Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 425 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116473624
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Uspořádání anglikánských církví
Vloženo Sobota, 19. září 2009 @ 21:50:58 CEST Vložil: Olda

Ekumenismus poslal ssns

Nejednou jsem tu na GS setkal s tvrzením, že monarcha Velké Británie je hlavou všech anglikánských církví, tzv. Anglikánského společenství (Anglican Communion). Rád bych vás tedy seznámil s tím, jak je to ve skutečnosti. Mimo jiné proto, že tento církevní model by snad mohl být jakýmsi vzorem.




Anglikánské společenství (Anglican Communion)

Anglikánské společenství je sdružení lokálních církví, které jsou v jednotě s Církví Anglie (Church of England). V současné době je rozděleno na 38 provincií. Některé se jurisdikcí kryjí s hranicemi států (např. Episkopální církev Súdánu), jiné tyto hranice překračují (Anglikánská církev severní Afriky). Každá z těchto provincií je samostatnou církví a v jejím čele stojí primas (arcibiskup). Za vůdce celého společenství lze označit arcibiskupa z Canterbury, pro kterého je používán titul primus inter pares (první mezi rovnými). Je to symbolický titul a v žádném případě se tedy nejedná o paralelu s papežem, který je rovněž označován za prvního mezi rovnými, i když tam je to rovnost spíš v duchu Farmy zvířat. Arcibiskup z Canterbury nemá žádnou autoritu nad ostatními církvemi a je považován za symbol jednoty celého společenství.

Otázky týkající se celého společenství jsou diskutovány při různých setkáních, z nichž nejznámější je pravděpodobně Lambeth Conference. Zřejmě největším problémem v rámci společenství bylo rozhodnutí Anglikánské církve Kanady a Americké episkopální církve žehnat homosexuálním svazkům a světit lidi žijící v takovém homosexuálním svazku.

Církev Anglie (Church of England)

Církev Anglie je považována za jakousi mateřskou církev celého Anglikánského společenství, i když třeba v případě Skotské episkopální církve se mluví spíš o sesterském postavení. Jako taková má dva primasy (arcibiskup z Canterbury a arcibiskup z Yorku), což je jev poměrně častý (najdeme ho například i v Irsku). Je-li v rámci jedné církve více primasů (arcibiskupů), je jeden z nich označován jako primas celé církve, tedy např. primas celé Anglie. Je nezbytné rozlišovat termíny Anglie a Velká Británie, protože v rámci Velké Británie existují vedle Církve Anglie i nezávislé církve: Skotská episkopální církev, Církev Walesu a Církev Irska, do jejíž správy spadá jak Severní Irsko tak Irská republika. Všechny tyto církve jsou členy Anglikánského společenství.

Britský monarcha je "hlavou" pouze Církve Anglie a nemá žádnou církevní pravomoc ve vztahu k dalším církvím v rámci Anglikánského společenství, tj. ani v případě církví ve Skotsku, Walesu a Irsku. Monarcha je v rámci Církve Anglie označován za "obránce víry". Tento titul byl udělen papežem Lvem X. Jinřichovi VIII. Ačkoliv byl papežem Pavlem III. v roce 1530 po oddělení Církve Anglie od Říma odebrán, je používán dodnes na základě rozhodnutí anglického parlamentu z roku 1544. Britský monarcha má ve vztahu k Církvi Anglie jen dvě pravomoce - právní jurisdikce nad majetkem církve a účast ve volbě arcibiskupa z Canterbury.

Do jurisdikce Církve Anglie spadá jednak celá Anglie, která je rozdělena do dvou oblastí, z nichž jedna spasá pod York (např. diocéze Manchester, Newcastle, Liverpool - obecně sever Anglie + ostrov Man) a Canterbury (diocéze Londýn, Oxford, Coventry - obecně jih Anglie). Pod přímou pravomoc arcibiskupa v Canterbury spadá i kontinentální Evropa, Turecko, Maroko a území bývalého SSSR.


"Uspořádání anglikánských církví" | Přihlásit/Vytvořit účet | 13 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Uspořádání anglikánských církví (Skóre: 1)
Vložil: Kjubik (forrest.gump.junior@gmail.com) v Neděle, 20. září 2009 @ 11:37:50 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ssns, děkují za článek. Někde jsem viděl zmínku o Low Church a High Church. Myslím, že to bylo v Radách zkušeného ďabla od C. S. Levise ale nejsem si stoprocentně jíst. Můžeš mi ty pojmy nějak vysvětlit popřípadě objasnit v čem je mezi nimi rozdíl? 



Re: Uspořádání anglikánských církví (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 21. září 2009 @ 08:47:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jestli chcete tak se klidně inspirujte. Pro mne za mne si třeba i zvolte krále jako ochránce víry, zřiďte pobočky v Maroku nebo svěťte homosexuály. Je to Váš boj.  Pokud máte problém s příliš autoritativními autoritami tak zvolte jiné uspořádání ale pro sebe. Nám vyhovuje to naše. Mimo jiné i proto že nemusíme vůbec  nic a nikdo nás nekontroluje. Můžeme se podílet na životě své farnosti a podporovat jí dle vlastního uvážení nebo jít vedle kde nás neznají. Naše hříchy krom klepen se soukromou iniciativou obého pohlaví na tomto světě nikdo nepočítá. To je všechno na našem svědomí. Ať se ke svým duchovním od pana faráře až po pana papeže chováme sebehnusněji, neposloucháme je, žijeme na jejich úkor a kašleme na ně a na jejich potřeby tak nám to vždy odpustí a dají rozhřešení. Já bych takovou věc dělat nemohl, na něco takového nemám ani v nejmenším. Nemám zájem ani na tom aby nám pan papež vyšel vstříc v naší touze hřešit a povolil věci které nemá jak se nám spousta lidí snaží podsouvat že trpíme a že je jiná doba. I když v tomhle ohledu sám hřeším. Dávám přednost tomu být zlobivým a neužitečným synem v dobré rodině než tím samým nebo ještě horším ve špatné. S autoritami je to podobné i z hlediska světské moci. Málokterý král si dovolil to co demokraticky zvolený parlament. Drtivá většina monarchů vybírala podstatně menší daně, svým poddaným kecala méně do života a netrpěla tolik zla. Zneužívání Farmy zvířat ponechte prosím raději antiameričanům a světovým spiklencům všeho druhu. Pan Orwel  který po celý život bojoval proti komunismu by se asi divil k čemu všemu se to dá použít. Co se týče anglikánských církví tak jejich členy považuju za bratry a sestry v Kristu a za rozumné lidi. Vzájemnou jednotu vidím jak po stránce duchovní tak oficiálně uznanou a vyhlášenou.



Re: Uspořádání anglikánských církví (Skóre: 1)
Vložil: Elo v Pondělí, 21. září 2009 @ 15:05:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ssns, vďaka za podnetné informácie. Mne je sympatický Nicky Gumble a jeho Alfa kurz, ktorý tu bol tak kritizovaný a  - podľa mňa - úplne laicky zhodený... Ale náhodou, či nevieš, ako sato vyvíja tam s touto veco u v Anglii?... Mali vraj aj večery Alfa v televízii a pod. V kostole Sv. Trojice tam chodí vraj  každú stredu okolo 800 ľudí...

A pokiaľ ide o ten princíp, ktorý si chválil. Je to naozaj dobrý princíp, keď sa jednoducho odhlasuje to, čo sa odhlasovalo, teda  "rozhodnutí Anglikánské církve Kanady a Americké episkopální církve žehnat homosexuálním svazkům a světit lidi žijící v takovém homosexuálním svazku"?... To znamení, že vo vedení tejto cirkvi je naozaj väčšina ľudí takéhoto liberálneho zmýšľania. Ak by však také niečo sa stalo u nás, tak predseda, teda rímsky pápež by to neschválil a hotovo...

 To je teda  iná analógia pravoslávnych, kde niet  tiež rozhodujúcej autority. Teda ak je princíp celkom demokratický a všetci sú rovnocenní, ako u anglikánov, tak sa naozaj v perspektívne môže schváliť hocičo, pretože kampaňovite sa tam môžu pretlačiť určití ľudia... /U pravosslávnych je to iné, no tam sa ťažko vec vôbec pohne dopredu, to je protiklad proti anglikánom, kde sa jednoducho odhlasuje väčšinou, a šéf je to nútený schváliť..../

V KC sa spravidla tiež tak hlasuje. A spravidla šéf to odklepne. Ale ak je niečo nekalé alebo v ohrození, tak to neodklepne... Mne sa zdá, že práve toto je vyvážený zmysel chápania toho, čo povedal Pán osobitne apoštolom a osobitne Petrovi. /"Čo zviažete na zemi.../, a okrem toho Petrovi aj tie slová o skale, o kľúčoch, a o pasení oviec... Teda: spravidla spolu, ale ty ešte osobitne si zodpovedný, Peter...





Stránka vygenerována za: 0.23 sekundy