je Bozi slovo, ale zmenil jsem svuj nazor na to, jak vyznamny byl pri jejim vzniku lidsky faktor. Mozna, ze vsechno, co jste si tu precetli, jste uz vsechno davno vedeli a slyseli. Mozna jsem nosil drivi do lesa. V tom pripade vsak jiste mate na vec zformovan nejaky zralejsi nazor a ten si rad prectu. Aviaf

"Co presne je na Bozim slove Bozi?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 31 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Co presne je na Bozim slove Bozi? (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 03. srpen 2006 @ 11:50:50 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co se týče detailů:
1-Římany dosazený velekněz byl Kaifáš na raddy svého tchána Annáše, takže Ježíš takto ukázal, kdo vlastně tříme otěže
2-to se týká svatyně Nóbu, kde se David ukrýval (a jedl chléb) a která byla později až na Abiatara=Ebjátara vybita



Re: Co presne je na Bozim slove Bozi? (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Sobota, 05. srpen 2006 @ 01:48:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Poznámka: Nemám sice problémy s lidským faktorem v Božím slově, ale pozastavuji se nad tvrzením, že "Maloktery seriozni biblista dnes pochybuje o tom, ze pastoralni epistoly jsou pozdejsiho data a ze je nemohl psat Pavel, protoze uz byl po smrti."

Jakmile se setkáte kdekoli ve vědě s tvrzením, že "málokterý seriózní" cokoli, můžete vzít jed na to, že to není pravda. Kdyby to pravda byla, nikdo by to takto netvrdil, nebylo by to třeba.

Já jsem se osobně, byť jsem samozřejmě nedovzdělanec, nikdy s přesvědčivými argumenty o pozdním původu pastorálních epištol nesetkal. Argumenty, s kterými jsem se setkal, byly argumenty evolucionistické, a evolucionismu je dávno pasé, a to nejen v teologii.

Naopak Nový biblický slovník, vydaný v češtině Návratem domů, který je ale sám už dost starý, (Douglas a spol.) jednoznačně považuje pstorální epištoly za dílo apoštola Pavla.

Argument uvedený Danem Drápalem (odhlédněme od toho, že je to taky asi seriózní biblista) je naopak relevantní, ba klíčový, protože:
Ve 2. listě Tesalonickým (2,2) vyslovuje Pavel obavy z dopisů, které kolují, ale nejsou psány apoštoly, jen se tak tváří. Na konci toho dopisu (3,12) pak připomíná, že ověřuje své dopisy vlastní rukou, neboť jeho rukopis je adresátům znám. (viz též Gal 6,11)
Jestliže tedy Pavlovi velmi záleželo na tom, aby pod jeho jménem kolovaly jen pravé dopisy, pak by falešné pastorální listy byly především rafinovaným podvodem, který má dodatečně vyvýšit autoritu Timotea a Tita. A musel by to být velmi rafinovaný, neprůstřelný podvod, aby to celá církev sežrala a ještě je zahrnula do kánonu. Představovat si to tak může, kdo chce, ale obecně sdílené důvody, abychom tuto konspiraci mohli nazvat faktem, nevidím.

Olin



Stránka vygenerována za: 0.33 sekundy