Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 240, komentářů celkem: 429556, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 523 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116479957
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Novodobé modlářství
Vloženo Úterý, 30. červen 2009 @ 17:31:03 CEST Vložil: Stepan

Přednáška poslal Nepřihlášený

Boj s modlařstvím nepatří jen do starověku! Co jsou modly dnešní doby a jak proti nim bojovat?
Proč je v Bibli tolik varování před modlářstvím?


  • Žijeme ve světě, který je zasypaný věcmi. Který je zahlcený vizuálním zobrazováním čehokoliv. Každý den jsme bombardováni informacemi, věcmi a činnostmi, které si nárokují naši pozornost. Je to místo, kde se z obyčejných věcí a zájmů stávají modly. Modly v podobě chobotnic s dlouhými chapadly, které lidem ucpávají uši a oči a napouští je jedem, který mate mysl i řeč a mění vnímání a chuť. Zrak je pro člověka nejdůležitějším smyslem. Zrakově vnímáme až 80 procent všech informací z okolního prostředí. Tím, co vidíme jsme bezbrostředně ovlivňováni, ať už je naše pozornost soustředěná nebo ne. V současné civilizaci převažuje vizuální komunikace založená na rozvoji technologií. Hlavní strategií systému volného trhu je vizuální reklama s cílem zaujmout. Zasáhnout člověka na jakékoliv úrovni. Vzbudit jeho zájem, žádosti a touhy, které jsou nenápadně nazývané potřebami. Člověk tak může být zasažen kdekoliv a kdykoliv. Přes rozum – který mu svědčí o výhodnosti, přes city – které mu svědčí o příjemnosti, přes vůli – která mu dosvědčí, že je to přesně to, co chce. A už se příliš nezabývat tím, co na to říká Bůh. Pro většinu lidí je Bůh totiž „mrtvý“. A i ti, kteří se s Bohem setkali, většinou následují většinu. V lidské přirozenosti je touha po něčem vyšším, co přesahuje náš všední život, něco co mu dává smysl, a pokud to neznáme nebo neprožíváme, klademe na toto místo něco jiného. Důležité je to, že nás Bůh nenechává usnout navěky, ale stále nás zkouší z našeho spánku vyburcovat a probudit.
    Co je to modla? Modly nejsou jen nějaké sochy nebo oltáře, které patří dávné historii. Jde o přístup a význam, který určité věci přikládáme. To znamená, že modly vytváříme především my sami - z věcí, lidí nebo práce či zájmů. Některé modly – idoly vypadají neškodně, ale v Božích očích jsou všechny stejně strašné, odporné a zlé.
    • je to jakákoliv věc, činnost, záliba, osoba nebo osoby, kterým přikládáme větší důležitost, než mají;
    • je to vše, čemu obětujeme nejvíce času, myšlenek i peněz a Bůh to po nás nechce,
    • je to vše, co nás odvádí od pravdy,  svazuje nás a vytváří pokřivený obraz nás samých i světa kolem;

    Modla je náhražka a překážka pro vztah s živým Bohem. Tím, kdo o nás stojí a vykoupil nás z otroctví tou nejvyšší cenou v Kristu Ježíši. Nejen pro Korintské je napsáno: „Jaké spojení chrámu Božího s modlami? My jsme přece chrám Boha živého. Jak řekl Bůh: 'Budu přebývat a procházet se mezi nimi, budu jejich Bohem a oni budou mým lidem.“
    Proč je rané církvi tak silně zdůrazňováno varování před modlářstvím? Modlářství je uctívání model – idolů (nepravdivých věcí, které oklamávají a odvádějí pryč od Boží pravdy) Jan ve svém dopisu v Bibli píše:„Děti, varujte se modlářství.“ (1. list Janův 5;21) Sami sebe máme zkoumat a vidět ve světle Božího Slova, kde stojíme. Každý den máme spolu s Kristem umírat sami sobě!!! Je naše myšlení dostatečně proměněné a neustále obnovované Boží přítomností? Máme dost silné brnění a štít, kterým bychom mohli odrážet šípy? Jaká je naše úroveň rozpoznání klamu od pravdy? Známe svoje slabiny a trhliny, díky kterým můžeme upadnout do bahna? Umíme rozpoznat duchovní příčinu spoutanosti a bojovat proti tomu?
    Proč měli Izraelci zapovězené zobrazování čehokoliv, co vnímali kolem sebe? Protože existovala reálná hrozba, že by tato díla začali obdivovat - uctívat a přikládali by jim větší důležitost, než ve skutečnosti mají. Svoji pozornost by zaměřili na tyto věci, místo na živého - neviditelného Boha - na cestu poznávání Jeho vůle a následování Jej. Stále pro nás platí Mojžíšova přikázání: Podle překladu 21.st. Exodus 20: 3 Neměj žádné bohy kromě mne. 4 Nevytvářej si modly v podobě čehokoli nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. 5 Neklaň se jim a nesluž jim, neboť já Hospodin, tvůj Bůh, jsem Bůh žárlivě milující.
    Podle kralického překladu: Exodus 20:3 Nebudeš míti bohů jiných přede mnou. 4 Neučiníš sobě rytiny, ani jakého podobenství těch věcí, kteréž jsou na nebi svrchu, ani těch, kteréž na zemi dole, ani těch, kteréž u vodách pod zemí. 5 Nebudeš se jim klaněti, ani jich ctíti.
    Podle ekumenického překladu: Exodus 20:3 Nebudeš mít jiného boha mimo mne. 4 Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. 5 Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující.
    Milosrdenství chci a ne oběti Starověkým modlám se přinášeli oběti v různé podobě – ať to byli upalovaní novorozenci, nebo obětiny v podobě zvířat, úrody a pokrmů. Také se s tím vším pojila modloslužba, která zahrnovala chrámovou prostituci, sebezraňování, posvátné tance a hudbu vedoucí k extatickým stavům, užívání omamných látek...
    Začíná být zřejmé, že v modlářství jde o něco hrozivě hlubšího, co má své duchovní kořeny v padlém světě absolutně nepřátelskému vůči Bohu. Pokud už lidé jsou ochotni přinášet svým modlám takové oběti, jsou úplně mimo Boží působení a Jeho milost. Lidé se prostřednictvím modloslužby a přinášením obětí ztotožňují se svým božstvem – slouží buďto přeludu – pouhé věci, nebo v horším případě nějaké nepřátelské moci. Dostávají se tak pod démonské vlivy a přivolávali na sebe a své rodiny prokletí. Proto takový nesmiřitelný boj proti modlám a modlářství, který můžeme vidět na stránkách Bible od začátku do konce. Tedy od počátku do konce lidských dějin. Milosrdenství chci a ne oběti, je Boží výrok z úst proroka Ozeáše, který Ježíš připomíná zákoníkům ve chvíli, kdy uzdravuje člověka – o sobotním svátku vyhrazenému k uctívání Hospodina. A dodává, kdybyste věděli, co to znamená, nepotupovali byste nevinné. Milosrdenství je také určitá forma oběti. Je to oběť přinášená z lásky, se soucítěním a ztotožněním se. Je to způsob jednání v jednotě se svým Bohem, který je plný milosrdenství. A tato Boží cesta oběti – uskutečněním skutečného odpuštění a projevením lásky je víc než přinášení předepsaných obětí jen z povinnosti, zvyku, nebo nevědomosti a strachu či z vypočítavosti.
    Proč tolik křesťanů dnes upadá do spárů modlářství? Často neznáme a ani netoužíme poznat svoji identitu v Bohu. Tedy kdo vlastně jsem a co mohu a mám dělat v Božím království. Často chceme být se všemi za dobře a mít svoji pohodu a klid. Neznáme své nepřátele a neumíme ani nechceme bojovat. Často nám stačí, že jsme zahlédli kousek pravdy, omíláme ji dokola a nechceme růst. Jsme jako věčné děti, které odmítají stát se dospělými. A právě pro ty děti platí ono varování před modlářstvím! Musíme vyrůst a zesílit, a to můžeme jen v bitvách.
    Abys mohl vítězit, musíš vědět proti čemu bojuješ. Znáš svoje nepřátele? A) Nepřátelé v duchovní oblasti Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla.“ (Ef.6,12) Skutečný nepřítel číhá v duchovní oblasti - ten, kdo může spoutat a zabít duši, padlý vzbouřený anděl, zvaný ďábel nebo Satan. Pán Ježíš nad ním zvítězil. Porazil ho na kříži. Proto i ty můžeš vítězit, máš tu moc a autoritu, protože tvým Pánem je Ježíš. Tím, že jsi uvěřil, stáváš se pro Satana hrozbou. Protože začínáš vidět jeho lži a to, jak spoutává lidi. Jak můžeš bojovat? „Poddejte se tedy Bohu. Vzepřete se ďáblu a uteče od vás.“ (Jak.4,7) Všimni si slov PODDEJTE SE a VZEPŘETE SE. Pokud uděláš jen jedno nebo jen druhé nebude to mít smysl. Bojovat můžeš jen tak, že se budeš držet, co nejblíž Ježíše. On je nám stále nablízku skrze svého Ducha. Je to Duch Boží přítomnosti. Tvou HLAVNÍ ZBRANÍ JE MODLITBA. Je to mocná zbraň. Nauč se ji používat a zacházet s ní. Nezapomeň, že Bůh je svatý a ve své přítomnosti nesnese žádný hřích. Když na to zapomeneš, začneš si zahrávat s hříchem. Vzdáš se tak automaticky Boží ochrany a vydáš se na nechráněné linie. Můžeš se pak vrátit jedině v pokání.
    B) Nepřátelé v nás samotných – jsou to naše zlé sklony a zvyky, špatné vlastnosti. Třeba nerozhodnost, slabost, zlost, zbrklost nebo marnivost. Každý sám ví, s čím musí bojovat. „Nenech se přemáhat zlem, ale přemáhej zlo dobrem.“ (Řím.12,21) Připomínej si Boží Slovo, je to Meč Ducha. Používej ho hlavně proti sobě samému, v jeho světle budeš vidět skutečnou pravdu.
    C) Nepřátelé okolo nás – lidé, které znáš a kteří tě nesnáší, pomlouvají, dělají naschvály a třeba ani nemají důvod. Mnoho lidí ani neví, že je uvězněných pod mocí nepřítele, který má mnoho podob. Pán Ježíš řekl: Já však pravím: Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují“ (Mt.5,44) Tvůj úkol je milovat je, modlit se za ně, ukazovat jim Boží lásku a cestu záchrany. Tím jim na hlavu shrneš žhavé uhlíky. Třeba je to probudí. Ukazuj svým životem na Ježíše. Musíš svého Pána dobře znát, abys o Něm mohl pravdivě mluvit, abys rozuměl tomu, co říká a mohl Ho skutečně následovat. Učinil jsem tě vůči tomuto lidu nedostupnou bronzovou hradbou. Budou proti tobě bojovat, ale nepřemohu tě, neboť já jsem s tebou, abych tě spasil a vysvobodil, je výrok Hospodinův. (Jeremjáš 15:20)
    Jak se bránit proti modlářství?
    • Pokání – proměna a zaměření našich myšlenek i způsobu života na Boží cestu;
    • Modlitba – zůstávat v neustálé vnitřní komunikaci s Ježíšem jako Pánem;
    • Boží Slovo – číst Bibli s prosbou, aby Bůh promlouval do konkrétní situace;
    • Bázeň před Hospodinem – úcta a respekt před Bohem, poslouchat, co říká a jednat tak;
    • Realismus v duchovním životě – moudrost v rozeznání pravdy od lži a moudrost v jednání;

    Stojíš PROTI PŘESILE, ALE NE SÁM. Nemusíš se proto bát, ani lidí, ani utrpení, ani smrti. Jenom mít v sobě bázeň Boží. Toto mi řekl Hospodin, když mě pevně uchopil svou rukou a varoval mě, abych se nevydával cestou tohoto lidu: "Neříkejte zrada všemu, co tento lid nazývá zradou. Čeho se oni bojí, toho se nebojte a nelekejte se. Jen Hospodin zástupů ať je vám svatý - před ním mějte bázeň, jen z něho mějte strach. (Izaiáš 8:11-13)

    (Dana Popovská v Brně 27. června 2009)







Podobná témata

Přednáška

"Novodobé modlářství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 34 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Novodobé modlářství (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 30. červen 2009 @ 18:45:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dano, hezky napsáno, souhlasím.



Re: Novodobé modlářství (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Úterý, 30. červen 2009 @ 23:36:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Modly nejsou jen nějaké sochy nebo oltáře, které patří dávné historii.

Ale neptaří do historie. Stačí se podívat do katolického či pravoslavného kostela.


Jsme jako věčné děti, které odmítají stát se dospělými.
Ano, to je přesně můj případ.

A právě pro ty děti platí ono varování před modlářstvím! Musíme vyrůst a zesílit, a to můžeme jen v bitvách.
Já nechci vyspět ani bojovat. To raději nebudu modlařit.



Re: Novodobé modlářství (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 01. červenec 2009 @ 08:07:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
--je to jakákoliv věc, činnost, záliba, osoba nebo osoby, kterým přikládáme větší důležitost, než mají--


ano např. prohlašování nějaké knihy za neměnné Boží slovo a podobné praktiky


--Boží Slovo – číst Bibli s prosbou, aby Bůh promlouval do konkrétní situace--

modlou vyhánět modlu?



Re: Novodobé modlářství (Skóre: 1)
Vložil: papanicolau v Středa, 01. červenec 2009 @ 16:30:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Takzvané modly (jako sochy, oltáře a obrazy v kostele) které se nám jeví jako očividné modly, se nezdají být modly,
které úplně odvádějí od Boha a zabírají Jeho místo. V tom je ta past - protože ty věci nejsou jasně označené jako Modly - jako něco co protiřečí Bohu i desateru. Většina lidí, kteří považují tyto věci za posvátné, si myslí, že je to Bohu přibližuje,
a že potřebují nějaké prostředníky (jako kněze, oltáře, liturgii nebo pastory) a že jim to pomáhá  přiblížit se i ke Kristu.
Jde o ten přístup. Je to ale falešná cesta - ústupek slabosti lidí. Ve skutečnosti samozřejmě žádnou z těchto věcí nepotřebujete. Ježíš řekl, že je ta pravá cesta, pravda i život a nikdo nepřichází k Otci než skrze Něj. Je to o odvaze vykročit proti proudu po té cestě, která se nazývá Kristus.

To nula: Ano, i Bible nebo jiná kniha se může stát modlou. Předmětem uctívání, které je nepravdivé nebo prostředek k manipulaci. Pokud věříte, že jsou biblické knihy inspirované Božím Duchem. A pokud jste člověk, který prožil znovuzrození, potom k vám Bible může promlouvat jako Boží Slovo. (Bůh samozřejmě promlouvá i jinak... viz kniha Job ... "podle toho, jaká jest čí cesta (Bůh) působí, aby to (člověk) nalézal...) Je třeba mít moudrost a rozpoznání co v biblickém textu platí pro mne osobně, jak to mluví do dnešní situace. Duch svatý člověka zastavuje a ukazuje mu cestu i skrze Bibli.
Jinak pro většinu lidí, je to zamčený dopis nebo historický spis či mythologická a mudroslovná literatura.
Ano, Modlu modlou vymítit nelze. Můžete ji zničit tak, že ukážete na její pravou podstatu.
Otázka: Jak se podařilo Gedeonovi zničit modlářství v jeho rodině ... i městě? A proč to udělal?







Re: Novodobé modlářství (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Středa, 01. červenec 2009 @ 20:11:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
S Hospodinem je třeba si vytvořit vztah. Myslím si, že člověk si může vytvořit modlu i sám ze sebe. Pak ve své pýše Hospodinu radí a poroučí a nerespektuje Ho. Není schopen rozeznat to, co je Hospodinovo, není schopen respektovat modlitbu druhého, obřady druhého, kostel druhého a není schopen se s druhým modlit, protože je jiný a on si myslí, že je lepší. Vytvořil si ze sebe modlu.
Hospodin je jeden a my jsme jeho děti. Neumíme jeden druhého tolerovat. Když se modlím srdcem, tak je přece jedno jestli klečím v přírodě nebo v katolickém kostele nebo v pravoslavném kostele. Mám-li s Hospodinem vztah, modlit se mohu všude. Všude mohu být ve vztahu se Bohem.
Nemohu si přece myslet, že místo mi vytvoří vztah k Bohu. Vztah k Bohu si musím vytvořit v srdci a pak je jedno, kde se modlím, jestli v autobusu nebo v kostele, kde je dvacet obrazů a nebo sto. S Bohem mohu rozmlouvat všude a neřeším počet lavic, barvu lavic, velikost kostela a takové věci. To pak není vztah s Bohem, ale nějaká závislost na prostoru, na věcech, na obrazech, na sochách, na kameni a nevím na čem.



Stránka vygenerována za: 0.29 sekundy