Založen: Nov 22, 2007 Příspěvky: 1354 Bydliště: Ostrava
Zaslal: so květen 30, 2026 9:04 pm Předmět: Podobenství o svatební hostinë
Kdo vlastně byl pozván na svatbu ?
Byli pozváni opravdu dobří i zlí?
„I odpovídaje Ježíš, mluvil jim opět v podobenstvích, řka: Podobno jest království nebeské člověku králi, kterýž učinil svadbu synu svému. I poslal služebníky své, aby povolali pozvaných na svadbu; a oni nechtěli přijíti. Opět poslal jiné služebníky, řka: Povězte pozvaným: Aj, oběd můj připravil jsem, volové moji a krmný dobytek zbit jest, a všecko hotovo. Pojďtež na svadbu. Ale oni nedbavše na to, odešli, jiný do vsi své a jiný po kupectví svém. Jiní pak zjímavše služebníky jeho a posměch jim učinivše, zmordovali. A uslyšav to král, rozhněval se; a poslav vojska svá, zhubil vražedníky ty a město jejich zapálil. Tedy řekl služebníkům svým: Svadba zajisté hotova jest, ale ti, kteříž pozváni byli, nebyli hodni. Protož jděte na rozcestí, a kteréžkoli naleznete, zovtež na svadbu. I vyšedše služebníci ti na cesty, shromáždili všecky, kteréžkoli nalezli, ´ZLÉ i DOBRÉ A naplněna jest svadba hodovníky.“
Matouš 22:1-10 BKR
V řeckém překladu je napsáno slovo “ πονηρός kai αγαθός» poniros a agathos . Slovo poniros - πονηρός znamená utràpený, bolest a slovo agathos se překládá jako dobrý .
Nesedí mi překlad “zlé”, protože na jiném místě Ježíš říká, že nic zlého - nečistého nebude v Jeho království
„A nevstoupí do něho nic nečistého ani ten, kdo činí ohavnost a lež, ale jen ti, kdo jsou zapsáni v Beránkově knize života.“
Zjevení 21:27 CSP
„Což nevíte, že nespravedliví nedostanou do dědictví Boží království? Nemylte se! Ani smilníci ani modláři, cizoložníci, rozkošníci ani lidé praktikující homosexualitu, zloději ani chamtivci, opilci, utrhači ani lupiči nebudou dědici Božího království.“
1 Korintským 6:9-10 CSP
Na svatbu jsou povoláni pozvaní lidé utrápení, plní bolesti, opovržení, dezolàti. ( i Ježíš byl také nazván mužem bolesti ) a pak ti skrz naskrz dobří
„Opovržený a lidmi zavržený, muž bolestí,( ponos) který znal nemoci; jako někdo, před nímž člověk skryje tvář -- všemi opovržený, takže jsme si ho nevážili.“
Izaiáš 53:3 CSP
„Ježíš mu řekl: “Proč mne nazýváš dobrým -agathos ? Nikdo není dobrý, jen jediný: Bůh.“
Marek 10:18 CSP
Zaslal: ne květen 31, 2026 1:35 pm Předmět: Re: Podobenství o svatební hostinë
[quote="Magdalena07"]Kdo vlastně byl pozván na svatbu ?
Byli pozváni opravdu dobří i zlí?
„I odpovídaje Ježíš, mluvil jim opět v podobenstvích, řka: Podobno jest království nebeské člověku králi, kterýž učinil svadbu synu svému. I poslal služebníky své, aby povolali pozvaných na svadbu; a oni nechtěli přijíti. Opět poslal jiné služebníky, řka: Povězte pozvaným: Aj, oběd můj připravil jsem, volové moji a krmný dobytek zbit jest, a všecko hotovo. Pojďtež na svadbu. Ale oni nedbavše na to, odešli, jiný do vsi své a jiný po kupectví svém. Jiní pak zjímavše služebníky jeho a posměch jim učinivše, zmordovali. A uslyšav to král, rozhněval se; a poslav vojska svá, zhubil vražedníky ty a město jejich zapálil. Tedy řekl služebníkům svým: Svadba zajisté hotova jest, ale ti, kteříž pozváni byli, nebyli hodni. Protož jděte na rozcestí, a kteréžkoli naleznete, zovtež na svadbu. I vyšedše služebníci ti na cesty, shromáždili všecky, kteréžkoli nalezli, ´ZLÉ i DOBRÉ A naplněna jest svadba hodovníky.“
Matouš 22:1-10 BKR
V řeckém překladu je napsáno slovo “ πονηρός kai αγαθός» poniros a agathos . Slovo poniros - πονηρός znamená utràpený, bolest a slovo agathos se překládá jako dobrý .
Nesedí mi překlad “zlé”, protože na jiném místě Ježíš říká, že nic zlého - nečistého nebude v Jeho království
Magdaleno, to podobenství Matouš 22 ale pokračuje, a v pokračování je důkaz o tom, že služebníci shromáždili na svatbu dobré i zlé. Podobenství pokračuje, že na svatbu se dostal někdo kdo na ni nebyl oblečený, a proto byl spoutaný a vyhozený. Na svatbu se tedy dostal někdo kdo byl zlý. Takže je pravdou, že služebníci na svatbu shromáždili dobré i zlé, a překlad je naprosto správný. A protože do nebe nemůže nic zlého přijít, tak z toho je jasné, že v podobenství pojem "svatba" nesymbolizuje nebe. A to co tato svatba symbolizuje, tak na to si přijď sama. Ale určitě to nedělej tak, že budeš hledat chyby v překladu. Boží slovo se vysvětluje Božím slovem.
Pozvaní hosté= lidé kteří Boží pozvánku v srdci odmítnuli, zpronevěřili se svému poslání, zradili, a stali se Božími nepřáteli i nepřáteli Božího lidu.
Služebníci= apoštolové, pastýři, kazatele..
Oblečení na svatbu= omilostnění Bohem, očištění krví Krista
Oblečení svatebčané dobří= probuzení křesťané, probuzené rozumné panny
Neoblečení svatebčané zlí, respektive nazí zlí= falešní křesťané, křesťanští pozéři kteří si chtěli nechat šít "oblečení na svatbu" jinde než u Boha, probuzené žel pošetilé panny
Založen: Nov 22, 2007 Příspěvky: 1354 Bydliště: Ostrava
Zaslal: ne květen 31, 2026 3:26 pm Předmět:
pokračování:
„Když král vstoupil, aby se na stolovníky podíval, spatřil tam člověka, který na sobě neměl svatební šat. I řekl mu: "Příteli, jak jsi sem vešel bez svatebního roucha?" A on oněměl. Tehdy řekl král služebníkům: "Svažte mu nohy a ruce a vyhoďte ho do nejzazší temnoty; tam bude pláč a skřípění zubů."“
Matouš 22:11-13 CSP
Jen jeden zlý se dostal na svatbu bez svatebního roucha , ostatní měli “ darované “svatební roucho . Služebnici ho nerozeznali od pozvaných, ale Král okamžitě věděl, že není z Jeho hostů, Neměl Boží pečeť Ducha svatého.
Byl to převlečený sluha Nepřítele
Je to svatba Krále s Jeho nevěstou - církví - Božím lidem.
Tak Ježíš ve svém podobenství nás ujišťuje, že bez Jeho souhlasu , bez Ducha svatého Nikdo nebude moci vejít do Jeho království.
Nebyli to zlí lidé, které pozval, byli to podle lidských měřítek méněcenní, nevzdělaní, prostí lidé , kteří ani neznali Boží slovo …
Možná antivakceři a dezoláti 😊podle nadutých farizejů a zákoníků
Čas oddělování zrna od plev se každým dnem blíží .
pokračování:
„Když král vstoupil, aby se na stolovníky podíval, spatřil tam člověka, který na sobě neměl svatební šat. I řekl mu: "Příteli, jak jsi sem vešel bez svatebního roucha?" A on oněměl. Tehdy řekl král služebníkům: "Svažte mu nohy a ruce a vyhoďte ho do nejzazší temnoty; tam bude pláč a skřípění zubů."“
Matouš 22:11-13 CSP
Jen jeden zlý se dostal na svatbu bez svatebního roucha , ostatní měli “ darované “svatební roucho . Služebnici ho nerozeznali od pozvaných, ale Král okamžitě věděl, že není z Jeho hostů, Neměl Boží pečeť Ducha svatého.
Byl to převlečený sluha Nepřítele
Je to svatba Krále s Jeho nevěstou - církví - Božím lidem.
Tak Ježíš ve svém podobenství nás ujišťuje, že bez Jeho souhlasu , bez Ducha svatého Nikdo nebude moci vejít do Jeho království.
Nebyli to zlí lidé, které pozval, byli to podle lidských měřítek méněcenní, nevzdělaní, prostí lidé , kteří ani neznali Boží slovo …
Možná antivakceři a dezoláti 😊podle nadutých farizejů a zákoníků
Čas oddělování zrna od plev se každým dnem blíží .
Halelujah
Takže byť se tam jenom jeden zlý dostal, tak ta "svatba" v podobenství nesymbolizuje nebe, ale něco jiného.
Vynášíš velmi rychle soudy Magdaleno, to že je někdo chudý, prostý a nevzdělaný neznamená, že nezná Boží slovo. Právě maličkým své slovo Bůh zjevuje, a dává poznat protože Bůh sám to tak chce! Že je to mnohým skryto, neznamená, že tomu tak není.
Lukáš 10, 21V té hodině zajásal v Duchu svatém a řekl: „Velebím tě, Otče, Pane nebes i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými, a zjevil jsi je maličkým. Ano, Otče, tak se ti zalíbilo.
V podobenství jsou zdůrazněné čtyři kategorie pozvané na "svatbu".
1)Bezbožnící, kteří pro lásku k hříšnému světu pozvaní Boha i Jeho odmítli.
2)Bezbožníci, kteří nejenom odmítnuli, ale stali se z nich nepřátele Boha i Božího lidu.
3)Zlí kteří pozvánku Boží přijali, uvěřili v existenci Boha, ale již neuvěřili Jemu a Jeho slovu a nevyprali svůj svatební oděv.
4) Dobří kteří pozvánku Boží přijali, uvěřili Bohu, Bůh si v jejich srdci učinil příbytek, dal je jim poznat, oděl je oděvem své milosti, alias biblicky- oděvem vypraným v krvi beránkově, neboť to je ten oděv na svatbu.
A ta svatba se neděje v nebi, děje se a začíná ještě na zemi, Svatba symbolizuje závěrečné oddělování pšenice od koukolu těsně před sklizní pšenice. Úrodou na božím poli jsou všichni věrní co zemřeli v Kristu, a živí věrní, kteří se sklizně dočkají, to jsou v podobenství ti dobří.
Ti zlí jsou falešní křesťané, kteří rostou až do žní společně s pšenicí. Bůh to tak ponechal až do žní, aby se vytrháváním koukolu nepoškodily kořeny pšenice.
Koukol na Božím políčku= někdo kdo pozvánku na svatbu přijal, a protože přijal je na Božím poli, ale jelikož nežil podle Božího slova i když volal Pane ó Pane, nestal se pšenicí, ale koukolem.
Apoštolové se o nich vyjadřují slovy, vyšli z nás ale nebyli z nás.
To jsou v podobenství ti zlí na svatbě.
Dobrá zpráva je, že v podobenství je zmíněný jenom jeden zlý mezi mnohými dobrými. To znamená, že toho koukolu při žních moc nebude, a to je dobrá zpráva.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.