Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 423 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116474007
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Konzumní způsob života, sobectví, snobství
Vloženo Sobota, 24. únor 2007 @ 12:30:19 CET Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal joker

Úvod
V mnoha příspěvcích jsou časté odkazy na "sobectví" a "konzumní způsob života". Oba tyto výrazy zdomácněly v našem slovníku, přesto nám jejich skutečný význam může unikat. Co tedy znamenají?

Konzumní způsob života
Tento termín je nejčastěji užíván v pejorativním smyslu, chceme-li označit jedince nebo jev, který se nám jeví jako negativní. Zcela záměrně užívám spojení "se nám jeví", protože posuzování konkrétních situací je silně subjektivní a zcela jistě se bude lišit podle osoby posuzovatele.

Definice: konzumní způsob života je orientovaný na spotřebu, nikoliv tvorbu hodnot. Konzument je příjemce, nikoliv tvůrce (vysílač).

V této souvislosti chci důrazně upozornit, že konzumní způsob života není apriori spojen s žádným společným znakem (vzdělání, sociální úroveň apod.) Konzumentem může být stejně tak vysokoškolák jako analfabet, nezaměstnaný i generální ředitel, bezpartijní i straník, nevěřící i křesťan.

V definici je uvedeno, že konzumní způsob života je orientovaný na spotřebu. Znamená to, že konzument pouze přijímá hodnoty bez jakékoliv zpětné vazby. Příklady: nakupování, jehož smyslem je vlastní akt nákupu; vlastnictví věcí, jehož důvodem je touha po zařazení do určité "elitní skupiny". V tomto případě se konzumní způsob života blízce dotýká a možná i prolíná ze snobstvím (příslušnost k určité entitě, např. vlastník konkrétní značky automobilu, mobilního telefonu nebo i vydání Bible) a sobectvím (na prvním místě je zájem o vlastní prospěch, společenské uznání apod.)
Konzument je snadno manipulovatelný.

Jak se projevuje konzumní způsob života v církvi
Typický konzument je člověk, který se o církevní dění prakticky nezajímá a jehož duchovní život spočívá pouze v návštěvě nedělní (sobotní) bohoslužby. Konzument bohoslužby je člověk, který se nesnaží rozsuzovat předkládané informace (kázání) a přijímá je tak jak jsou. Konzument neposkytuje duchovnímu žádnou zpětnou vazbu.
Přestože může tento výčet vlastností působit stroze, je třeba mít na paměti, že i konzument je schopen altruistického přístupu ke svému okolí.

Naproti tomu sobec není schopen altruistického přístupu (sobec je v podstatě egoista, občas se používá výraz "individualista"), je u něj zcela potlačena schopnost vcítit se do potřeb druhých. Ačkoliv sobec svým způsobem kopíruje některé vlastnosti konzumenta, v určitých situacích (pro vlastní prospěch) je schopen být nejen příjemcem, ale i tvůrcem (vysílačem). Společnou vlastností sobců je neschopnost uznat omyl, chybu, omluvit se. Osobní názor nebo potřeba snoba je vždy nadřazen ostatním.

Specifickou skupinu tvoří jedinci, pro něž se vžilo pejorativní označení snob. Je to člověk, pro něhož není důležité být účasten bohoslužby, ale být viděn na bohoslužbě, není pro něj důležité studovat Bibli, ale studovat konkrétní vydání nebo provedení Bible (pouze Kralická, vydaná ve Velké Británii, vázaná v kůži apod.)
Ve světě je nejčastějším příkladem snobství používání výrobků konkrétní značky: pouze Adidas, pouze Nokia, pouze BMW apod.
Riziko upadnutí do snobského způsobu života úzce koreluje z konzumním způsobem života ve smyslu nerozlišování potřebného od zbytečného, pravdivého od lživého apod. Příklad: potřebuji auto, ale nepotřebuji BMW, potřebuji tričko, ale nepotřebuji Adidas apod.

Specifickým projevem snobství je sklon ke sdílení společných názorů. Každá subkultura má vytvořený vlastní žebříček hodnot, na čemž není v principu nic špatného. Křesťané tvoří subkulturu se svými hodnotami a zajisté se jich nevzdají pro majoritní názory. Snob přijímá tyto hodnoty pouze ústy, nikoliv srdcem. Snob dokáže celé hodiny v argotu opakovat naučené fráze bez toho, aniž by znal dosah i smysl svých slov.

Existuje skupina osob, která má tendenci přijímat pouze extrémní, exaltované názory. Tato skupina modelově zasahuje nejvíce do oblasti konzumního způsobu života, byť se sama považuje být hlasatelem pravdy (vysílač). Zastává názor, že pouze extrémní prožitek je správný. Příkladem jsou např. vyznavači adrenalinových zážitků (potápění, downhill, bungee jumping apod.), extrémisté (nacisté, radikální ekologové apod.) a také určitá skupina tzv. militantních křesťanů. Osoby s extrémními názory se mohou citově fixovat pouze na určitou modelovou situaci (soucit s trpícími zvířátky, "nic než národ" apod.), ale v obecné rovině nejsou schopni vyváženého altruistického chování.

Varování
Uvedené příklady nemají sloužit jako prostředek pro jednoznačnou, okamžitou a odsuzující identifikaci osob ve vašem okolí. Vždy mějte na paměti, že každý člověk je autentický ve svém projevu a nelze na něj aplikovat černobílou šablonu dobra a zla. Lidské chování je závislé na mnoha okolnostech a velkou měrou je ovlivňováno podvědomím, formovaným předchozími zkušenostmi.

joker


"Konzumní způsob života, sobectví, snobství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 11 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Káže homosex a přitom si myslí, že to nemá chybu, ohava! (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Sobota, 24. únor 2007 @ 14:27:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Autor napsal: "Společnou vlastností sobců je neschopnost uznat omyl, chybu, omluvit se."

Odpovídám:
Právě toto je společnou vlastností těch vlků, zamaskovaných do ovčího roucha, kteří lžou, že patří mezi křesťany, ale přitom v církvi propagují sodomskou homosexualitu. Jedním z nich je právě autor článku, Joker. On nepovažuje za chybu celý rok na Granu propagovat homosex.

Jokere, Ty kážeš vodu, ale piješ víno!
Pěknými slovy svou vlčí povahu nezamaskuješ!

Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve



Re: Konzumní způsob života, sobectví, snobství (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Sobota, 24. únor 2007 @ 16:54:00 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Libore, píšeš: Jedním z nich je právě autor článku, Joker. On nepovažuje za chybu celý rok na Granu propagovat homosex.


Ale to je lež! Kde přesně o tom Joker píše, na Grano Salis?

Karel



Milý Jokere, taky mám z Tebe pocit, že si někdy z nás děláš srandu. (Skóre: 1)
Vložil: likvid v Sobota, 24. únor 2007 @ 16:56:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nejsem sice tak vyhraněný bijec jako Libor Halík a ani s Ním úplně ve všem nesouhlasím. / Přesto, že jej mám rád a vidím ho jinak než většina diskutétů na GS / Opravdu si nechci lacině přihřívat polívčičku. Ale vychází mi jedno : pokud si z nás neděláš legraci pak musíš být chladnokrevný pokrytec nebo tak zkažený, že uš si to ani neuvědomuješ. Jsem přesvědčen, že to s tebou není tak zlé a že si opravdu děláš jen legraci. Tvůj Petr Vlček



A co nemít děti? (Skóre: 1)
Vložil: arrow v Neděle, 25. únor 2007 @ 20:36:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím, že výše uvedené téma je určitě zásadní pro každého člověka současné doby, který chce následovat Krista.

Myslíte, že například současný trend nemít děti je sobectví? Nedávno jsme o tom s kamarádem diskutovali - on zastával tento názor, já jsem si ale po obsáhlé diskusi se studentkami utvořil trochu jiný názor.

Vemte si, že od malička žijete v současné české společnosti. Koukáte na televizi, chodíte s vrstevníky do školy. Tvoříte si žebříček hodnot - najde se v něm pro "ploďte se a množte se"? Haha, ani náhodou!

A co vidíte - co to je mít děti? Porod bolí. Postava se vám zhorší. Děti řvou a kňourají. S*****í. S dětmi jsou problémy. Jsou nemocné. S dětmi máte daleko méně peněz. Dlouhodobě. S dětmi jste zavřené léta doma. Do 30ti let s vámi budou bydlet a "vyžírat" vás.

A k čemu to všechno? Děti vás, až budete v důchodu, strčej UMŘÍT DO DOMOVA DŮCHODCŮ. Mít děti tedy v dnešní době není SOBECTVÍ, ale pro nevěřícího zcela IRACIONÁLNÍ.



Nemít schválně děti a sexovat si přitom, je velmi pohodlné (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Pondělí, 26. únor 2007 @ 09:38:22 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Nemít schválně děti a sexovat si přitom, je velmi pohodlné. Určitě to není nesení Kristova kříže a následování Ho každý den.

Lidé žijící v celibátu, jsou sobci, pokud nežijí stylem skutečně celibátního Ježíše Krista, proroků Jana Křtitele, Eliáše, Elizea, Jeremiáše.

Pokud žijí stylem zdánlivého benediktinského mnicha Anselma Gruna a pravidelně masturbují, sebeprzní se, tak jsou sobci.
Pokud žijí stylem těch zhruba 90 katolických homosexuálních kněží bostonské arcidiecéze v USA, pak jsou ještě většími sobci.

Pravdou je, že národ bez dětí nemá budoucnost. Každému není dán Boží dar trvalého panictví a panenství. Většině křesťanů Bůh vždy uděluje dar manželství. V manželství však nemají bránit rození dětí. Nemají uměle zavírat své lůno k zázraku dalšího nového života.

Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve



Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy