Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 17343, komentáře < 7 dní: 259, komentářů celkem: 462083, adminů: 60, uživatelů: 5351  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 1486 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

cizinec
brusle7

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
157925506
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Lítost lidi ve zlu?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lítost lidi ve zlu?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Cesta s Ježíšem
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 1741
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: pá květen 15, 2026 3:51 pm    Předmět: Lítost lidi ve zlu? Citovat

Lítost lidí ve zlu?

Byla jsem v životě ve zlu mockrát. Nějakým zázrakem a rukou "Boží" jsem byla doslova zachráněna a vrácena zpět do života. Na druhé straně jsem byla mnohokrát svědkem situací lidí, kteří byli či jsou ve velkém zlu.

To, co bylo pro mne v situacích největšího zla nejhorší (a stejně tak to potvrzují lidé kolem mne), když mne někdo v mém zlu ještě litoval. Strašná situace další bolesti navíc.

Moje kolegyně z práce, které se nedávno vrátila rakovina ve formě mnohočetných metastáz a bojuje nyní o život, tak v době, kdy se diagnózu dozvěděla, ji ani nesdělila pracovnímu okolí (věděla jsem o tom jen já). Tušila, že by jí ostatní lidé kolem (zvláště třeba ještě poslední dny v práci, které si ještě v klidu vychutnala a před odchodem uzavřela), že by ji ostatní už jen litovali, poukazovali si na ni a mluvili o ní, litovali by ji - a ona by psychicky tu zátěž navíc dobrovolně nevydržela a nemohla by dokončit ani to, co chtěla ještě v klidu a bez pozornosti okolí dokončit před svým definitivním odchodem.

Lítost a soucit jsou velmi citlivá témata a myslím, že ani nejdou moc diskutovat. Ježíš, když ho lidi litovali v jeho utrpení při cestě na Golgotu, odkázal ty lidi na pláč nad sebou "nade mnou neplačte! Plačte nad sebou")...

Závěr:
Situace velkého zla prolínají s velkou milostí přímo od Boha. Nepotřebují lidských duchovních zásahů. Bůh se stará o své věrné, kteří k Němu volají. Bůh je s nimi v jejich trápení. Netřeba lidské lítosti nad druhými či nad cizím zlem (velmi kontraproduktivní).


Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Myslivec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: pá květen 15, 2026 6:43 pm    Předmět: Re: Lítost lidi ve zlu? Citovat

brusle7 napsal:
Lítost lidí ve zlu?

Byla jsem v životě ve zlu mockrát. Nějakým zázrakem a rukou "Boží" jsem byla doslova zachráněna a vrácena zpět do života. Na druhé straně jsem byla mnohokrát svědkem situací lidí, kteří byli či jsou ve velkém zlu.

To, co bylo pro mne v situacích největšího zla nejhorší (a stejně tak to potvrzují lidé kolem mne), když mne někdo v mém zlu ještě litoval. Strašná situace další bolesti navíc.

Moje kolegyně z práce, které se nedávno vrátila rakovina ve formě mnohočetných metastáz a bojuje nyní o život, tak v době, kdy se diagnózu dozvěděla, ji ani nesdělila pracovnímu okolí (věděla jsem o tom jen já). Tušila, že by jí ostatní lidé kolem (zvláště třeba ještě poslední dny v práci, které si ještě v klidu vychutnala a před odchodem uzavřela), že by ji ostatní už jen litovali, poukazovali si na ni a mluvili o ní, litovali by ji - a ona by psychicky tu zátěž navíc dobrovolně nevydržela a nemohla by dokončit ani to, co chtěla ještě v klidu a bez pozornosti okolí dokončit před svým definitivním odchodem.

Lítost a soucit jsou velmi citlivá témata a myslím, že ani nejdou moc diskutovat. Ježíš, když ho lidi litovali v jeho utrpení při cestě na Golgotu, odkázal ty lidi na pláč nad sebou "nade mnou neplačte! Plačte nad sebou")...

Závěr:
Situace velkého zla prolínají s velkou milostí přímo od Boha. Nepotřebují lidských duchovních zásahů. Bůh se stará o své věrné, kteří k Němu volají. Bůh je s nimi v jejich trápení. Netřeba lidské lítosti nad druhými či nad cizím zlem (velmi kontraproduktivní).


Brusle7


V situaci kdy jsem v kontaktu s těžce nemocným nepociťuji ani tak lítost, ale soucitnost. Kolegiální lítost v pracovním kolektivu je většinou teatrální, obtěžující. Těžce nemocný vnímá hranou pózu teatrality, což může i změnit dlouholeté názory na kolegy, žel většinou k horšímu. A také že to někteří těžce nemocní potvrdili, že poté co se kolegové dozvěděli o jejich smrtelné nemoci, tak se záhy na to ukázal jejich skutečný charakter.

Soucitnost s nemocným je v prvé řadě o naslouchání, upřímném zájmu a ochotě pomoci i za cenu nějaké osobní oběti. Těžká nemoc nutí člověka k přemýšlení o Bohu, o spáse i pomíjivosti života. Když těžce nemocný soucitnost naslouchajícího přijme, tak se otevře, a v tom okamžiku nastává čas na Boží slovo, na sílu Božího slova a naději kterou poskytuje. Bůh mocně působí, a nejenom na nemocného. Zrovna minulý pátek. Mladá maminka, tři děti v rozmezí 2-7 let. Zhoubná rakovina.
Psát o tom konkrétně nebudu. To je příliš osobní. Píšu to proto, abych poukázal na to jakým způsobem k těžce nemocným přistupovat a jakým ne.
A je také skvělé, že v naší zemi vznikly organizace poskytující paliativní péči.
Lidé poskytující tuto službu, které jsem doposud poznal jsou jako andělé.

Myslivec
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milka
Cestující Bussines Class
Cestující Bussines Class


Založen: Sep 08, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: so květen 16, 2026 9:59 am    Předmět: Citovat

Myslivec

"Soucitnost s nemocným je v prvé řadě o naslouchání, upřímném zájmu a ochotě pomoci i za cenu nějaké osobní oběti."

Nikdy nezapomenu na jedny své sousedy...

Už je to dlouho, byla jsem ještě dítě. Máma se dostala do nemocnice a bylo to vážné a trvalo docela dlouho než se nám vrátila zdravá.
V té době většinou se jiní sousedé ptali, zajímali..

Ale tihle jedni, moc nemluvili.
Zato když jsem byla na řadě se službou vytření chodby (bydleli jsme v paneláku) , paní to udělala za mě. Vyšla jsem na chodbu, a ono už bylo hotovo..
A pak se blížily vánoce, a najednou klepání a sousedka, div se neomlouvá, že vyrušuje, ale když jsou ty svátky, tak si dovolila něco přinést. Tehdy to byla bábovka.

Tohle byla pro mě velká lekce. O soucitu, pomoci. Nevím jestli to byli křesťané, my určitě ne. Byli starší, já dítě. Moc jsme se neznali. Jen tak potkávali na chodbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 1741
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: so květen 16, 2026 10:05 am    Předmět: Citovat

Lítost je zpravidla kontraproduktivní, tj. více škodí než pomáhá.

Naopak soucit je správný křesťanský směr pomoci.



Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Myslivec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: so květen 16, 2026 2:28 pm    Předmět: Citovat

Milka napsal:
Myslivec

"Soucitnost s nemocným je v prvé řadě o naslouchání, upřímném zájmu a ochotě pomoci i za cenu nějaké osobní oběti."

Nikdy nezapomenu na jedny své sousedy...

Už je to dlouho, byla jsem ještě dítě. Máma se dostala do nemocnice a bylo to vážné a trvalo docela dlouho než se nám vrátila zdravá.
V té době většinou se jiní sousedé ptali, zajímali..

Ale tihle jedni, moc nemluvili.
Zato když jsem byla na řadě se službou vytření chodby (bydleli jsme v paneláku) , paní to udělala za mě. Vyšla jsem na chodbu, a ono už bylo hotovo..
A pak se blížily vánoce, a najednou klepání a sousedka, div se neomlouvá, že vyrušuje, ale když jsou ty svátky, tak si dovolila něco přinést. Tehdy to byla bábovka.

Tohle byla pro mě velká lekce. O soucitu, pomoci. Nevím jestli to byli křesťané, my určitě ne. Byli starší, já dítě. Moc jsme se neznali. Jen tak potkávali na chodbě.


Ahoj Milko
Takové lekce o soucitné pomoci jsem také v životě dostal od lidských "andělů". Většinou od těch, od kterých jsem to nejméně čekal. Křesťanství není o kostelech, pompézní a okázalé dobročinnosti, je v srdci a když je člověku nejtěžší, je nám Bůh nejbližší. To mi říkávala babička, věděla své. Dnes to vím již také. V zoufalých životních situacích se náhle objeví někdo soucitný, a nastane to nádherné srdeční spojení v Kristu, dle slov Pána, "kde jsou dva, tam Já jsem mezi nimi".
V nejtěžších chvílích je nám Bůh velmi blízko, a v trpícím nemocném člověku můžeme tuto Boží blízkost vnímat a mít na ní svou účast. To je duchovním obsahem soucitnosti s nemocným- přítomnost Boha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Nov 22, 2009
Příspěvky: 1741
Bydliště: Česká republika

PříspěvekZaslal: po květen 18, 2026 10:09 am    Předmět: Citovat

Ještě jsem psala k tématu toto na GS (pro CIZINCE):


1/ Co je lítost - ad Wikipedie:

Lítost je pocit nespokojenosti, hnusu, bolesti a politování nad vlastními nebo cizími špatnými činy nebo opominutími jednat, ve kterém se neprojevuje empatie (na rozdíl od soucitu). Rovněž lze lítost cítit ve vztahu k ostatním lidem a jejich situaci jako pozorovatelský subjekt. Je spojena s vědomím (nebo pocitem) nesprávnosti nebo nespravedlivosti vlastního jednání...


2/ Moje chápání a svědectví - ad článek v DF "Cesta s Ježíšem":

Lítost lidí ve zlu?

Byla jsem v životě ve zlu mockrát. Nějakým zázrakem a rukou "Boží" jsem byla doslova zachráněna a vrácena zpět do života. Na druhé straně jsem byla mnohokrát svědkem situací lidí, kteří byli či jsou ve velkém zlu.

To, co bylo pro mne v situacích největšího zla nejhorší (a stejně tak to potvrzují lidé kolem mne), když mne někdo v mém zlu ještě litoval. Strašná situace další bolesti navíc.

Moje kolegyně z práce, které se nedávno vrátila rakovina ve formě mnohočetných metastáz a bojuje nyní o život, tak v době, kdy se diagnózu dozvěděla, ji ani nesdělila pracovnímu okolí (věděla jsem o tom jen já). Tušila, že by jí ostatní lidé kolem (zvláště třeba ještě poslední dny v práci, které si ještě v klidu vychutnala a před odchodem uzavřela), že by ji ostatní už jen litovali, poukazovali si na ni a mluvili o ní, litovali by ji - a ona by psychicky tu zátěž navíc dobrovolně nevydržela a nemohla by dokončit ani to, co chtěla ještě v klidu a bez pozornosti okolí dokončit před svým definitivním odchodem.

Lítost a soucit jsou velmi citlivá témata a myslím, že ani nejdou moc diskutovat. Ježíš, když ho lidi litovali v jeho utrpení při cestě na Golgotu, odkázal ty lidi na pláč nad sebou "nade mnou neplačte! Plačte nad sebou")...

Závěr:
Situace velkého zla prolínají s velkou milostí přímo od Boha. Nepotřebují lidských duchovních zásahů. Bůh se stará o své věrné, kteří k Němu volají. Bůh je s nimi v jejich trápení. Netřeba lidské lítosti nad druhými či nad cizím zlem (velmi kontraproduktivní).



3/ Cizinec: např. "Je mi líto lidí, kteří neodpouští"

Kontraproduktivní lítost směrem k lidem, kteří vnímají pojem/proces odpuštění jinak - jako bych já litovala Cizince a lidí, kteří vnímají odpuštění jinak než já...



4/ Postoj Brusle7 v situacích, kdy jsou lidé ve zlu:

Nikoliv lítost, ale především SOUCIT, EMPATIE (být s těmi lidmi, naslouchat jim, taktní pomoc dle situace, modlitba) - NE LÍTOST!



5/ Co je SOUCIT?

Soucit je pocit spoluúčasti na bolesti a trápení druhých, ve kterém se projevuje empatie (na rozdíl od lítosti). Podle výzkumů se soucit sestává z následujících pěti elementů:
rozpoznání utrpení
pochopení faktu všeobecné přítomnosti utrpení v lidské zkušenosti
prožívání emočního pohnutí nad utrpením druhých a emočního spojení s jejich trápením
tolerování průvodních nepříjemných pocitů (např. strachu, tísně, bolesti) tak, že zůstaneme otevření vůči utrpení dané osoby a akceptujeme jej
jednání nebo motivace k jednání směrem ke zprostředkování úlevy od utrpení


--------------------------------------------
--------------------------------------------


A pak ještě dodatek v odpovědi - vkládám i sem pod téma:


Lítost někoho druhého (nikoliv sebe) bez empatie je "šílená". Nevím, zda jsi ji Ty sám někdy prožil. Lítost bez empatie ubližuje, přináší "litovanému" bolest navíc, je kontraproduktivní. Zažila jsem to sama a znám to tak i z postojů druhých lidí (viz mé sdílení výše o kolegyni).

Humánní a křesťanský postoj je soucit, tj. zejména empatie. Někdy to může být jen chápající a taktní mlčení, někdy sdílení, někdy konkrétní pomoc. Podstatný je souhlas trpícího s naší případnou pomocí, tj přání trpícího (ne proti jeho vůli). Kde není souhlas, vždy je možná v rámci soucitu modlitba.


Brusle7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Myslivec
Druhý pilot
Druhý pilot


Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: po květen 18, 2026 1:02 pm    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Ještě jsem psala k tématu toto na GS (pro CIZINCE):


1/ Co je lítost - ad Wikipedie:

Lítost je pocit nespokojenosti, hnusu, bolesti a politování nad vlastními nebo cizími špatnými činy nebo opominutími jednat, ve kterém se neprojevuje empatie (na rozdíl od soucitu). Rovněž lze lítost cítit ve vztahu k ostatním lidem a jejich situaci jako pozorovatelský subjekt. Je spojena s vědomím (nebo pocitem) nesprávnosti nebo nespravedlivosti vlastního jednání...


2/ Moje chápání a svědectví - ad článek v DF "Cesta s Ježíšem":

Lítost lidí ve zlu?

Byla jsem v životě ve zlu mockrát. Nějakým zázrakem a rukou "Boží" jsem byla doslova zachráněna a vrácena zpět do života. Na druhé straně jsem byla mnohokrát svědkem situací lidí, kteří byli či jsou ve velkém zlu.

To, co bylo pro mne v situacích největšího zla nejhorší (a stejně tak to potvrzují lidé kolem mne), když mne někdo v mém zlu ještě litoval. Strašná situace další bolesti navíc.

Moje kolegyně z práce, které se nedávno vrátila rakovina ve formě mnohočetných metastáz a bojuje nyní o život, tak v době, kdy se diagnózu dozvěděla, ji ani nesdělila pracovnímu okolí (věděla jsem o tom jen já). Tušila, že by jí ostatní lidé kolem (zvláště třeba ještě poslední dny v práci, které si ještě v klidu vychutnala a před odchodem uzavřela), že by ji ostatní už jen litovali, poukazovali si na ni a mluvili o ní, litovali by ji - a ona by psychicky tu zátěž navíc dobrovolně nevydržela a nemohla by dokončit ani to, co chtěla ještě v klidu a bez pozornosti okolí dokončit před svým definitivním odchodem.

Lítost a soucit jsou velmi citlivá témata a myslím, že ani nejdou moc diskutovat. Ježíš, když ho lidi litovali v jeho utrpení při cestě na Golgotu, odkázal ty lidi na pláč nad sebou "nade mnou neplačte! Plačte nad sebou")...

Závěr:
Situace velkého zla prolínají s velkou milostí přímo od Boha. Nepotřebují lidských duchovních zásahů. Bůh se stará o své věrné, kteří k Němu volají. Bůh je s nimi v jejich trápení. Netřeba lidské lítosti nad druhými či nad cizím zlem (velmi kontraproduktivní).



3/ Cizinec: např. "Je mi líto lidí, kteří neodpouští"

Kontraproduktivní lítost směrem k lidem, kteří vnímají pojem/proces odpuštění jinak - jako bych já litovala Cizince a lidí, kteří vnímají odpuštění jinak než já...



4/ Postoj Brusle7 v situacích, kdy jsou lidé ve zlu:

Nikoliv lítost, ale především SOUCIT, EMPATIE (být s těmi lidmi, naslouchat jim, taktní pomoc dle situace, modlitba) - NE LÍTOST!



5/ Co je SOUCIT?

Soucit je pocit spoluúčasti na bolesti a trápení druhých, ve kterém se projevuje empatie (na rozdíl od lítosti). Podle výzkumů se soucit sestává z následujících pěti elementů:
rozpoznání utrpení
pochopení faktu všeobecné přítomnosti utrpení v lidské zkušenosti
prožívání emočního pohnutí nad utrpením druhých a emočního spojení s jejich trápením
tolerování průvodních nepříjemných pocitů (např. strachu, tísně, bolesti) tak, že zůstaneme otevření vůči utrpení dané osoby a akceptujeme jej
jednání nebo motivace k jednání směrem ke zprostředkování úlevy od utrpení


--------------------------------------------
--------------------------------------------


A pak ještě dodatek v odpovědi - vkládám i sem pod téma:


Lítost někoho druhého (nikoliv sebe) bez empatie je "šílená". Nevím, zda jsi ji Ty sám někdy prožil. Lítost bez empatie ubližuje, přináší "litovanému" bolest navíc, je kontraproduktivní. Zažila jsem to sama a znám to tak i z postojů druhých lidí (viz mé sdílení výše o kolegyni).

Humánní a křesťanský postoj je soucit, tj. zejména empatie. Někdy to může být jen chápající a taktní mlčení, někdy sdílení, někdy konkrétní pomoc. Podstatný je souhlas trpícího s naší případnou pomocí, tj přání trpícího (ne proti jeho vůli). Kde není souhlas, vždy je možná v rámci soucitu modlitba.


Brusle7


Brusle, vyjadřuješ se k lítosti, soucitu a odpuštění v duchu toho, jak to cítíš a empaticky vnímáš. To je zřejmé, to je vidět.

Sleduješ v diskusi sebe sama Brusle? Jak Cizinci stále dokola a marně vysvětluješ empatické vjemy lítosti, soucitu a odpuštění, jak je stále obhajuješ a vysvětluješ to, co je jiným lidem samozřejmé.

Stále si to nepřipouštíš, že za tím vším jeho podivným vyjadřováním je nedostatek jeho empatie.
A u jakých psychických poruch se diagnostikuje nedostatek empatie? Pořád ti to nedochází?

To tady již vidí každý, že Cizinec si o lítosti, soucitu a odpuštění utvořil představu podle definicí, a tyto city nepopisuje ze zkušenosti vlastního citu a empatické vnímavosti.

Nikdo normální nenapíše o lítosti, že je platná jako mrtvému zimník, a že lítosti je k odpuštění netřeba!
Nikdo normální zatvrzele neobhajuje takovou blbost!

Tak se chová a to napíše jenom někdo, kdo nemá žádný cit, kdo má nějakou psychickou poruchu, kdo není empatický, kdo si vytvořil v hlavě nějakou představu, která zcela zjevně neodpovídá realitě skutečných citových prožitků.

Nepopisuje svoje city, popisuje svou představu o citech, a to většinou u jiných lidí!
Přesně vyjádřeno. Cizinec své představy o citech projektuje do jiných.


To není žádné nasazování na Cizince, to je popis překážky která brání porozumění. Můžeš se snažit vysvětlovat sebevíc, ale dokud si neuvědomíš, že tohle on nemůže nikdy pochopit (empaticky pojmout) kvůli jeho duševnímu handicapu, tak s ním budeš marně mlátit prázdnou slámu stejně jako on s Okem.
I když u Oka se poslední dobou objevili správné teologické názory na odpuštění, které v minulosti neměl. Paradoxní je, že Cizinec by nad tím měl jásat, a ne mu v tom oponovat a být k němu za to vulgární, když mu Oko popisuje proces Božího odpuštění správně, a oprávněně kritizuje ten jeho. Tragikomedie, to nevymyslíš. Učitelův žák učí učitele..

Myslivec
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Cesta s Ježíšem Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy