Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 240, komentářů celkem: 429556, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 534 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116480184
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Jak se zbavovat hříchů?
Vloženo Pátek, 13. březen 2009 @ 20:58:23 CET Vložil: Stepan

Katolicismus poslal oko

Svátost pokání, nebo zpověď?

Jsem docela zděšen představami, kteří někteří sdílíte o ŘKC. Ve světle těchto představ se nedivím, že cokoli katolického vás naplňuje hrůzou a děsem a z principu to odmítáte. Kdyby tyto představy byly jen z části pravdou, taky bych je odmítal. Ale skutečnost je docela jiná, to co nenávidíte, není katolické učení, ale nepravdivé představy o něm ...

..."V ŘKC, ale i v některých jiných denominacích, se přece jenom odměřují hříchy jako brambory na krámě. Totiž třídění hříchů v první vlně se odehrává už ve zpovědnici, kde zpovědník hodnotí "váhu" hříchu a vyměřuje protihodnotu k pokání. Další kolo se koná v hříchopračce-očistci, nebo přeneseně v říši odpustků"...


Jak je to tedy s odpouštěním hříchů v katolické církvi doopravdy?

Hříchy odpouští jedině Bůh, nikdy ne člověk. Ani papež nemůže odpustit jediný hřích. Hříchy se odpouštějí na základě pokání - lítosti.

(2. Kor 7,10)
Zármutek, který je podle Boha, přece působí pokání vedoucí ke spasení, jehož nelze litovat. ..

Písmo na mnoha místech křesťany k pokání vyzývá. Pro žádného křesťana není jiné cesty ke spáse. Snad se nenajde nikdo, kdo by se mnou v tomto nesouhlasil.

(Sk 3,19)
Proto čiňte pokání a obraťte se, aby vaše hříchy byly smazány a přišly časy osvěžení od Pánovy tváře ...

Jedná se o vnitřní pokání, o obrácení srdcem k Bohu a o rozchod s hříchem. Zároveň sebou přináší touhu změnit život s nadějí v Boží milosrdenství a jeho pomoc.

Projevy pokání vyúsťují do změny vztahu k sobě, k Bohu i k bližním ve třech hlavních podobách: Modlitba, půst a almužna.

Mimo radikální očištění, jaké působí křest, nebo mučednictví, se v ŘKC klade důraz na úsilí o smíření s bližními, starost o jejich spásu, přímluvu svatých a skutky lásky.

(1. P 4,8)
Především však mějte jedni k druhým horlivou lásku, neboť láska přikryje množství hříchů....


Pán Ježíš dal apoštolům moc svazovat a rozvazovat (Mt 18,18), dal jim podíl na vlastní moci odpouštět hříchy. Protože smíření s církví je neodlučitelné od smíření s Bohem. Těžký hřích zasazuje ránu i církevnímu společenství.

Konkrétní způsob, jakým církev vykonávala tuto moc, prodělal za staletí mnoho změn. V prvních staletích bylo smíření křesťanů, kteří se dopustili zvlášť těžkých hříchů, podmíněno veřejným pokáním za přísných podmínek, trvajících často celá léta. Když k nám přišli r. 863 zvěrozvěstové Cyril a Metoděj, přinesli si sebou ještě "Penitenciář", knihu, ve které byly stanoveny tresty za hříchy podle tehdejší církevní praxe.

Dva takové příklady z Penitenciáře:
Za opilství, vedoucí ke blití - týden o chlebu a vodě.
Za vraždu - 7 let vyloučení z podílu na Večeři Páně, vyloučení ze společenství církve, z toho 4 roky o chlebu a vodě.

Pod vlivem mnišské tradice východu se postupně rozšířila praxe "soukromého" pokání. Svátost se provádí diskrétnějším způsobem a otevřela cestu k pravidelnému přijímání této svátosti.

Praxe pokání se ustálila v církvi dneska ve třech podobách.

1.) V nebezpečí smrti, kdy už není jiná možnost, k dokonalému odpuštění stačí upřímná lítost nad hříchy.

2.) Svátost pokání hromadná, spojená s rozhřešením - využívá se jen vyjímečně, např. vojsko před bitvou.

3.) Svátost pokání soukromá. Toto je dneska nejčastější podoba této svátosti, kde samotná zpověď je jen jednou z pěti podmínek, nutných k odpuštění.


                                          Jednotlivé části soukromé svátosti pokání.


1.) Zpytování svědomí - křesťan v modlitbě prosí Ducha svatého, aby mu dal poznat pravý stav jeho nitra, aby si své hříchy uvědomil.

2.) Lítost - Je absolutně nejdůležitější a nezbytná pro odpuštění hříchů. Souvisí se zpytováním svědomí.

3.) Opravdové předsevzetí - rozhodnutí se svým životem cosi udělat, obrátit se k Bohu.

4.) Vyznání hříchů (zpověď) - Křesťan se vyznává ze všech hříchů smrtelných ale je dobré se vyznat i z hříchů lehkých. Kněz je zde jako zástupce církve, jako rádce a pomocník. Kněz dávno nevyměřuje "protihodnotu" pokání, ale sleduje jeho duchovní dobro, nesoudí, pomáhá. Má kvalifikaci, aby dokázal v obtížné situaci poradit, aby připomněl hlavní zásady, ukázal směr řešení. Mocí svazovat a rozvazovat zastupuje Boha i církev. Ale pouze zastupuje. Do lidského srdce nevidí. Upřímnost pokání posuzuje Bůh sám a jen ten odpouští hříchy.
Kněz skrze službu církve uděluje rozhřešení slovy: "Pán ti odpustil hříchy, jdi v pokoji".


5.) Dostiučinění - Usilovat o splnění svých předsevzetí, vykonat uložené pokání. Je to logické, má - li mít pokání smysl, musí se projevit v lidském životě kvalitativní změnou k lepšímu.


Kdo uzná své hříchy a odsoudí je, souhlasí již s Bohem. Bůh odsuzuje všechny hříchy; a odsoudíš - li je i ty, spojuješ se s Bohem. Člověk a hříšník, to jsou dvě rozdílné věci; člověk je Boží dílo, hříšník je tvé dílo, člověče.
Znič, co jsi udělal ty, aby Bůh spasil, co učinil on. Když tě začne mrzet, cos vykonal, tehdy začínají tvé dobré skutky, protože jsi odsoudil své špatné skutky. Dobré skutky začínají uznáním špatných skutků. Konáš pravdu a přicházíš ke Světlu.

(sv. Augustin)


Odpustky se samotnou svátostí pokání vůbec nesouvisejí. Neodpouštějí hříchy, ale napravují jejich následky.


Podobná témata

Katolicismus

"Jak se zbavovat hříchů?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 62 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak se zbavovat hříchů? (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Pátek, 13. březen 2009 @ 22:38:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Oko, díky za vysvětlující článek. Jen mi tam cosi chybí. Během mešní liturgie se říká následující (parafrázuji - nepamatuji si to přesně):

"Vyznávám všemohoucímu Bohu i vám všem (nebo snad bratři a sestry), že často hřeším myšlenkami, skutky a slovy a nekonám, co konat mám. Je to má vina, má veliká vina. Proto prosím ... (je tady Panna Marie, svatí i zúčastnění), abyste se za mě u Boha přimlouvali." Pak kněz, který to celé uvedl slovy:"Vyznejme tedy Bohu i sobě navzájem své hříchy a Bůh nám odpustí ...", dodá:"Smiluj se nad námi, všemohoucí Bože, odpusť nám naše hříchy a uveď nás do věčného života."

Myslel jsem si, že je to něco, co by spadalo do kategorie Svátost pokání hromadná, ale vzhledem k tomu, že tam píšeš jen o vojsku před bitvou a o vyjímečném využití, je to zřejmě jinak. Co to tedy je? Je to očividně projev pokání, mluví se tam o příslibu odpuštění hříchů a jejich odpuštění, ale nenacházím to ani v jednom z těch tří bodů - lidé nejsou v nebezpečí smrti, hromadná to tedy není a soukromá taky ne.  V textu, který jsem snad moc nepopletl, jsem zvýraznil klíčová slova, které mě vedou k názoru, že při mši se na základě pokání hříchy odpouštějí - samozřejmě těm, kteří to, co říkají myslí vážně (zpytují svědomí, litují, mají předsevzetí a ze srdce vyznávají).

Zaujal mě bod 5. (Dostiučinění - docela divné slovo:-) ). Znamená to snad, že odpuštění ve zpovědnici je pouze podmíněné? Kněz přece říká:"Pán ti odpustil hříchy, jdi v pokoji" a ne:"Pán ti odpustil hříchy, pokud ... Jdi v pokoji." Vlastně ani moc nechápu, jak to kněz může říci - vždyť vedle bodu 5., který asi špatně chápu, ani neví, jestli první tři byly splněny. Už se mi párkrát stalo, že se mi někdo svěřil se svým hříchem. Pomodlil jsem se s ním, pokusil jsem mu nějak pomoci slovem, ale nevidím do jeho srdce, takže nevím, jak je na tom před Pánem. Vždyť sám píšeš:"Mocí svazovat a rozvazovat zastupuje Boha i církev. Ale pouze zastupuje. Do lidského srdce nevidí. Upřímnost pokání posuzuje Bůh sám a jen ten odpouští hříchy." - není to protimluv? Pokud Ježíš řekl:"Bylo ti odpuštěno", pak věděl, že odpuštěno bylo. Pokud kněz řekne:"Bylo ti odpuštěno", jistotu nemá a třeba neříká pravdu.

Promiň, jestli se ptám na nějaké banality. Doufám, že je ti jasné, že se to snažím pochopit a neptám se, abych se do katolíků navážel;-)



Re: Jak se zbavovat hříchů? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (velitel@nato.cz) v Pátek, 13. březen 2009 @ 23:09:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Jak moc se musí hrob obílit, aby byl bílý?

  Natíráš statečně, oko, všechan čest.



Re: Jak se zbavovat hříchů? (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Pátek, 13. březen 2009 @ 23:16:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Oko,
připrav si asi tak 20 litrů dobře vyjetého oleje a kýbl močůvky. Pak si kup ten nejdražši koberec, který seženeš. Peněz nelituj, bohatě se ti tato investice vrátí. Koberec rozprostři u vás doma v pokoji a polij ho tím olejem a močůvkou. No a pak ten koberec zase uveď do původního stavu, pomož si jak uznáš za vhodné. Hezky ten kobereček vydrhni, aby nikdo nepoznal, jak byl zaprasený.
Milý Oko, člověk přichází na tento svět zatížen hříchem, říkejme třeba dědičným. Rodí se jako hříšník, jeho přirozeností je hřešit. Pokud chce do nebe, musí najít někoho, kdo je schopen a ochoten ten kobereček za něho vyčistit. A to byl schopen pouze Pán Ježíš a to svojí krví. Když jsem se narodil, byl ve mně zlý, satanský Lu, můj praví duch. Ten mě vedl do svého domova, do pekla. Ale tam jsem nechtěl. Přijal jsem Ježíše jako svého Spasitele a Pána. V tom starý ohavný Lu zemřel a narodil se nový Lu, Boží, spravedlivý, můj nový pravý znovuzrozený duch. Získal jsem tak jistotu spasení. Stejně jako jsem sňatkem se svojí ženou získal jistotu, že jsem ženatý. Starý Lu to mířil do pekla, lépe napsáno, již v pekle byl. Pak Lu uvěřil v Ježíše a dostal od něho novou občanku na které je napsáno: občan Božího království. /A nechal se pokřtít, ponořit./
Někdo se bude možná ptát, jestli je možné, aby křesťan, ten kdo přijal Ježíše Krista hřešil. Musím napsat, že jsem si svůj nový život dost zašmodrchal a dopouštěl jsem se opravdu ohavných hříchů. Ale díky Pánu, dostal jsem od něho milost své hříchy vidět, vyznat mu je a přijmout od něho odpuštění.




Re: Jak se zbavovat hříchů? (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Pátek, 13. březen 2009 @ 23:18:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
oko,

nezlob se na mne. ale při čtení tohoto tvého článku se mi dělá skutečně fyzicky zle. Tož tak.

w.



Re: Jak se zbavovat hříchů? (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Sobota, 14. březen 2009 @ 11:02:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


Oko,

píšeš:

///3.) Svátost pokání soukromá. Toto je dneska nejčastější podoba této svátosti, kde samotná zpověď je jen jednou z pěti podmínek, nutných k odpuštění.///

To jsou nehorázné lži. V Písmu se o žádné zpovědi nic nepíše, natož o zpovědi knězi, natož aby se tam psalo o služebném knězi ve stylu ŘKC.

K odpuštění hříchů stačí prosté uznání vyznání hříchu našemu Nejvyššímu Knězi - Pánu Ježíši Kristu nebo Bohu Otci!

Ukažte mi někdo jediný případ toho, o čem píše Oko v této větě, že se něco takového dělo v apoštolské Církvi prvního století.




Re: Jak se zbavovat hříchů? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Neděle, 15. březen 2009 @ 09:56:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Gregu
Přiznáváš, že církev má právo mluvit do našich hříchů.

Dokážeš vysvětlit mechnismus, jak se o našich hříších má církev dozvědět, když jí je nevyznáš?



Re: Jak se zbavovat hříchů?svátost smíření (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Neděle, 15. březen 2009 @ 12:21:44 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Používá se výraz ´svátost smíření´, což je trefné



Stránka vygenerována za: 0.43 sekundy