Bůh je neustále připravený lidem odpouštět (jako "elektrárna") a činí to rád, ale může to tak udělat právě jen ve spolupráci s člověkem, s jeho touhou po "elektřině". Je tam tedy sice od Boha nastavena ta možnost odpouštění lidem (generální pardon) - ale bez souběžného sepnutí (spolupráce) u člověka nelze Boží odpuštění v praxi (konkrétně) realizovat.
K praktické realizaci Božího odpouštění (a to jsou ty chybějící příklady, které jsem v diskusi dosud postrádala) tedy existuje "podmínka" spolupráce druhé strany - tj. odpuštění se nekoná proti vůli člověka (který "elektřinu nechce zapnout") - ale generální pardon (úmysl, touha, možnost) je od Boha universální ke všem, kdo se k "elektřině" chtějí připojit a připojí.
Zde mi "dochází" i ten tolik diskutovaný rozdíl (modlitba/odpuštění), že právě modlitba za lidi k Bohu lze činit právě i proti vůli člověka či lidí, i když zlo trvá a lidi nejsou zatím "připojeni", kdežto k opravdové realizaci odpuštění je třeba právě spolupráce i druhé strany ("připojení).
Díky všem za diskusi. (Rosmano - závěrečné vysvětlení k diskusní "shodě", prolnutí předchozích diskusí.)
Brusle7
Naposledy upravil brusle7 dne čt květen 21, 2026 7:17 am, celkově upraveno 1 krát.
Bůh je neustále připravený lidem odpouštět (jako "elektrárna") a činí to rád, ale může to tak udělat právě jen ve spolupráci s člověkem, s jeho touhou po "elektřině". Je tam tedy sice od Boha nastavena ta možnost odpouštění lidem (generální pardon) - ale bez souběžného sepnutí (spolupráce) u člověka nelze Boží odpuštění v praxi (konkrétně) realizovat.
K praktické realizaci Božího odpouštění (a to jsou ty chybějící příklady, které jsem v diskusi dosud postrádala) tedy existuje "podmínka" spolupráce druhé strany - tj. odpuštění se nekoná proti vůli člověka (který "elektřinu nechce zapnout") - ale generální pardon (úmysl, touha, možnost) je od Boha universální ke všem, kdo se k "elektřině" chtějí připojit a připojí.
Zde mi "dochází" i ten tolik diskutovaný rozdíl (modlitba/odpuštění), že právě modlitba za lidi k Bohu lze činit právě i proti vůli člověka či lidí, i když zlo trvá a lidi nejsou zatím "připojeni", kdežto k opravdové realizaci odpuštění je třeba právě spolupráce i druhé strany ("připojení).
Díky všem za diskusi. (Rosmano - závěrečné vysvětlení k diskusní "shodě", prolnutí předchozích diskusí.)
Brusle7
Kauzalita odpuštění 2V1
Odpuštění je široký pojem ani ne tak ve vlastním úkonu, jako v jeho procesu, kauzalitě.
Dívejme se na odpuštění z pohledu kauzality, a ze začátku pro lepší pochopení dvěma způsoby (a,b).
a)Odpuštění někomu u koho zlo stále trvá, je odpuštěním které má podobu "otevřené brány milosti, otevřené náruče, možného přijetí, čekání na marnotratníka" a hříšník se může ale žel i nemusí polepšit.
b)Odpuštění někomu kdo se polepšil, kdo nechtěl ublížit nebo již nechce ubližovat, odpuštění u těch co si ublížili navzájem. Zlo již netrvá a pominulo. To je odpuštěním, které má podobu "smíření, přátelství, sdílení se, poučení, nápravy".
To jsou i nejsou jakoby dvě odpuštění. Jsou odpuštěním 2V1. Odpuštění (a,b) se v životě různě prolíná, záleží na mnoha příčinách, následcích, životních situacích.
Technicky bych to pojmenoval jako "kauzalita odpuštění".
právě modlitba za lidi k Bohu lze činit právě i proti vůli člověka či lidí, i když zlo trvá a lidi nejsou zatím "připojeni", kdežto k opravdové realizaci odpuštění je třeba právě spolupráce i druhé strany ("připojení).
Odpustit někomu jde docela stejně, jako se modlit za ty lidi.
Ostatně - jeden z projevů odpuštění může být právě upřímná modlitba za lidi, kteří dělají neco zlého.
právě modlitba za lidi k Bohu lze činit právě i proti vůli člověka či lidí, i když zlo trvá a lidi nejsou zatím "připojeni", kdežto k opravdové realizaci odpuštění je třeba právě spolupráce i druhé strany ("připojení).
Odpustit někomu jde docela stejně, jako se modlit za ty lidi.
Ostatně - jeden z projevů odpuštění může být právě upřímná modlitba za lidi, kteří dělají neco zlého.
Toník
Spousta věcí jde či nejde. Ale o to nejde. Jde o to, to co jde dělat správně. A co se týká modlitby a odpuštění, tak zde máme vzor přímo od Pána Ježíše. Modlitbu Páně. Na prvním místě je modlitba a odpuštění je obsahem modlitby.
Pokud je v modlitbě prosba za odpuštění je to jeden z hlavních projevů odpouštění.
Ale jak se s tím srovnáváš Cizinče, když nemáš jiné odpuštění než to boží?
Když nemáš jiné, nemáš odpuštění lidské, a bez odpuštění lidského, jsou prosby za odpuštění k ničemu.
Ale jak se s tím srovnáváš Cizinče, když nemáš jiné odpuštění než to boží?
Když nemáš jiné, nemáš odpuštění lidské, a bez odpuštění lidského, jsou prosby za odpuštění k ničemu.
A jak se s tím vším a s tvým odpouštěním srovnáváš ty, Myslivče, např. s tvými lžemi a tím tvým "táhni do pekel." apod.? To je zřejmě tvoje "láska k bližnímu", jak když vyšije, že? Ale Bohu se nemůžeš vysmívat, nýbrž sklidíš, cos zasel. A tady není úniku ani výmluvy, to je Boží duchovní zákon!
Ale jak se s tím srovnáváš Cizinče, když nemáš jiné odpuštění než to boží?
Když nemáš jiné, nemáš odpuštění lidské, a bez odpuštění lidského, jsou prosby za odpuštění k ničemu.
A jak se s tím vším a s tvým odpouštěním srovnáváš ty, Myslivče, např. s tvými lžemi a tím tvým "táhni do pekel." apod.? To je zřejmě tvoje "láska k bližnímu", jak když vyšije, že? Ale Bohu se nemůžeš vysmívat, nýbrž sklidíš, cos zasel. A tady není úniku ani výmluvy, to je Boží duchovní zákon!
Ty jsi falešný prorok! Je v tobě duch falešného proroka, který skončí v ohnivém jezeře! Nejsi můj bližní!
Přítomnost ducha falešného proroka v člověku je způsobená spácháním neodpustitelného hříchu.
Jako falešný prorok užíváš křesťanskou rétoriku jako maskovací síť. Drž se ode mne dál!
Ty jsi falešný prorok! Je v tobě duch falešného proroka, který skončí v ohnivém jezeře! Nejsi můj bližní!
Přítomnost ducha falešného proroka v člověku je způsobená spácháním neodpustitelného hříchu.
Jako falešný prorok užíváš křesťanskou rétoriku jako maskovací síť. Drž se ode mne dál!
V tom případě je tedy třeba jasně říci, že jsi LHÁŘ, sám sebe ze lži usvědčující a víme, že lháři do Božího království nevejdou a do Nového Jeruzaléma nevstoupí!
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.