 |
Právě je 1027 návštěvník(ů) a 2 uživatel(ů) online: martino Willy
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
|
Zaznamenali jsme 154591240 přístupů od 17. 10. 2001
|
|  |
Život víry: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí
Vloženo Pondělí, 11. květen 2026 @ 10:05:18 CEST Vložil: Tomas |
poslal rosmano
K zamyšlení ...
Někteří z diskutujících zde , hlavně katolíci, rozumí slova Pána Ježíše Nikodémovi o tom, že "Jestliže se nenarodí někdo z vody a z Ducha, nemůže vejít do Božího království." - tak, že to znamená pokřtění ve vodě, a to pokřtění dle Mat 28,18 - ve jméhu Otce i Syna i Ducha svatého. A tím je myšlen obřad křtu, jako nemluvňata v drtivé většině. Tím jako že vešli do Božího království (resp. splnili podmínky pro vstup do Božího království ?)
Nicméně :
Pán Ježíš mluví o vstupu, vstupování do Božího království (nebeského království - tyto pojmy jsou synonyma, na tom se doufám shodneme) tyto velmi pozoruhodné věci :
Mt 11:12: Od času Jana Křtitele až po tuto chvíli nebeské království trpí násilí a násilníci je uchvacují. (vstupuji do něho jinými slovy)
Mt 21:31: Který z těch dvou vykonal otcovu vůli?« Odpověděli mu: »Ten první.« Ježíš jim řekl: »Amen, pravím vám: Celníci a nevěstky vás předcházejí do Božího království. 32 Přišel k vám Jan, aby vám ukázal správnou cestu, ale neuvěřili jste mu. Celníci však a nevěstky mu uvěřili. Vy jste to viděli, a přece ani potom jste se nezměnili a neuvěřili jste mu.
Pán Ježíš říká, že do nebeského (Božího) království vstupují lidé už od doby Jana Křtitele. Tedy ještě předtím, než sám Ježíš započal svou činnost. Než sám Ježíš byl pokřtěn. A ještě výrazně dříve předtím, než Ježíš po svém vzkříšení dal učedníkům příkaz křtít ty, co uvěří, "ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Ostatně oba dva, jak Jan Křtitel tak i Pán Ježíš Kristus (Jan dříve než Ježíš) započali své poslání zvěstí:
„ Čiňte pokání, neboť se přiblížilo království Nebes. “
Takže to, co Ježíš říkal Nikodémovi, nemohlo znamenat "dej se pokřtít ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého", aby ses narodil znovu a abys mohl vejít do Božího království. Dle mého rozumění Pán Ježíš v rozhovoru s Nikodémem sdílel jemu svou zkušenost. Jak se Jemu (Ježíši) stalo, že "žije v Božím království", že Bůh je s Ním, že Duch Boží je na Něm, že Bůh skrze Něho působí... Odpovídá prostě na to, na co se Ho v podstatě Nikodém (nevyřčenou otázkou) ptal : „Rabbi, víme, že jsi přišel od Boha jako učitel, neboť nikdo nemůže činit ta znamení, která činíš ty, není-li s ním Bůh.“
Lidé (většinou nevěstky a celníci) už od dob Jana Křtitele vcházeli do Božího království, a tedy narodili se znovu. Byli narozeni z vody a z Ducha. Ještě předtím, než Ježíš o tom mluvil s Nikodémem.
Ostatně i Ježíš a Jeho učedníci křtili lidi v Jordánu. A určitě nekřtili "ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Ani Jan Křtitel při prováděni křtu nepoužíval tuto formuli. Ty nevěstky a celníci, které křtil Jan a kteří předcházeli jiné do Božího království, nebyli křtěni "ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého". Tehdy ještě nikdo takovou formuli neznal ani nevyřkl. Tito lidé činili pokání, vyznávali své hříchy a byli křtěni na odpuštění hříchů. A byli znovu narozeni - vcházeli do Božího království - do obecenství s Bohem.
7.5.2026
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 11. květen 2026 @ 12:19:25 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | když si hlúpy, tak si hlúpy.... :-))))
nkde tam s janem křtitelem není spojený, že by skrze jeho cestu někdo vstupoval do království, ale jan ukázal cestu k pokání jako přípravu na království, jako přípravu na setkání s tím, kerej přichází po něm, i kdyý je dříve než on
a když si hlúpy, tak si hlúpy... :-)))) páč ono těch podmínek pro vstup do království je víc:
narození z vody a z ducha neboli křest v koulei vody a slova
víra eucharistie neboli přijímání krve a těla být jako děti obrácení přijímání slova konání boží vůle konání skutků milosrdenství vytrvání až do konce
ploší lidi se to ale vždycky snaží zploštit na nějakou jednu jedinou věc, aby měli vystaráno.... ale tím zjevujou jenom svoji vlastní plochost, ne boží pravdu, kerá je v písmu a v ježíšových slovech...
ke spáse nestačí jen jedno z toho, ale vše. má víc podmínek, ne jen jeden jedinej úkon, po kerým je vystaráno. i po křtu je třeba žít slovo kristovo, i po formulce vyznání je třeba nechat se pokřtít a následovat krista a jíst a pít jeho tělo a krev atd.
jesli to zplošťuješ na jedno jediný, tak je to špatně. to co píšeš, v písmu a v ježíšově učení fakt nejni...
ale hlavně to tvoje srandovní ohýbání křtitelovy přípravy na ježíše jako kdyby už bez ježíše hlásal cestu spásy je fakt srandovní., kdyby to tak bylo, ježíš by nemusel přijít nebo přišel zbytečně, když cestu spásy a vstup do království učil už křtitel... :-))))
tvoje věta "Lidé (většinou nevěstky a celníci) už od dob Jana
Křtitele vcházeli do Božího království, a tedy narodili se znovu. Byli
narozeni z vody a z Ducha." je teda úplně mimo, je to tvoje nadintepretace, fabulace, nebo jednodušeji: omyl jak řemen... :-))) nic takovýho v písmu totiž nejni ani nevyplývá.
nic o vstupu skrze jana křtitele tam fakt není, to je jen přání otcem tvý myšlenky, pantáto... omyl jak slon... :-)))
a že učedníci křtil ve jméno tří osob boha, je fakt, když to nařídil sám pán před svým nanebevstoupením :-))) tak už tolik nekecej, kecko, svý fabulace a nadinterpretace a dezinterpretace písma, jak se to hodí tvý rosmanovský, nekřesťanský herezi... :-)))
znovuzrození se děje jedině ve křtu, jak říká ježíš a jak píše pavel... přestaň vyvracet boží slovo svýma nesmyslama, jsou už až srandovní, jak nechápeš základní axiomy písma, když odmítáš boha ježíše krista, šášulo... :-)))
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 11. květen 2026 @ 12:35:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
AHA :-))
A když celníci a nevěstky vstupovali do Božího království od dob Jana Křtitele (před zahájením služby Pána Ježíše), tak to bez nového narození dokázali jak, pane sodofko ? |
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 11. květen 2026 @ 12:49:08 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | jí vím, že seš nechápavaej blbeček, ale můžeš mi říct, kde je tam v originále i v překladu, že vcházej do božího krláovství, tzn. že tam vstupují??? :-)))
a už sis zodpověděl tu otázku, že když by tam vcházeli už díky křtiteli, proč by měl ještě ježíš přijít? pak by jeho příchod byl zbytečnej, ty prosťáčku... :-))) nějak ty tvý vejmysly postrádaj logiku, páč si vytrhneš z kontextu jedno jediný a to maximalizuješ ad absurdum. tady navíc ho ještě nechápeš a překrucuješ úplně mimo smysl toho výroku... :-)))
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 11. květen 2026 @ 13:02:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Vaše výmysly postrádají logiku pane sodofko. Protože jste blbeček. Zmanipulovaný herezemi.
Co to tedy ti celníci a nevěstky od dob Jana Křtitele dělali ? Koho předcházeli a kam ? A jak to dělali. A proč zrovna od Jana Křtitele ?
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 11. květen 2026 @ 13:20:58 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | a dokážeš odpovědět na ty moje otázky, nebo se z nich jenom vykrucuješ dalšíma otázkama ??? :-)) hezky postupně, pantáto !!! :-))
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 11. květen 2026 @ 13:32:29 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Článek, jeho téma, i slova Pána Ježíše ohledně vstupování celníků a nevěstek do Božího království od dob Jana Křtitele jsou o něčem jiném pane sodofko.
Nemyslím odbočovat od tématu vašími podsouvanými manipulacemi. Buď pište k tématu, nebo nepište vůbec, jestli k tématu nic nemáte.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 11. květen 2026 @ 13:59:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | takže ty odpovědi na ty mý otázky nevíš, jen to maskuješ odváděním pozornosti jinam,... kdybys věděl, odpověděl bys. ale neodpovídáš, páč nevíš... :-))) tak pak o nepiš, o čem nevíš... :-)))
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 11. květen 2026 @ 15:32:47 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | tak co, róšo, už máš odpovědi na ty prostý otázky, kde je tam v originále i v překladu, že vcházej do božího království, tzn. že tam vstupují, že když by tam podle tvýho vcházeli už díky křtiteli,
proč by měl ještě přijít ježíš? víš tom, enbo jen tak plácáš do prázdna a nevíš proč ?? :-)))
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Úterý, 12. květen 2026 @ 15:07:11 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | a róša mlčí.... páč asi neví.... :-)))
|
]
|
|
Re: PORTRÉT DLOUHODOBÉHO DUCHOVNÍHO ŠKŮDCE GRANOSALIS - EKRAZITA (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 11. květen 2026 @ 15:02:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
|
]
Re: PORTRÉT DLOUHODOBÉHO DUCHOVNÍHO ŠKŮDCE GRANOSALIS - EKRAZITA (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 11. květen 2026 @ 15:31:04 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | dyť ty ani nevíš, co to ten monarchianismus je: https://slovo.proglas.cz/duchovni/nabo/uvod-do-teologie-trojjedineho-boha-15-dil/ :-)))
a jasně, ježíš podle tebe přikázal: "Křtěte jenom ve jméno otce" :-DDD máš ňákou divnou bibli, chasníku !! :-))))
|
]
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pondělí, 11. květen 2026 @ 23:03:46 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | | https://revbible.com/comm/Matthew/chapter11/12#mce_temp_url# |
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: mikim v Úterý, 12. květen 2026 @ 10:41:31 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | | Dnešní zajímavý článek o novém Zákoně:
https://medium.seznam.cz/clanek/simon-magus-historicka-verohodnost-noveho-zakona-tisice-rukopisu-pozdniho-data-274462#dop_ab_variant=1682310&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&dop_req_id=JaQzc69mjk5-202605120815&dop_id=274462&source=hp&seq_no=1 #mce_temp_url# |
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Milka v Úterý, 12. květen 2026 @ 21:00:20 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | | rosmano
Píšeš: Lidé (většinou nevěstky a celníci) už od dob Jana Křtitele vcházeli do Božího království, a tedy narodili se znovu. Byli narozeni z vody a z Ducha.
A jak se jim to stalo, že se narodili z Ducha, když ještě nebyl dán?
V poslední, velký den svátku Ježíš vstal a zvolal: „Žízní-li kdo, ať přijde ke mně a pije. 38Kdo věří ve mne, jak praví Písmo, řeky živé vody poplynou z jeho nitra! “ 39To řekl o Duchu, kterého měli přijmout ti, kteří v něho uvěřili; dosud totiž Duch svatý nebyl dán, protože Ježíš ještě nebyl oslaven.
Taky když je psáno , že předcházejí ...to může znamenat spíše předbíhají, prostě jdou kupředu, jiné nechají za sebou. Byli ochotní činit pokání, uvědomili si, že potřebují zachránit, že jsou v hříchu.
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Úterý, 12. květen 2026 @ 21:16:31 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | naprosto přesně tak, milko !!! ale to róša nechce slyšet. rád si staví svý konstrukce....
to "předcházejí" znamená: "jsou blíž ke království"
a s tím duchem taky přesně tak. snad róša pochopí. i když asi nebude chtít....
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 12. květen 2026 @ 21:40:31 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Já nevím, Milko.
Ale co to Ježíš vykládal, že od dob Jana Křtitele království Boží trpí "násilí" a každý se do něho silou dere ? Jak ti celníci a nevěstky jiné předháněli do Božího království ? Když do Božího království "nebylo možné vejít, vcházet" ?
Co znamenaljí Ježíšova slova "Hledejte nejdřív Boží království a jeho spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno " ?
Jak a proč měli hledat něco, co se "nedalo v tu dobu najít" ? Ale až za 3 roky ?
Proč Ježíš říká Nikodémovi, že se musí narodit z vody a z Ducha, aby mohl vejít do Božího království ? To mu mohl hned na rovinu říct, že teď to ještě není možné. Musíš Nikodéme vydržet ještě aspoň 3 roky, a pak se teprve můžeš narodit z vody a Ducha, a vejít do Božího království...
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Úterý, 12. květen 2026 @ 22:08:07 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | to o násilí bude pravděpodobně o nepřátelích království, kerý křtitel začal zvěstovat a odměnou mu bylo uvěznění a stětí, a taky ježíšovo odsouzení a ukřižování. a boží království to trpí. toto trpění ve svým důsledku ustane až posledním soudem, když už skončí trpění zla a bude projevena plnost moci boha a božího království.... může bejt ?? :-)
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Milka v Úterý, 12. květen 2026 @ 22:15:25 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Rosmano
To je otázek..
Nemám na vše odpověď. Tak jen tak úvaha, krátce.
V tu dobu tam měli Ježíše, krále toho království. Být s ním, poslouchat ho, věřit mu. Jeho najít mohli. Mohli poznat, že to není jen tak nějaký prorok, ale někdo víc než prorok. Že je Mesiáš taky pak někteří věděli. Někdo dřív, někdo později, té ženě u studny to řekl sám. Odkud je, to jim taky říkal. A že byl dříve než Abraham, Já jsem..to taky řekl.
Tohle je zajímavé: Vpravdě vám pravím: Jsou někteří z těch, kdo tu stojí, kteří určitě neokusí smrti, dokud nespatří Boží království.“ 28Asi osm dní po těchto slovech vzal s sebou Petra, Jana a Jakuba a vystoupil na horu, aby se pomodlil. 29A když se modlil, vzhled jeho tváře se změnil a jeho oděv se bělostně rozzářil. 30A hle, dva muži s ním rozmlouvali — byli to Mojžíš a Eliáš, 31kteří se ukázali v slávě a mluvili o jeho odchodu, který se měl naplnit v Jeruzalémě. 32Petr a jeho druhové byli obtíženi spánkem. Když se probudili, uviděli jeho slávu a ty dva muže stojící s ním.
Spatřili slávu, spatřili Boží království.
Nikodémovi neřekl, že má hned vejít. Vysvětlil jak tam vstoupí, ne kdy.
O tom předhánění.. Celníci a nevěstky byli přímo přitahováni osobností Ježíšovou. Rozhodně více než mnozí jiní. Byli blízko, blíž než mnozí jiní..
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 12. květen 2026 @ 22:59:10 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Milko,
já také nežádám po tobě odpovědi. Jsou to spíš rétorické otázky, k zamyšlení.
Pán Ježíš často mluvil s učedníky i zástupy o Božím království. Skoro furt. Vysvětloval jim principy, zákonitosti království. Používal podobenství pro lepší pochopení. Učedníkům také řekl "vám je dáno (svěřeno) tajemství Božího království". "Podobenství jsou spíš pro ty "vně". ( Vně Božího království ?). Učedníci byli už uvnitř, asi.
Je zajímavé, že v žádných těch podobenstvích o království a vyučování o království Ježíš nikdy neřekl nic o tom, že narodit se z vody a Ducha a vejít do Království Božího bude možné až za 3 roky, kdy předtím musí být obětován, zemřít, být vzkříšen a po vnebevstoupení seslat Ducha svatého. Mně se to jeví tak, že, jak cituješ Ježíšova slova "Vpravdě vám pravím: Jsou někteří z těch, kdo tu stojí, kteří určitě neokusí smrti, dokud nespatří Boží království.“ (Marek 9,1) - jen dodám - ve většině překladů je tam na konci té věty "přicházet v moci", resp. "s mocí", nebo "ve své slávě". (Aha, ty to asi cituješ z Lukáše - tam to není))
A to bych viděl jako odkaz na budoucí věci, na seslání Ducha svatého o Letnicích.
Nicméně Duch svatý, i když v omezené míře, působil i předtím. Na zvěstování Jana Křtitele, na zvěstování Pána Ježíše. Přece služba Pána Ježíše to byly neustálé projevy moci Ducha svatého. A lidé, když se dávali Janem Křtitelem křtít (nebo i Ježíšovými učedníky), činili upřímně pokání, -> prostě vcházeli do Božího království. Dotek nebo závdavek Ducha. Bůh jim daval pokoj, radost, odpuštění, spravedlnost - což jsou charakteristiky Božího království
Ostatně Pán Ježíš to farizeům tak nějak říká :
Mt 21:32: Neboť Jan k vám přišel cestou spravedlnosti, ale neuvěřili jste mu. Celníci a nevěstky mu však uvěřili. A když jste to uviděli, ani potom jste toho nelitovali, abyste mu uvěřili.“
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Úterý, 12. květen 2026 @ 23:19:51 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | duch svatý působil už předtím, ale nebyl ještě "dán" jako trvalej dar, kerej činí ze synů lidskejch syny boží a dal jim účast na boží přirozenosti a tím i věčnej život. bez tohodle ducha není možný vejít do božího království, páč "tělo a krev nevejdou do božího králvství".. neasi... a právě z tohodle ducha se má člověk narodit v koupeli vody: "z vody a z ducha"...
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Milka v Středa, 13. květen 2026 @ 08:16:25 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Rosmano
A co tahle situace? A když s nimi jedl, nařídil jim, aby se nevzdalovali z Jeruzaléma, ale očekávali Otcovo zaslíbení — „které jste slyšeli ode mne, 5neboť Jan křtil vodou, vy však po nemnohých těchto dnech budete pokřtěni v Duchu Svatém. “ 6Když se tedy sešli, tázali se ho: „Pane, v tomto čase obnovíš království pro Izrael?“ 7Řekl jim: „Nepřísluší vám poznat časy a doby, které Otec uložil ve své vlastní pravomoci, 8ale přijmete moc Ducha Svatého, který na vás přijde, a budete mi svědky v Jeruzalémě a v celém Judsku, Samařsku a až po nejzazší konec země.“
Jan Křtitel byl už od lůna své matky naplněn Duchem svatým. Jeho úkolem bylo křtít lidi vodou, aby činili pokání, obrátili se k Pánu. Tehdy ještě nikdo do Božího království nevcházel. Ne při službě Janově.
Umenšil jsi Ježíše na jednoho z proroků, pouhého člověka, ale on sestoupil z nebe. Nechápu, kdy jsi mohl uvěřit, že Ježíš není Bůh, Pán, ten skrze něhož vzniklo vše..
To co říkal, mělo význam. Proč by jim vyprávěl něco, co nemohli pochopit, čemu nemohli rozumět? Vždyť jim vícekrát říkal, že mesiáš má trpět, že umře, ale když se to stalo, byli překvapení a zmatení. Porozuměli později.
Říkal to důležité, to podstatné, aby věděli jaký má být Ježíšův učedník, svědčili o Kristu a učili zachovávat jeho přikázání.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 08:56:10 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Milko,
a co tato Ježíšova slova :
L 11:52: Běda vám zákoníkům, protože jste vzali klíč poznání; sami jste nevešli, a těm, kteří chtěli vstoupit, jste v tom zabránili.“Kam NEVEŠLI ? Kam chtěli ti další VSTOUPIT ? O čem to Ježíš mluví ? Nevešli do svatyně ? Nebo kam ? Nemyslím, že je nějaká jiná rozumná odpověď než DO BOŽÍHO KRÁLOVSTVÍ. A ještě jedna věc. Apoštol Jan píše : 1J 5:1: Každý, kdo věří, že Ježíš je Kristus, je zrozen z Boha. A každý, kdo miluje Otce, miluje i jeho dítě. K tomu otázka : Kdy byli učedníci zrozeni z Boha ? Kdy uvěřili, že Ježíš je Kristus ? Kdy byli všichni ti, co uvěřili, že Ježíš je Kristus, zrozeni z Boha ? No samozřejmě že už na začátku Ježíšovy mise. Viz Petrovo vyznání. Myslíš, že zrozeni z Boha a narozeni z vody a Ducha jsou 2 rozdílné věci ? Já mám za to, že to je totéž.
Těch, co uvěřili a vyznali, že Ježíš je Kristus, byly spousty (učedníci, žena u studny, Samařané, Marta a Marie (Jan 11), a spousty dalších. Ti všichni se narodili z Boha. A vcházeli do Božího království. A o tom Ježíš mluvil Nikodémovi. Ne o možnosti, která nastane za 3 roky.
Ta slova, která uvádíš : „Pane, v tomto čase obnovíš království pro Izrael?“ se dle mého týkají fyzického království pro národ Izrael. Izraelité měli s posláním Mesiáše spojeny právě i taková očekávaní.
To ostatní --- umenšování či uvětšování - k tomu se vyjádřím později. Teď nemám moc čas.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 13:40:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | |
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 14:13:09 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ Umenšil jsi Ježíše na jednoho z proroků, pouhého člověka, ale on sestoupil z nebe. Nechápu, kdy jsi mohl uvěřit, že Ježíš není Bůh, Pán, ten skrze něhož vzniklo vše.. /
Milko, o tom jsem tady podrobně psal. A píši i nadále.
Sám jsem byl tím zaskočen a překvapen, co najednou mi Bůh začal při poctivém čtení, studiu a hltání Božího slova ukazovat. Co jsem nikdy předtím, nějakých 55 let neviděl a co mě nikdy netrklo (to bylo samozřejmě dáno prostředím).
Byly to hlavně 2 body (resp, 3, ten třetí ovšem je důsledkem toho prvního)
1) Apoštolové, i Ježíš sám, NIKDY NIKDE A NIKOMU nezvěstovali, nehlásali, nikoho nepřesvědčovali, že Ježíš je Bůh. Apoštolové vždycky zvěstovali, že Ježíš je KRISTUS. Nikdy ne, že Ježíš je BŮH. Zvěstovali Ježíše KRISTA. Ne Ježíše BOHA. Kdo je Bůh velmi dobře věděli, toho ctili jako Boha, tomu sloužili. Včetně Pána Ježíše.
2) Kdykoliv v Bibli je použitý titul, název, termín "Bůh" , a je v Bibli asi 7000 krát, v Novém zákoně asi 1300 krát -> nikdy neznamená Boha Trojici. Ani jednou.
3) No a ta třetí věc: Všichni, kteří v Pána Ježíše Krista uvěřili, přijali Ho -> uvěřili, že je KRISTUS, MESIÁŠ, ten předpověděný v Písmech skrze proroky, Pomazaný Boží služebník. Uvěřili přesně tomu, co jim bylo o Pánu Ježíši z Nazareta zvěstováno. Nic jiného. A co bylo proroky předpověděno. A byli zachráněni, spaseni, dali se pokřtít, tvořili společenství církve,... Jen v Janově evangeliu je mnohokrát napsáno, že "uvěřili v Něho" - > a vždycky to znamenalo, že uvěřili v Něho, že je Mesiáš, Kristus. Nikdy ne že uvěřili v Něho, že je Bůh.
Je velmi zvláštní, že tehdy, za časů Ježíše, apoštolů, prvních křesťanů VŠEM STAČILA VÍRA V JEŽÍŠE, že je K R I S T U S.. Byli zachráněni, spaseni, šťastní, milovali Boha i Pána Ježíše Krista. (zkus si vložit do biblického vyhledače sousloví "Ježíš je Kristus", "Ježíš je Mesiáš", "Ježíš Kristus", "Ježíše Krista" - vyskočí ti desítky, stovky textů a odkazů. A potom zkus totéž se souslovím "Ježíš je Bůh", Ježíš Bůh", "Bůh Ježíš" - jsem zvědav, co ti vyskočí...
Od 4. století to najednou kupodivu N E S T A Č Í . VÍRA V JEŽÍŠE, že je KRISTUS, UŽ NESTAČÍ. TO JE MÁLO. MUSÍ SE POD HROZBOU EXKOMUNIKACE AŽ SMRTI od Tesalonského dekretu císaře Theodosia z roku 380 AD VĚŘIT, ŽE JEŽÍŠ JE BŮH.
A ta ideologická masírka trvá už 17 století. Lidé přes staletí se ani neměli možnost dozvědět o víře apoštolů
Víra v Ježíše, obraz Jediného Pravého Boha - Boha Izraele, se zcela změnily a posunuly někam jinam, než jak Ho zvěstovali apoštolové, i Ježíš sám. Najednou se z Boha Jediného stal Bůh Trojjediný. Což je skoro nepochopitelné, jak tohleto mohlo projít...
Pro mě osobně bylo zásadním dilematem -> a) Stavět svou víru na prorocích, na Ježíši a apoštolech, b) anebo stavět ji na tradici, vycházející z teologických konstrukcí a fabulací různých myslitelů -- Atanázia, Řehoře z Nyssy, Řehoře z Nazjanzu,, Basila Velikého (to jsou tvůrci trinitárních doktrín, kterým dodnes věří spousty lidí, aniž by věděli, kdo ty doktríny vytvořil a na kom stavějí svou víru)
No a já VYBÍRÁM VARIANTU a).
Píšeš, že UMENŠIL JSI JEŽÍŠE..
Nic takového jsem neudělal, nedělám a nemám v úmyslu dělat. Věřím v Ježíše takového, jak se On sám lidem představil a jak Ho zvěstovali apoštolové. Tedy, že Ježíš je KRISTUS, Syn Boží.
Tady je totiž jiný problém.
Že totiž trinitariáni UMENŠILI A UMENŠUJÍ Jediného Pravého Boha, zjeveného v Písmu skrze proroky, Ježíše i apoštoly.
Bůh nesčetněkrát v Písmu mluví skrze proroky "Já jediný jsem Bůh, není nikdo kromě mne". "Já sám jsem stvořil nebe i zemi, a všechno co je v nich. Nikdo nebyl se mnou" . Dal k tomu Izraeli i velmi zřetelné 1. přikázání skrze Mojžíše.
A co se stalo ? Tady postupnými spekulacemi různých myslitelů počínaje od 2. století s gradací ve 4. století si ti myslitelé vymysleli a řekli : " Ale kdepak Bože, nejsi jediný. Jsi pouze jeden ze tří. " " My to víme lépe než Ty ! " "A ti další dva vedle Tebe jsou stejni a rovni Tobě ve všem"
To je neskutečná DEGRADACE BOHA. Jediného Pravého Boha.
Boha Bible, Boha Izraele, Boha JHWH - Jahwe, toho, o kom je 1. přikázání, se poslalo někam do důchodu, a zastoupilo Bohem Ježíšem. Zcela v rozporu s Písmem.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 14:31:34 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 14:49:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Už vám chybí jen málo, pane sodofko
Postavit se na hlavu a podepřít ty své lži a dezinterpretace Písma ušima..
J 17:1: Když to Ježíš pověděl, zvedl oči k nebi a řekl: "Otče, ... aby poznali TEBE, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA,.."
1Tm 2:3: To je dobré a milé před Bohem, naším Zachráncem, 4 který chce, aby byli všichni lidé zachráněni a přišli k POZNÁNÍ PRAVDY. -> -> 5 Je totiž JEDEN BŮH, jeden je také prostředník mezi Bohem a lidmi, ČLOVĚK KRISTUS JEŽÍŠ, 6 který (ten člověk Kristus Ježíš) dal sám sebe jako výkupné za všechny, jako svědectví ve svůj čas. 7 K tomu jsem byl ustanoven hlasatelem a apoštolem — mluvím pravdu v Kristu, nelžu —, učitelem národů ve víře a v pravdě.
Pěkný den
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 14:51:04 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | já vím, pantáto, že vyškrtáváš z bible ten zbytek, kerej se ti nehodí a boří ti bábovičky. tak tady o něm máš: :-)))
JEŽÍŠ KRISTUS JE BŮH:
BŮH JE TROJICE:
DUCH SVATÝ JE BŮH:
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 15:06:48 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
https://www.youtube.com/shorts/3yXsNbL3Qos
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 15:14:13 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | nekliknu nekliknu nekliknu :-DDD
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: mikim v Středa, 13. květen 2026 @ 18:55:05 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Tvoje IQ tykve je tak nízké, že už nejseš schopný ani kliknout... |
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 19:18:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | copak, kouknul ses do zrcadla a tohle tě napadlo ??? :-DDD
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Středa, 13. květen 2026 @ 21:21:30 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Není třeba na všechno klikat |
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: mikim v Středa, 13. květen 2026 @ 19:27:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Ale ho.no! Jen spousta lží a falešných výkladů no moc ses nepředvedl tak teď já:
Jiný další Bůh vedle jediného Boha nebo s jediným Bohem nebo kromě něj není a nikdy nebyl. Bůh přece nelže. Tedy ani slovo, které bylo u Boha není a nemůže být dalším Bohem, protože sám Bůh v Jan 1:1 byl tím slovem, což je správný překlad z řečtiny a nikoliv "a to Slovo bylo Bůh" jak si upravili trinitáři. Trinitárni překladatelé Biblí ze slova logos, které má v překladu navíc vice než 10 významů, s malým písmenem na začátku udělali Logos s velkým písmenem na začátku aby z něj udělali rovnou Ježíše. Ale v řeckých rukopisech vč. nejstarších opisů je vždy logos s malým počátečním písmenem.
CEP Deu 32:39: "Nyní hleďte, jsem jedině já, jiný bůh vedle mne není, já usmrcuji i obživuji, zdeptal jsem, a zase zhojím, není, kdo by vytrhl z mé ruky."
B21 Deut 32:39: "Prohlédněte — já, jen já jsem jediný a není Boha kromě mne. Já dávám smrt a život daruji, já mohu zranit i uzdravit — z mé ruky vás nikdo nevyrve!"
BKR Deu 32:39: "Pohleďtež již aspoň, že já jsem, já jsem sám, a že není Boha kromě mne. Já mohu usmrtiti i obživiti, já raniti i uzdraviti, a není žádného, kdo by vytrhl z ruky mé."
CSP Dt 32:39: "Nyní pohleďte, že já, já jsem to, a není Bůh mimo mě. Já nechávám zemřít a oživuji, zdeptal jsem, já i uzdravím; není, kdo by vysvobodil z mé ruky."
Hejcl Dt 32:39: "Vizte, že já jsem sám jediný, mimo mne že jiný Bůh není. Já život beru a já jej dávám, já raním a já uzdravuji, a nikdo nemůže z ruky mé vyprostit."
ASV Deu 32:39: "See now that I, even I, am he, And there is no god with me: I kill, and I make alive; I wound, and I heal; And there is none that can deliver out of my hand."
CVB Deu 32:39: "Se now that I I am, and that there is none other God but I.I can kyll and make alyue: what I haue smytten, that can I heale: and there is noman able to delyuer out of my hande."
KJ2 Deu 32:39: "See now that I, even I, am he, and there is no god besides me: I kill, and I make alive; I wound, and I heal: neither is there any that can deliver out of my hand."
WYC2014 Deu 32:39: "See, or understand, ye, that I am God alone, and none other God is except me; I shall slay, and I shall make to live; I shall smite, and I shall make whole; and none is that may deliver from mine hand. (See ye, that is, understand ye, that I am God alone, and there is no other god except me; I shall kill, and I shall make to live; I shall strike down, and I shall make whole; no one can rescue anyone out of my hands.)"
Podobné verše ze Starého Zákona: ČEP: Deu 4:35: "Tobě bylo odhaleno poznání, že Hospodin je Bůh; kromě něho není žádný jiný."
Deu 4:39: "Proto poznej dnes a vezmi si k srdci, že Hospodin je Bůh nahoře na nebesích i dole na zemi; žádný jiný není."
1Krá 8:60: "aby poznaly všechny národy země, že Hospodin je Bůh; není žádný jiný."
Exo 20:3: "Nebudeš mít jiného boha mimo mne."
Iz 45:5: "Já jsem Hospodin a jiného už není, mimo mne žádného Boha není. Přepásal jsem tě, ač jsi mě neznal,"
Iz 45:21: "Sdělte to dál, přibližte se! Jen ať se poradí spolu. Kdo to od pradávna ohlašoval? Kdo to oznamoval předem? Cožpak ne já, Hospodin? Kromě mne jiného Boha není! Bůh spravedlivý a spasitel není mimo mne."
Oze 13:4: "Ale já jsem Hospodin, tvůj Bůh, už z egyptské země. Nepoznal jsi Boha kromě mne; mimo mne jiného zachránce není."
Joel 2:27: "Poznáte, že jsem uprostřed Izraele. Já jsem Hospodin, váš Bůh, a jiného Boha není. A můj lid nebude navěky zahanben."
A Bůh byl slovo (nejstarší anglické bible od 14. století to mají přeloženo správně a s malým počátečním písmenem ve slově slovo)
WYC Wycliffe Bible, 1395 John 1:1: "In the bigynnyng was the word, and the word was at God, and God was the word."
CVB Coverdale Bible, 1535 John 1:1: "In the begynnynge was the worde, and the worde was with God, and God was ye worde."
SKRABAL Překlad NZ od P. Dr. Pavla Škrabala O. P. J 1:1: "Na počátku bylo Slovo a Slovo bylo u Boha a Bůh bylo Slovo."
COL Dr. Rudolf Col (NZ - 1947) J 1:1: "Na počátku bylo Slovo a Slovo bylo u Boha a Bůh bylo to Slovo."
SYK Dr. Jan Ladislav Sýkora (NZ - 1922) J 1:1: "Na počátku bylo Slovo, a Slovo bylo u Boha, a Bůh bylo Slovo."
LBP Aramaic Of The Peshitta: Lamsa, 1933 - LBP John 1:1: "THE Word was in the beginning, and that very Word was with God, and God was that Word."
ECAV Slovenský evanjelický preklad. J 1:1: "Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Boh bol to Slovo."
NPK Nádej pre kazdého Jn 1:1: "Už od večnosti jestvovalo Slovo, ktoré bolo u Boha, a to Slovo bol Boh sám."
SkEvanj Biblia – Evanjelický preklad Jn 1:1: "Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Boh bol to Slovo."
Řecké překlady mají uvedeno "a Bůh byl tím slovem" s malým počátečním písmenem ve slově logos:
CT ST 1550 Stephanus (ST) John 1:1: "εν αρχη ην ο λογοϲ και ο λογοϲ ην προϲ τον θεον και θεοϲ ην ο λογοϲ" (και θεοϲ ην ο λογοϲ - a Bůh byl tím slovem) Google překlad.
CT WH 1885 Wescott and Hort (WH) John 1:1: "εν αρχη ην ο λογοϲ και ο λογοϲ ην προϲ τον θεον και θεοϲ ην ο λογοϲ"
GA 01 Codex Sinaiticus, designated by ℵ or 01 John 1:1: "εν αρχη ην ο λογοϲ και ο λογοϲ ην προϲ τον θ̅ν̅ και θ̅ϲ̅ ην ο λογοϲ"
GA 02 Codex Alexandrinus, designated by A or 02 John 1:1: "εν αρχη ην ο λογοϲ και ο λογοϲ η̅ προϲ τον θ̅ν̅ και θ̅ϲ̅ ην ο λογοϲ"
GA 03 Codex Vaticanus, designated by B or 03 John 1:1: "εν αρχη ην ο λογοϲ και ο λογοϲ ην προϲ τον θ̅ν̅ και θ̅ϲ̅ ην ο λογοϲ"
GNTTH+ The Greek New Testament, Produced at Tyndale House, Cambridge John 1:1: "Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος."
TCGNT Text-Critical Greek New Testament Jn 1:1: "Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ λόγος."
Bůh při stvoření všechno stvořil, učinil sám a sám se ptá Kdo byl se mnou, "když jsem tvořil"?
Iz 44:24: "Toto praví Hospodin, tvůj vykupitel, který tě vytvořil v životě matky: "Já jsem Hospodin, já konám všechno: sám nebesa roztahuji, překlenul jsem zemi. Kdo byl se mnou?""
Teprve až později byli u toho jak Bůh tvořil i andělé, když je stvořil a Ježíš ten u toho prvotního stvoření vůbec nebyl, protože se ještě ani nenarodil Marii (Miriam), což bylo až za dalších 4000 let.
Iz 66:1-2: "Toto praví Hospodin: "Mým trůnem jsou nebesa a podnoží mých nohou země. Kdepak je ten dům, který mi chcete vybudovat? Kdepak je místo mého odpočinutí? Všechny tyto věci učinila moje ruka. Tak vznikly všechny tyto věci, je výrok Hospodinův. Laskavě pohlédnu na toho, kdo je utištěný a na duchu ubitý, kdo se třese před mým slovem.""
Žalm 33:6: "Nebesa byla učiněna Hospodinovým slovem, dechem jeho úst pak všechen jejich zástup."
Žid 11:3: "Ve víře chápeme, že Božím slovem byly založeny světy, takže to, na co hledíme, nevzniklo z viditelného."
2Pe 3:5: "Těm, kdo toto tvrdí, zůstává utajeno, že dávná nebesa i země byly vyvolány slovem Božím z vody a před vodou chráněny."
2Pe 3:7: "Týmž slovem jsou udržována nynější nebesa a země, dokud nebudou zničena ohněm; Bůh je ponechal jen do dne soudu a záhuby bezbožných lidí."
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 19:57:04 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | mikim: "no moc ses nepředvedl tak teď já: CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV CtrlC+CtrlV"
:-DDDD
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Středa, 13. květen 2026 @ 20:16:31 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Člověk má dbát na Boží slovo Nedělejme si ze života co*****rnu |
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Milka v Středa, 13. květen 2026 @ 21:07:50 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Rosmano,
Jestliže v písmu je, že svět skrze něj vznikl, taky když na Filipovo přání: Ukaž nám Otce, odpovídá : "tak dlouho jsem s vámi a ty jsi mě nepoznal? "
To nejsou teologické konstrukce a fabulace, to jsou přímo Ježíšova slova.
Podle toho jak a co píšeš, nemá smysl se s tebou o tom nějak moc dohadovat.
Vím, že dříve tomu tak u tebe nebylo. Tak snad zase někdy pochopíš, že Ježíš nebyl jen obyčejný člověk.
Přeju ti pokoj. |
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 21:32:11 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
No, Milko,
jen je dobré si z kontextu všech míst v Písmu ujasnit, co to tzv "svět skrze něj vznikl" asi tak znamená.
Z přímých výpovědí Pána Ježíše Krista je jasné, že Ježíš nic v Genesis nestvářel. U stvoření ani Bohu neasistoval. Ježíš o tom nic nevěděl, že by něco stvářel.
Svořitelem všeho je Bůh. Bůh Všemohoucí, Stvořitel nebe i země. Nikdo jiný. To Bůh odpočinul sedmého dne po 6 dnech stvoření. Nikoliv Pán Ježíš Kristus. Biblických textů a důkazů o tom jsou destky, spíš stovky. Klidně ti sem mohu 20 - 30 i více textů k tomu vypsat.
Ap. Patr nám píše, že Ježíš byl "předzvěděn" před založením světa. Jak asi mohl být předzvěděn. No nijak jinak než v Božím plánu, v Boží mysli, v Božím Logosu, v Boží moudrosti. A v tom Božím plánu Ježíš - Mesiáš byl ústřední postavou celého stvoření. To Jemu plánoval Bůh poddat pod nohy dílo svých rukou - celé stvoření. Už od začátku stvoření.
A z toho vyjádření Ježíše : Ukaž nám Otce, odpovídá : "tak dlouho jsem s vámi a ty jsi mě nepoznal? " usuzuješ co ?
Že Ježíš je Otec ? Bůh Otec ? A není to náhodou v trinitarismu tak, že Ježíš je Syn ? Bůh Syn ?
Já tomu vyjádření Ježíše rozumím tak, jak Ježíš mnohokrát učedníkům vysvětloval, že Otec (Bůh) je v Něm, v Něm přebývá, On rozhoduje a dělá skrze Ježíše skutky. Proto je možné v Něm vidět Otce.
Přesně jak o Něm píše ap. Petr ve Skutcích 2, Skutcích 10, a jinde. Apoštolové vykreslují Ježíše z Nazareta jako muže, člověka, ve kterém Bůh přebýval. Nikdy ne jako Boha. Ani jako Boha Otce ne. To je jednoduché si od apoštolů přečíst.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 21:51:04 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
|
]
Hurá ! Raduj se pejsečku :-) (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 22:02:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Hurá ! Raduj se pejsečku ! :-)
Povedlo se vám sodofko dokázat, že Ježíš je lhář ! Je vidět, že máte radost ! :-) Za to od Ježíše obdržíte odměnu ! :-)
J 17:1: Když to Ježíš pověděl, zvedl oči k nebi a řekl: "Otče, .... aby poznali TEBE, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA,.."
|
]
Re: Hurá ! Raduj se pejsečku :-) (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 22:40:42 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | přesně tak., rosmano je lhář a lže o bohu i o druhejch lidech, páč nemůže jinak.
a co skutečně je v bibli a učení apoštolů, je popsaný např. tady:
JEŽÍŠ KRISTUS JE BŮH:
BŮH JE TROJICE:
DUCH SVATÝ JE BŮH:
|
]
Re: Hurá ! Raduj se pejsečku :-) (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 23:01:33 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
No vidíte to, sodofko !
Dokázal jste, že Ježíš je lhář, i já jsem lhář ! Máte dvojnásobnou zásluhu ! Odměna od Ježíše vás určitě nemine ! :-)
J 17:1: Když to Ježíš pověděl, zvedl oči k nebi a řekl: "Otče, .... aby poznali TEBE, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA,.."
|
]
zobání pro rosmana !!! :-))) (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 23:16:23 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | přesně tak., rosmano je lhář a lže o bohu i o druhejch lidech, páč nemůže jinak.
a co skutečně je v bibli a učení apoštolů, je popsaný např. tady:
JEŽÍŠ KRISTUS JE BŮH:
Re: Vánoce [www.granosalis.cz] [www.granosalis.cz]
BŮH JE TROJICE:
DUCH SVATÝ JE BŮH:
|
]
Pan sodofka dokázal, že Ježíš je lhář (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 13. květen 2026 @ 23:32:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Panu sodofkovi se povedla úžasná věc ! Pan sodofka dokázal, že Ježíš je lhář ! Má z toho neutuchající radost ! Pořád ty svoje důkazy pyšně prezentuje ! Každý den dokola ! Nejméně 30 krát denně ! Je náležitě na svůj objev , na své důkazy pyšný. Zítra tu jeho prezentaci důkazů můžeme znovu očekávat v plné síle a nadšení !
Na věčnosti při setkání s Ježíšem bude náležitě odměněn ! Nezaviďte mu !
J 17:1: Když to Ježíš pověděl, zvedl oči k nebi a řekl: "Otče, .... aby poznali TEBE, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA,.."
|
]
rosmano rád zobe zrní a krade důchodcům hůlky !! :-)))) (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Středa, 13. květen 2026 @ 23:42:15 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | přesně tak., rosmano je lhář a lže o bohu i o druhejch lidech, páč nemůže jinak.
a co skutečně je v bibli a učení apoštolů, je popsaný např. tady:
JEŽÍŠ KRISTUS JE BŮH:
BŮH JE TROJICE:
DUCH SVATÝ JE BŮH:
|
]
Re: rosmano rád zobe zrní a krade důchodcům hůlky !! :-)))) (Skóre: 1) Vložil: mikim v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 14:04:18 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Trojice je výmysl...
https://medium.seznam.cz/clanek/simon-magus-nomenklaturni-versus-gnosticti-krestane-kdo-mel-pravdu-275560 #mce_temp_url# |
]
Re: rosmano rád zobe zrní a krade důchodcům hůlky !! :-)))) (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:04:19 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | tvůj výmysl, že trojice je výmysl, je výmysl.... :-)))) trhni si kopýtkem, ignoratnte....
|
]
Re: rosmano rád zobe zrní a krade důchodcům hůlky !! :-)))) (Skóre: 1) Vložil: mikim v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 14:04:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Trojice je výmysl...
https://medium.seznam.cz/clanek/simon-magus-nomenklaturni-versus-gnosticti-krestane-kdo-mel-pravdu-275560 #mce_temp_url# |
]
Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 14:34:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Dobré počtení mikime :-)
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 14:56:45 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Třeba tady : "V římskokatolických seminářích je málo učitelů trinitářské teologie, kteří nikdy nebyli pronásledováni otázkou: ‚Ale jak mám vlastně vyučovat trojici?‘ A jestliže je ta otázka příznačná pro zmatek na straně studentů, je možná neméně příznačná pro podobný zmatek na straně jejich profesorů." NOVÁ KATOLICKÁ ENCYKLOPEDIE
Spolehli se tedy na to, že nauku, která je již pro ně samé zahalená tajemstvím, zahalí rovněž tajemstvím. Takový trik, když něčemu nerozumíte, tak dělejte, že tomu přeci nemůže rozumět nikdo. Místo toho, aby přiznali, že udělali doktrinální chybu a že ji někdo může odhalit. Převzali totiž mínění gnostiků naprosto bezostyšně bez toho, že by přiznali původní zdroje, a teologicky smontovali gnostické názory se starými nekřesťanskými představami a do toho ještě s evangelii. Vznikl tak věroučný paskvil. Jezuita Joseph Bracken proto ve své knize Co říkají o trojici? otevřeně říká: Kněží, kteří se se značným úsilím naučili trojici během svých let v semináři, přirozeně váhali předkládat ji svému lidu z kazatelny, a to i o Trojiční neděli. Proč mají lidi nudit něčím, co ti nakonec stejně pořádně nepochopí? Trojice je věcí formální víry, ale na každodenní křesťanský život a uctívání má malý nebo žádný vliv. JEZUITA JOSEPH BRACKEN Přesto se toto nesrozumitelné pojetí stalo „ústřední naukou“ pozdější křesťanské nomenklaturní církve. Takže zde máme nomenklaturní nauku, ke které nemohou mít věřící žádný živý vztah. Jak totiž můžou mít poměr k něčemu, co je naprosto vzdálené od rozumového chápání i srdce? Maximálně to mohou zdatně předstírat a slepě opakovat. Máme zde tedy ústřední bod takzvaného pravého křesťanství, o němž jeho vlastní protagonisté říkají:
Monsignor Eugene Clark: „Bůh je jeden a Bůh je tři. Protože ve stvoření nic takového neexistuje, nemůžeme tomu rozumět, ale pouze to přijmout.“
Kardinál John O’Connor prohlašuje: „Víme, že je to velmi hluboké tajemství, kterému ani trochu nerozumíme.“
Nakonec papež Jan Pavel II. mluví o „nevyzpytatelném tajemství Boha trojice“.
Není divu, když si tuto nauku církev sama poskládala způsobem, který nedává smysl. Trojice totiž nespadla odněkud z nebe nebo ji nedaroval církvi přímo Bůh. Je jednoduše důsledkem teologického neporozumění. Patří k efektu, který byl popsán i v jiných náboženských systémech. Říká se tomu fenomén plané tradice: naši otcové to dělali, i když chybně, my to budeme dělat proto dál.
Hans Küng popisuje mechanismus odlišnosti v teologickém smýšlení u jiných náboženských směrů v otázce Trojice takto:
„Ani vzdělaní muslimové prostě nedokážou sledovat myšlenku trojice, stejně jako židé ji zatím také nepochopili. Rozlišování, které činí nauka o trojici mezi jedním Bohem a třemi hypostázemi, muslimy neuspokojuje. Ti jsou zmateni, spíše než osvíceni, teologickými pojmy odvozenými ze syrštiny, řečtiny a latiny. Pro muslimy je to všechno hra se slovy. Proč by měl chtít někdo něco přidávat k myšlence Boží jedinosti a jedinečnosti, když to může tu jedinost a jedinečnost pouze zředit nebo zrušit?“
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:12:55 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ale je zajímavý, že křesťani věřej v trojici už od počátku, už od ježíše, co? :-)))
kdyby jenom katolíci, třeba i syřani, ty sírné plazivý, prostě všichni, holube: :-))) ono těch učitlů trojice je taky dost, koukni třeba na pravoslavný, jak o trojici krásně učej, ty neznalče nevzdělaná a nepoučená a lhavá !!! :-)))
NOVÁ KATOLICKÁ ENCYKLOPEDIE
"V Novém zákoně. Zjevení pravdy o trojjediném Božím životě bylo poprvé učiněno v NZ, kde jsou o něm nejstarší zmínky v Pavlových listech. Nejsnáze je toto učení patrné z toho, že svatý Pavel opakovaně používá pojmy Bůh, Pán a Duch. To, co činí jeho používání těchto pojmů tak významným, je, že se objevují na pozadí přísně monoteistickém."
"Další
příklad Pavlova pravděpodobného odkazu na Trojici prostřednictvím
použití trojice Duch, Pán, Bůh můžeme vidět v 1 Kor 12,4-6. Zde, když
mluví o duchovních darech či charismatech, jimiž jsou křesťané
obdarováni, říká: "'Jsou však různé dary, ale tentýž Duch; a jsou různé
služby, ale tentýž Pán; a jsou různé činnosti, ale tentýž Bůh, který
působí všechno ve všech'". Tato pasáž svědčí o učení o Trojici
tím, že různá charismata, tj. dary, služby a působení, připisuje Duchu,
Pánu (Synu), respektive Bohu (Otci). Protože všechna tato charismata ze
své podstaty vyžadují božský zdroj, jsou tyto tři osoby postaveny na
roveň, čímž je jasně naznačena jejich božská povaha a zároveň zachováno rozlišení osob."
"V evangeliích.
Jediným místem v evangeliích, kde jsou tři božské osoby výslovně
zmíněny společně, je Matoušův popis posledního Kristova příkazu
apoštolům: "'Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy a křtěte je
ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého' (Mt 28,19). V tomto pověření
Kristus přikazuje apoštolům, aby křtili všechny lidi "ve jménu" Otce,
Syna a Ducha svatého. Výraz ''ve jménu'' (eáj tÿ ◊noma, doslova ''ve
jméno'') označuje zasvěcení nebo zasvěcení tomu, kdo je jmenován.
Křesťanský křest je tedy zasvěcením nebo zasvěcením Bohu - Otci, Synu a
Duchu svatému. Protože Syn a Duch svatý jsou zde zmíněni na
stejné úrovni jako Otec, úryvek jasně učí, že jsou stejně božští jako
Otec, který je zjevně Bohem. Tato slova svědčí o víře apoštolské církve v učení o třech osobách v jednom Bohu." |
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:18:34 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Používání pojmů Bůh, Pán a Duch NENÍ NIC O TROJICI, pane sodofko. Musíte se v tom lhaní víc snažit
Pěkný den
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:35:13 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | já se nemusím víc snažit, ty seš blbej sám o sobě, bez snah druhejch. de ti to samo, rosománo :-)))
a slova bůh, pán a duch sou vždycky o trojici, páč není jinýho boha než trojice. kdybys byl křesťan, věděl bys to, ale jako jehovista to máš mimo a míjíš pravdu, šošónku... :-)))
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:39:18 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ef 4:6: jeden Bůh a Otec všech, který je nade všechny a skrze všechny a ve všech. Opravdu musíte v tom lhaní přidat, pane sodofko. To nestačí co předvadíte Pěkný den |
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:48:44 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | jedinej, kdo lže, seš tady ty, čudlo ulhaná
páč: "křtěte je ve jméno otce i syna i ducha svatého"
"já a otec jedno jsme"
"to slovo bylo bůh, to slovo se stalo těkem"
"a jsme v jeho synu, on je pravý bůh a věčný život"
"jednorozený bůh v lůně otcově"
"dříve nežli abraham byl já jsem"
"skrze něho bylo vše stvořen"
"proto tě pomazal, bože, tvůj bůh"
"ačkoliv byl boží přirozenosti, nic na své rovnosti bohu nelpěl"
celá bible ti nakopává tvý ulhaný pozadí, lháři havířská... :-)))
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:53:15 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Nervičky, pane sodofko ? Opravdu musíte s tím lhaním přidat.
1Tm 1:17: Králi věků, nepomíjejícímu, neviditelnému, jedinému moudrému Bohu čest a sláva na věky věků. Amen. |
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:00:39 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Nervičky, pane sodofko ? Opravdu musíte s tím lhaním přidat.
1Tm 1:17: Králi věků, nepomíjejícímu, neviditelnému, jedinému moudrému Bohu čest a sláva na věky věků. Amen.
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:04:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | jak je libo, vaše lhářstvo: :-))))
pravda proti rosmanový lži:
JEŽÍŠ KRISTUS JE BŮH:
BŮH JE TROJICE:
DUCH SVATÝ JE BŮH:
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:09:06 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
https://www.youtube.com/shorts/3yXsNbL3Qos
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:16:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | 一个名叫罗斯马诺的男孩总是撒谎,因为他除了撒谎什么也做不了。 |
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:15:08 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | PRAVOSLAVNÍ O TROJICI:
https://orthodoxia.cz/theolog/losskij.htm#k3
(3) Trojice
Vtělení — východisko teologie — okamžitě klade do středu zájmu
tajemství Svaté Trojice. Proto jsou Vtělení a Trojice neoddělitelně
spojeny a musíme zdůraznit — přes jistou protestantskou kritiku, přes
liberalismus, který se pokouší vidět teologii a Evangelium jako rozpor -
že pravoslavná triadologie je zakotvena v Evangeliu. Je opravdu možné číst
Evangelium a nepoložit si otázku: Kdo je Ježíš? A když slyšíme Petrovo
vyznání: »Ty jsi Kristus, Syn Boha živého« (Mt 16,16), když nám
evangelista Jan odhaluje ve svém Evangeliu věčnost, chápeme, že jediná
možná odpověď je dána v dogmatu o Přesvaté Trojici. Kristus je Jednorozený
Otcův Syn, je Bůh, totožný s ním v Božství a odlišný od něho Osobou.
Základním pramenem našich znalostí o Trojici není skutečně nic
jiné, než Prolog Evangelia sv. Jana (a též Janova 1. epištola). Proto
autor těchto obdivuhodných textů dostal v pravoslavné tradici oprávněně
jméno »Bohoslovec« (Teolog). Prolog od prvního verše nazývá Otce Bohem,
Krista Slovem, ale Slovo v tomto »začátku«, který zde má charakter nikoliv
časový nýbrž ontologický, je současně také Bůh (»na počátku... Slovo bylo
Bůh«), ovšem Kristus — Slovo je jiný než Otec (»Slovo bylo u Boha«). Tyto
tři teze sv. evangelisty Jana — 1) »Na počátku bylo Slovo — 2) Slovo bylo
u Boha — 3) a Slovo bylo Bůh« --- jsou jádrem, z něhož vyrostla celá
trinitární teologie. Tyto teze okamžitě ukládají našemu myšlení povinnost
prohlásit v Bohu současně totožnost i odlišnost.
Vznikne ovšem pokušení zbořit tuto antinomii »racionalizací« toho
či onoho termínu. Tuto intenci projevily více nebo méně zřetelně dvě
nejvýznamnější heretické tendence: unitářství a triteismus.
Unitářství často bralo na sebe podobu absolutního monarchismu.
V Bohu podle něho existuje pouze jedna Osoba, a to Osoba Otce, zatímco Syn
a Duch jsou jeho emanace nebo síly. Nejpregnantněji vyjádřil toto pojetí
blud 3. století, Sabelliův modalismus, z něhož se vytratil pojem Osoby.
Podle Sabellia je Bůh neosobní jsoucno, které se různým způsobem jeví
světu. Tři Osoby jsou jen tři následné modality působení, tři projevy ve
světě jedné a téže Monády, která sama v sobě je vždy jednoduchá. Při
stvoření světa Bůh přijímá podobu Otce. Otec je tudíž aspekt první fáze
Božského projevu, jak je to vyjádřeno v knize Genesis ve vyprávění
o stvoření a o rajském stavu prvních lidí. Hřích však změnil vztah mezi
Bohem a člověkem. Otcova éra skončila a Bůh přijal druhou podobu, podobu
Syna, jehož dokonalý projev přichází ve Vtělení. Od Nanebevstoupení se
Synova podoba, synovský modus Božství rozplynul v nerozlišitelné
jsoucnosti a novém modu, jímž je Duch. Posléze na Soudu, kdy bude
universum zbožštěno, vrátí se všechno do nerozdílné monády. Tato Trojice
postupných projevů zůstává tedy čistým zdáním a naprosto se netýká samotné
reality Boha: Osoby jsou zde úplně pohlceny substancí.
Opačnou herezí je triteismus. V čisté podobě se nikdy neobjevil.
Přestože nešlo zformulovat absurdní učení o »různorodé« Trojici, setkáme
se častěji s určitým oslabením vzájemné trojičné spojitosti. Jde zpravidla
o Trojici postrádající stejnou osobní rovnost, v důsledku čehož je
»oslabená«. Před Nicejským sněmem byly v křesťanském myšlení subordinační
tendence značně silné, hlavně v Origenově učení. Vlivem umírněného
platonismu ztotožňovali Otce s nejvyšší jednotou, což vedlo k tomu, že
Syna bylo lze odlišit toliko podle principu subordinace. Božská bytnost
prý Synovi nepatří. Syn jenom participuje na božské přirozenosti Otce. Tak
se Logos stane nástrojem Jediného, zatímco Duch Svatý potom slouží jako
nástroj Synu, aby byl oslaven Otec.
V myšlení Ariově přerostla tato tendence na herezi, která
trojičnou jednotu rozštěpila. Arios ztotožnil Boha s Otcem, a tím prosadil
postulát, že všechno, co není Bůh, je stvořené. Z něho pak vyplynulo, že
Syn, jelikož je jiný než Otec, byl stvořen. Odlišnost Osob se tak změnila
v ontologickou rozštěpenost. Tento stvořený Syn potom ze své strany tvoří
Ducha. Trojice se redukuje na jakousi hierarchii, v níž nižší slouží jako
nástroj vyššímu; taková Trojice je vnitřně rozpolcená na části, jež
oddělují nezvratnou linií stvořené a nestvořené. »Rození« se stalo
»tvořením«, Syn a Svatý Duch — »vnuk« jsou stvořenými bytostmi, radikálně
jinými než je Otcovo Božství. Triáda tudíž existuje jenom jako důsledek
rozložení monády.
Naproti tomu víra, kterou bděle zachovává Církev, zahrnuje jediným
pohybem, jediným dechem v Bohu i jednotu i odlišnost. Avšak i náš intelekt
musí být zbožný (religiózní), nejen cit. Myšlení se musí otvírat pravdě,
anebo přesněji: nesmí být izolováno jedno od druhého, nýbrž celá naše
bytost musí být jediné planutí a bdělost. Vítězství křesťanského myšlení
spočívá v tom, že během prvních čtyř staletí křesťanských dějin
vypracovalo a hlavně potom ve století čtvrtém, jako století po výtce
»trinitárním«, nastolilo tu definici, jež umožnila pohanům, aby prohlédli
k plnosti Přesvaté Trojice. Zde nešlo o racionalizaci křesťanství, nýbrž
o pokřesťanštění rozumu, šlo o proměnu »filosofie« ve »zření«, šlo
o kontemplaci, v níž se myšlení noří do tajemství, které není nějakou
skrýší, v níž se něco přede všemi skrývá, nýbrž nevyčerpatelným světlem.
Toto velkolepé dílo uskutečnili společným úsilím Athanasios Veliký
z Alexandrie, Basil Veliký, Řehoř z Nyssy, Řehoř Bohoslovec z Nazianzu
a ovšem i sv. Hilarius Piktavijský. Dali jím Církvi možnost, aby nakonec
tajemství Trojjediného Božství vyjádřila pojmem homoúsios . Spolubytný,
soubytný, identický v esenci, spolujsoucný, jednobytný — takovými
přídavnými jmény můžeme v překladu tohoto "homoúsios" označit Syna jako
Boha, jiného než ho Theos — »ten Bůh«, a přece téhož, nikoliv
však Otce.
»Slovo bylo u Boha«, praví sv. evangelista Jan v Prologu svého
Evangelia: »pros ton Theón«. Toto »pros« znamená pohyb,
dynamickou blízkost; vhodnější by bylo přeložit »pros« předložkou »k«
nežli »u«: »Slovo bylo k Bohu «. »Pros« obsahuje totiž ideu vztahu.
Tento vztah mezi Otcem a Synem je předvěčné »rození«. Evangelium nás tak
uvádí do života Božských Osob Přesvaté Trojice.
Evangelium nám také odhaluje »trinitární situaci« Ducha Svatého
jako třetí hypostase v Trojici, odhaluje nám i vztahy, které podtrhují
Jeho osobnostní »jedinečnost«. Stačí si přečíst v Janově Evangeliu
poslední Spasitelovy rozhovory s apoštoly: »A já budu prosit Otce a On vám
dá jiného Utěšitele (Ochránce), aby s vámi přebýval navěky, Ducha Pravdy«
(14,16-17) . A dále: »Utěšitel pak, Duch Svatý, kterého pošle Otec ve
jménu mém« (14,26) . Duch je tedy jiný, než Syn (který je ovšem také
Utěšitel), ale Duch je poslán ve jménu Syna, aby svědčil o Něm. Jeho vztah
k Synu tudíž nespočívá na protikladu anebo na porušení jednoty, nýbrž na
odlišnosti a na vzájemné souvztažnosti, tj. ve společenství (obecenství)
s Otcem.
Totéž musíme říci i o vztahu mezi Duchem a Otcem. »Duch Pravdy,
který z Otce vychází« (15,26): Duch je jiný než Otec, avšak je s Ním
spojen vztahem vycházení, které je mu vlastní a které se liší od rození
Syna.
Syn a Duch se nám tak v Evangeliu odhalují jako dvě Božské Osoby,
poslané na svět. Jedna je poslána, aby se spojila s naší přirozeností
a obrodila ji. Druhá je poslána, aby oživila naši osobní svobodu. V každé
z těchto dvou Osob je její vlastní vztah k Otci — rození a vycházení, ale je
mezi nimi také vztah vzájemné interakce: protože byla Panna Maria očištěna
Duchem Svatým, mohl Syn být dán lidem, a na prosby Syna, povzneseného
k Otcově pravici, je lidem udělen Svatý Duch (»Utěšitel, kterého vám pošlu
od Otce«, J 15,26). Tyto dvě Osoby se zjevují od věčnosti, která se nám
poodhalila, zjevují se ve stejném důstojenství s Otcem a s Ním totožné co
do bytnosti. Vůči světu, v němž působí, jsou transcendentní. Obě skutečně
jsou »u« Otce, jenž sám na svět nepřichází. Jejich blízkost Otci, Prameni
Božské přirozenosti, dovršuje v našem myšlení představu o Trojici v její
transcendentnosti, nezměnitelnosti a plnosti.
(4) Trojiční terminologie
Velkým problémem 4. století bylo vyjádřit
Božskou jednotu a osobní odlišnost, to, že v Bohu
je současně monáda a triáda. U Otců došlo
ke skutečné proměně jazyka. Použitím jak filosofických
termínů, tak slov převzatých z běžné řeči natolik
přetvořili význam slov, až jim sdělili schopnost
zaznamenat onu překvapivou a novou realitu,
již odhaluje jedině křesťanství – realitu
osobnosti. Jde o realitu osobnosti v Bohu
i v člověku, neboť člověk je podle Božího
obrazu: jde o realitu i v Trojici i v obrozeném
lidství, neboť právě Církev je odrazem božského
života.
Když Otcové chtěli vyjádřit realitu, která
je Třem Osobám společná, „rozdělujíce na Tři
nerozdělitelné Božství“, jak praví Řehoř Bohoslovec,
zvolili slovo úsia. Byl to filosofický
termín a znamenal „jsoucnost“ (bytnost), ale byl
to už také termín zvulgarizovaný, protože
jej již začínali používat ve smyslu např. „majetek“
nebo „držba“ (vláda). V tomto slovu, které má příbuznost
se slovesem „býti“, zazníval ontologický
podtext, a proto mohlo zdůraznit ontologickou
jednotu Božství tím spíše, že tento základ byl obsažen
i v termínu homoúsios, jenž byl pokřesťanštěn Nicejským
sněmem ve významu „sou–bytnosti“ Otce a Syna.
Slova homoúsios a úsia však podtrhovala
totožnost, což ovšem spíše souznělo s pozdním
helenistickým myšlením, které, jak jsme se již zmínili,
soustřeďovalo pozornost k extatickému
odhalení Jediného. Ale homoúsios přinášelo
i něco zásadně nového. Identita bytnosti,
která jím byla vyjadřována, spojovala přece
dvě nezvratně odlišné Osoby, aniž je v této jednotě
pohlcovala. Bylo tedy nutno zabezpečit
toto tajemství „druhého“ a v tom případě
běželo o něco, co bylo naprosto cizí antickému
myšlení, jež ontologicky zdůrazňuje „totéž“,
avšak v „jiném“ zjišťuje až téměř rozpad bytí.
Významným pro takový světový názor byla nepřítomnost
jakéhokoliv označení osoby v antickém
slovníku, neboť latinské „persona“ a řecké
„prósopon“ mělo význam omezující, matoucí,
a posléze dokonce iluzorní aspekt individua.
Nikoliv osoba, odhalující osobnostní bytí,
nýbrž osoba – maska bytosti neosobní. Slovo
prósopon skutečně znamená
masku či hereckou roli. „Druhý“ je zde naprosto
povrchní a jako takový postrádá jakékoliv
hloubky. Proto nás nepřekvapí, že Otcové dali
před tímto slabým a snad k omylu svádějícím
slovem přednost jinému, důsledně jednoznačnému
slovu, jehož smysl však oni dokonale přetavili;
tím slovem je hypostase (ř. ypostasis).
Jestliže „úsia“ byl pojem zřejmě filosofický, který
byl postupně vulgarizován, pak „hypostase“
bylo slovo všední, které začínalo teprve
získávat filosofický význam. V běžném jazyce
toto slovo znamenalo „existování“, ale někteří
stoikové mu dali význam zvláštní substance, význam
individuality. Ostatně termíny „úsia“ a „hypostase“
byly téměř synonyma, oba měly vztah k bytí,
přičemž první znamenal spíše jsoucnost, zatímco
druhý zvláštnost, ačkoliv přece jen nelze přehnaně
mezi nimi vytyčovat rozdíl (v Aristotelově díle
mají „prvotní usie“ opravdu význam individuálních
existování, zatímco „hypostase“, jak to později
konstatoval sv. Jan Damašský, má někdy význam
prosté existence). Tato relativní ekvivalence
přála utváření křesťanské terminologie.
Vždyť neexistoval jiný, ranější kontext, který by
byl schopen porušit rovnováhu mezi dvěma termíny,
jejichž prostřednictvím si svatí Otcové přáli
zdůraznit rovnocenné hodnoty; bylo totiž
možné vyhnout se riziku, že bude dána přednost
neosobní jsoucnosti. Prakticky úsia i hypostase
byla nejprve synonyma. Oba termíny měly vztah
k sféře bytí. Otcové tím, že jim vtiskli specifický
význam, mohli poté bez zábran zapojit osobnost
v bytí a personalizovat ontologii.
Úsia v Trojici není nějaká abstraktní idea
Božství, ani racionální jsoucno, které by spájelo
tři Božská individua, jako je například lidství
společnou vlastností tří lidí. Apofatismus
tomuto termínu dává metalogickou hloubku
nepoznatelné transcendence. Bible obklopuje
„usii“ přeslavnou září Božských jmen. Pokud jde o slovo
„hypostase“ (právě zde se objevuje pod vlivem
křesťanského učení myšlenka skutečně nová),
toto slovo ztrácí úplně význam „individuálního“.
Individuum patří vidu, přesněji individuum
je jednou jeho částí: individuum „dělí“ přirozenost,
k níž náleží, lze říci, že je výsledkem její atomizace.
Nic podobného však není v Trojici, zde každá
hypostase obsahuje Božskou přirozenost
v její naprosté plnosti. Individua jsou
současně protilehlá i opakovatelná, každé
z individuí je pánem nad svým „zlomkem“ přirozenosti,
ale ač neomezeně rozdrobená sama přirozenost
(natura) zůstává vždy jednou a touž bez skutečné
rozdílnosti. Hypostase však jsou naopak nekonečně
jednotné a nekonečně rozdílné. Hypostase
jsou Božskou přirozeností. Avšak ani jedna z nich,
ač má přirozenost, „nepanuje“ nad ní, nerozbíjí
ji, aby ji ovládla. Právě proto že každá hypostase
odhaluje sebe vstříc druhým, právě proto, že
hypostase se podílejí na přirozenosti neomezeně,
přirozenost zůstává nerozdělená.
A tato nerozdělená přirozenost uděluje
každé hypostasi její hloubku, zajišťuje její
naprostou neopakovatelnost, projevuje
se v této jednotě Jedinečných, v tomto obecenství,
kde každá Osoba bez smíšení integrálů spolunáleží
dvěma Druhým. Přirozenost je tím jednotnější,
čím více se Osoby odlišují, neboť nic ze společné
přirozenosti se v nich neztrácí. Osoby jsou
tím odlišnější, čím více jsou jednotné, neboť
jejich jednota není neosobní jednotvárnost,
nýbrž tvůrčí napětí nezjednodušitelné rozličnosti,
překypující „vzájemné pronikání bez smíšení
či splynutí.“ (sv. Jan Damašský)
Tak nám trinitární bohosloví odhaluje nový
aspekt lidské reality – aspekt osobnosti. Antická
filosofie skutečně neznala pojem osoby. Řecké
myšlení nedokázalo vykročit za rámec „atomické“
koncepce individua. Římské myšlení šlo cestou
od masky k roli a definovalo „osobu“ (persona)
jejími juridickými vztahy.
Teprve a jedině zjevení Trojice, jedinečný
to základ křesťanské antropologie, přineslo
zároveň absolutní zhodnocení osoby. U Otců
Církve opravdu je osoba svobodna ve vztahu k přirozenosti:
osoba nemůže být nijak psychologicky nebo
mravně podmíněna. Každá vlastnost (atribut) je
ovšem opakovatelná, protože patří přirozenosti
a tak se s ní můžeme setkat i u jiných individualit,
ba dokonce lze najít leckde i určité spojení
kvalit. Avšak osobní neopakovatelnost je to,
co zůstává, a to dokonce i tehdy, když zmizel
jakýkoliv kosmický či sociální anebo individuální
kontext – vše, cokoliv může být vyjádřeno pojmově.
Osobu nelze k ničemu přirovnat, osoba je něčím
úplně jiným. Znaménko plus lze aplikovat k individuím,
ne však k osobám. Osoba je vždy „jedinečná“. Pojem
objektivizuje a shrnuje. Proto pouze
myšlení metodicky „dekonceptualizované“
pomocí apofase (negováním) může hovořit
o tajemství osoby. Neboť tento „zůstatek“,
jejž nelze aplikovat na žádnou přirozenost, nemůže
být definován, nýbrž pouze ukázán. Osobní je možno
„zachytit“ pouze v osobním společenství, ve
vzájemnosti, jež je analogická vzájemnému
společenství hypostasí Trojice, v oné zřetelnosti,
která přesahuje neproniknutelnou banalitu
světa individuí. Neboť přiblížit se k osobě,
znamená vstoupit do osobního světa, současně
uzavřeného i otevřeného, do světa vrcholné
umělecké tvorby, a co je hlavní, někdy do světa
naprosto nenápadného, ale někdy do světa neopakovatelně
jedinečného, do něčího odevzdávajícího
se i svrchovaného života.
Božské vlastnosti (atributy) mají vztah ke společné přirozenosti
(natuře). Rozum, vůle, láska, pokoj jsou vlastní všem třem hypostasím
a nemohou vyjadřovat jejich rozličnost. Nelze dát absolutní definici každé
hypostasi, když ji označíme jedním z Božských Jmen. Už jsme si vysvětlili,
že jedinečnost osoby se vymyká jakémukoliv definování. Osoba může být
přijímána a chápána pouze v jejím vztahu k druhé osobě, proto jedině možný
způsob rozlišování hypostasí spočívá ve zpřesnění jejich vzájemného
vztahu, zejména jejich vztahu k společnému zdroji Božství, k »Božství -
Prameni«, čili k Otci.
»Nerozenost, rozenost, vycházení odlišuje Otce, Syna i Toho, jehož
nazýváme Duch Svatý« — píše sv. Řehoř Bohoslovec. Nerozenost Otce
Bezpočátečného — v tom spočívá základní idea Otcovy monarchie , jedinosti
principu, (k tomuto významu se vrátíme později). Rozenost Syna a vycházení
(pocházení) svatého Ducha jsou vztahy, které nám umožňují rozlišovat
Osoby. Ale zde je nutno poznamenat dvě věci. Především, že tyto vztahy
hypostatickou odlišnost označují, ale ji nezakládají. Odlišnost je ta
absolutní realita, která tkví v trojném a původním tajemství Božských
Osob, ale naše myšlení, nad kterým toto tajemství nekonečně převažuje,
může na ně toliko ukázat negativním způsobem, totiž zjištěním, že
bezpočátečný Otec není Synem ani Duchem Svatým; že rozený Syn není Svatým
Duchem a není Otcem; že Duch z Otce vycházející není Otcem a není Synem.
A ještě: tyto vztahy nejsou vztahy opozicí, jak tvrdí latinské bohosloví,
nýbrž prostě vztahy odlišnosti. Tyto vztahy nedělí podstatu mezi Osobami,
ale zabezpečují absolutní totožnost a nemění odlišnost hypostasí. A co je
zvlášť důležité: tyto vztahy jsou při každé hypostasi trojné a nikdy
nemohou být redukovány na vztahy dvojstranné, které by předpokládaly právě
onu opozici. Nelze skutečně redukovat ani jednu hypostasi na diádu, nelze
si představit ani jedinou z nich, aniž okamžitě nevyniknou obě ostatní:
Otec je Otec pouze v souvztažnosti se Synem a Duchem. Pokud jde o rození
Syna a vycházení Ducha, ta jsou jakoby »současná«, neboť Jedno předpokládá
Druhé.
Když toto odmítnutí opozice, a tudíž i dvojnosti, aplikujeme na
Trojici, znamená toto odmítnutí v širším aspektu odmítnutí čísla, či
přesněji, znamená překonání čísla: »Bůh je právě tak Monáda jako Triáda«,
řekl sv. Maxim Vyznavač. On je i Jedino — Trojičný i Trojjediný. Rovnítko
je obojí, kde 1 = 3, tam i 3 = 1. Sv. Basil Veliký se ve svém díle
o Svatém Duchu zastavil u tohoto »metamatematického« aspektu. Praví: »My si
vskutku nemyslíme, že cestou sčítání dojdeme od jednotky k množství, neboť
neříkáme, jeden, dva a tři, anebo první, druhý, třetí. „Já jsem Bůh
První, Já jsem i Poslední“ (Iz 44, 6). Avšak o Bohu druhém jsme do
dnešního dne ještě neslyšeli, protože když se klaníme "Bohu Bohů",
vyznáváme charakteristickou odlišnost hypostasí, ale zachováváme jeden
princip (setrváváme při „monarchii“)«.
Překonání Monády: Otec je naprostý dar Svého Božství Synovi
a Duchu. Kdyby byl Otec pouze Monádou, kdyby se pouze ztotožňoval se Svou
Bytností, ale neodevzdával by ji, nebyl by úplně Osobou. Proto tedy Bůh
Starého Zákona není Otec: je osobní, ale skrytý Sám v Sobě, je tím
hroznější, že může vejít ve vztah pouze s bytostmi jiné přirozenosti; zde
je příčina i Jeho »tyranské« podoby: mezi ním a člověkem není vzájemnost.
Právě proto se sv. Cyril Alexandrijský domníval, že jméno »Otec« je víc
než jméno »Bůh«. Jestliže Bůh je Bohem pouze těm, kteří nejsou bohové, pak
Otec je Bůh Synu, který není o nic nižší než On: v odhalení biblické
Monády se jméno »Otec« zjevuje jako vnitřní jméno Boha.
Při rozhalení Monády se nemůže osobní plnost Boha zastavit na
diádě, neboť »dva« předpokládají vzájemnou opozici a vymezení. »Dva« by
rozdělilo Božskou přirozenost a vneslo by do nekonečnosti kořen
neurčitosti. Byla by to první polarizace stvoření, které by (jako
v gnostických systémech) bylo pouhým projevem. Z toho plyne, že Božská
realita je ve dvou Osobách nemyslitelná. Překonání »dvou«, tj. čísla, se
uskutečňuje ve »třech«. To není návrat k prvotnímu, nýbrž dokonalé
odhalení osobního bytí. Skutečně »tři« jsou zde nikoliv výsledek součtu.
Tři absolutně odlišné reality nemohou být sečteny. Tři Absolutna nelze
sečíst. »Tři« trvající za hranicemi každého počítání, za hranicemi
jakéhokoliv protikladu (opozice), realizují absolutní odlišnost.
Transcendované číslo ani nezačíná ani neuzavírá řadu, nýbrž za mezemi
»dvou« otvírá nekonečnost. Neznamená to neproniknutelnost trvání v sobě,
ani sebepohlcení v návratu do Jediného, nýbrž otevřenou bezmeznost živého
Boha, nevyčerpatelnou přemíru Božského života. »Monáda je v pohybu mocí
Svého bohatství, diáda je překonána, neboť Božství je výš než hmota, výš
než forma; triáda se zavírá v dokonalosti, protože ona první překročila
složení diády.« Tajemství, o němž zde hovoří Plotínovými slovy sv. Řehoř
Bohoslovec, otvírá před námi jinou sféru bytí za hranicemi jakékoliv
logiky a jakékoliv metafyziky. Myšlení zde utrpělo prohru z víry; víra
povznáší myšlení nad jeho hranice k onomu zření, jehož cílem je účast na
Božském životě Přesvaté Trojice.
(5) Původ Osob a Božské vlastnosti
Křesťanské bohosloví nezná abstraktní božství.
Boha nelze myslet mimo tři Osoby. „Úsia“ a „hypostase“
jsou téměř synonyma, jakoby jen proto, aby pokořila
naše rozumování, aby mu nedala možnost objektivizovat
Božskou jsoucnost vně Osob a jejich „věčného pohybu
v lásce“ (sv. Maxim Vyznavač). Tento Bůh je
konkrétní, neboť Jediné Božství je současně
společné třem hypostasím a vlastní každé z nich:
Otci jako Prameni, Synu jako Rozenému,
Svatému Duchu jako z Otce Vycházejícímu.
Termín „Otcova monarchie“ byl obvyklý ve velkém
bohosloví 4. století. Znamenal, že Pramen
Božství je osobní. Otec je Božství, ale pouze protože
je Otec. On udílí Své Božství v celé jeho plnosti
dvěma druhým Osobám. Tyto Osoby berou svůj původ
z Otce, z „moni arch“, z Jediného Počátku
(principu) – odtud je termín „monarchie“. „Božství
je Pramen“, – říká o Otci sv. Dionysios Areopagita.
Právě z něho se „vylévá“, v Něm „tkví“ Božství
totožné a nerozdílné, avšak různě sdělované,
Božství Syna a Svatého Ducha. Pojem „monarchie“
tudíž vyznačuje jedním slovem v Bohu jednotu
i odlišnost, vycházející z jediného
Osobního Principu (Počátku). Sv. Řehoř
Bohoslovec, největší teolog Přesvaté Trojice,
mohl o tomto tajemství mluvit jenom formou
poetickou, protože pouze poezie je schopna slovy
odhalit, co je za tím. Sv. Řehoř Bohoslovec píše:
(Ti Tři) „nejsou rozděleni pokud jde o vůli, nejsou
rozděleni v moci“, ani v jiných vlastnostech.
„A řekněme to vše do konce: Božství nerozdílné
v Rozdělujících“. „Ve třech Sluncích, jež se navzájem
pronikají bylo by jediné světlo“, protože
Slovo i Duch jsou dva paprsky jednoho a téhož
Slunce, anebo „přesněji, oni jsou dvě nová Slunce“.
Trojice je tudíž prvotní tajemství, Svaté
Svatých Božské reality, sám život Boha skrytého,
Boha Živého. Jedině poezie nám může přiblížit
toto tajemství, a to proto, že poezie oslavuje
a nemá pretenzi vysvětlovat. Trojice je
prvotní vztah k jakékoliv existenci a každému
poznání, které v ní mají svůj základ. Trojici
nemůže postihnout člověk. Ona sama zahrnuje
člověka a vzbuzuje v něm chvalozpěv (slavosloví).
Mluvíme-li o Trojici mimo doxologii a uctívání,
mimo osobní vztah, který nám darovala víra, je
náš jazyk vždy falešný. Když sv. Řehoř Bohoslovec
píše o Třech, že jsou „nerozdílní ve vůli“, pak to
znamená, že nemůžeme říci, že Syn je rozený
z vůle Otce. Nemůžeme myslet Otce bez Syna,
On je „Otec se Synem“, a tak tomu bylo věčně, protože
v Trojici není dělení, ba i mluvit o Ní jako
o „stavu“ by znamenalo předpokládat pasivitu,
pro ni nepřístojnou pasivitu. „Když se naše myšlení
obrací k Božství, Prvopříčině, Monarchii,
odhaluje se nám Jediné, když se však ona obrací
k Těm, v nichž přebývá Božství, k těm, kteří v jediné
věčnosti a slávě pocházejí od Prvopočátečného,
pak se klaníme Třem“ (sv. Řehoř Bohoslovec).
Nepředpokládá otcova Monarchie známou subordinaci
Syna a Ducha? Nikoliv, protože Počátek (Princip)
je jenom tehdy dokonalý, když je počátkem (principem)
reality, která má stejnou dokonalost. Řečtí
církevní Otcové ochotně mluvili o Otci jako
„Příčině“, ale jde jenom o termín „per analogiam“, jehož
nedokonalost pochopíme, postupujeme-li
vyklizující cestou apofáze: podle běžné
zkušenosti je příčina vždycky nad následkem;
v Bohu však příčina jako dokonalost osobní
lásky nemůže vytvořit následky méně dokonalé.
Ona chce, aby si byly rovné jako hodnoty, proto
je také příčinou jejich rovnosti. Navíc pak v Bohu
neexistuje protiklad mezi příčinou a následkem,
nýbrž je příčinnost uvnitř jediné jsoucnosti
(přirozenosti). Zde „příčinnost netáhne“ za sebou
ani vnější důsledky, jako je tomu v hmotném světě,
ani důsledky, které by se rozplývaly ve své příčině,
jako je tomu v hierarchických ontologických
systémech indických anebo u neoplatoniků.
„Příčinnost“, která je zde, je pouze nedokonalým
obrazem nevyslovitelného společenství.
„Otec by byl Počátkem (archi) toliko malicherných
a bezvýznamných věcí, ba navíc by byl sám Počátkem
malicherným a nedůstojným, kdyby nebyl Počátkem
Božství a dobra, jemuž se klaníme v Synu a v Duchu
Svatém, a to tak, že v jednom jako v Synu a Slovu
a v druhém jako v Duchu, který vychází, aniž
se odděluje,“ (sv. Řehoř Bohoslovec).
Otec by nebyl pravdivým Otcem, kdyby nebyl plně
obrácen „k“ (ř. pros) druhým Osobám, kdyby nebyl
plně sdílen Těmi, jichž sám činí Osobami, a tudíž
činí je v plnosti Své lásky sobě rovnými.
Trojice tudíž není výsledkem procesu, nýbrž
prvotní daností. Svůj počátek má pouze v Sobě
Samé; tento počátek není nad ní. Neexistuje
nic, co by jí bylo nadřazeno. „Počátek“ monarchie,
„arché“, se projevuje jedině v Trojici, skrze
Trojici a pro Trojici, ve vztazích Tří, ve vztazích
vždy potrojných, vylučujících jakýkoliv protiklad,
jakoukoliv diádu.
Už sv. Athanasios Veliký tvrdil, že rození Synovo
je akt substanční (bytnostní). A sv. Jan Damašský
v 8. století odlišoval akt substancionální,
totiž rození a vycházení, od aktu
vůle, jímž je stvoření světa. Ostatně bytnostní
akt není dělením ve vlastním slova smyslu, nýbrž
je to samo bytí Boha, neboť Bůh ve své přirozenosti
je Otec, Syn a Svatý Duch. Bůh nemá zapotřebí sobě
odhalovat sama sebe cestou jakéhosi uvědomování
si Otce v Synu a Duchu, jak myslel např. o. Sergej
Bulgakov. Zjevení je myslitelné pouze ve vztahu
k něčemu jinému, než je Bůh, tj. ke stvoření. Přesně
tak jako není trojiční bytí výsledkem volního
aktu, tak se nelze domnívat, že by v něm probíhal
proces vnitřní nutnosti.
Proto je třeba pečlivě rozlišovat příčinnost
Otcovu, který zřizuje hypostase v jejich
absolutní rozličnosti, avšak neutváří mezi
nimi žádné pořadí, od Jeho zjevení nebo projevu.
Duch nás skrze Syna přivádí k Otci, v němž „odhalujeme“
jednotu Tří. Otec, podle terminologie sv. Basila
Velikého, odhaluje Sebe skrze Syna v Duchu.
Zde zjišťujeme jakýsi proces, jakýsi řád,
kterým je podmíněno pořadí jmen = Otec, Syn a Svatý
Duch. Právě tak i všechna Božská jména, která nám
sdělují vzájemný celkový život Tří, vycházející
z Otce skrze Syna v Duchu Svatém. Otec je pramen,
Syn je zjevení, Duch je zjevitelná moc. Proto Otec
je pramen Velemoudrosti, Syn je Sama Moudrost,
Duch je Moc, která nám přisvojuje Moudrost. Anebo
= Otec je Pramen Lásky, Syn je Láska sebe odhalující,
Duch je Láska v nás se uskutečňující. Anebo ještě
podle nádherné formulace metropolity
Filareta = Otec je Láska křižující, Syn je Láska
ukřižovaná, Duch je Láska vítězící. Božská
jména jsou výrony Božského života, pramení
z Otce, ukazuje nám je Syn, udílí Duch. https://orthodoxia.cz/theolog/losskij.htm#k7 (7) Trojjediný Bůh — Stvořitel a Božské ideje
Stvoření je dílo Přesvaté Trojice. Symbol víry nazývá Otce
»Stvořitelem nebe i země«, o Synovi praví »skrze něhož vše učiněno jest«
a Ducha Svatého nazývá »Oživujícím« (doslova »tvořícím život«, ř. zoopoion).
Vůle Tří je jediná, je to vůle tvořivého činu. Proto Otec nemůže být
Tvůrcem, aniž by byl Tvůrcem Syn a aniž by byl Tvůrcem Duch. »Otec tvoří
Slovem v Duchu Svatém« — čteme nejednou u svatých Otců a sv. Irenej
Lyonský nazývá Syna a Ducha: »dvě ruce Boží«. Jde o oikonomický
(církevněslovansky: domostrojitelný) projev Trojice. Tři Osoby tvoří
společně, ale každá sobě vlastním způsobem. Stvořené bytí je výsledkem
jejich tvůrčí součinnosti. Podle slov sv. Basila Velikého, Otec je
»prvopříčina všeho stvořeného«, Syn je »příčina činná«, Duch je »příčina
zdokonalující«. Činnost Přesvaté Trojice, tkvící svým počátkem v Otci, se
projevuje v dvojí oikonomii Syna a Ducha. Jeden uskutečňuje vůli Otcovu,
Druhý ji dovršuje v dobru a kráse. Jeden volá stvoření, aby je přivedl
k Otci, a tato výzva sděluje stvořenému celou jeho ontologickou konkrétnost.
Druhý pomáhá stvoření odpovědět na tuto výzvu, přičemž mu uděluje
dokonalost.
Když Otcové mluví o projevu oikonomie Přesvaté Trojice, dávají
přednost před jménem »Syn«, které ukazuje spíše na vnitřní trojiční
vztahy, jménu »Slovo«. Skutečně, Slovo ( Logos) je projev, zjevení Otce,
tudíž zjevení někomu, což posléze spojuje pojem »Slovo« s oblastí
oikonomie. Sv. Řehoř Bohoslovec ve své 4. teologické řeči analyzuje tuto
funkci Slova. Říká, že Syn je Logos, neboť ač zůstává jediný s Otcem,
odhaluje Otce. Syn nám určuje Otce: »Tudíž právě Syn je krátké a prosté
vyjádření přirozenosti Otcovy.«
V každém tvoru je jeho »logos«, jeho »smysl existence«. Z toho
plyne otázka, kterou klade sv. Řehoř Bohoslovec, — »zda může existovat
něco, co by nebylo založeno na Božském Logu«? Ne, není nic, co by se
nezakládalo na »smyslu všech smyslů« — Logu! Všechno bylo vytvořeno Logem,
právě Logos uděluje stvořenému světu nejen onen »řád«, o němž svědčí
samotné jeho jméno, nýbrž i celou jeho ontologickou realitu. Logos je ta
Božská výheň, odkud proudí tvůrčí paprsky, ony každému stvoření vlastní
»logy« (logoi), ona »nehynoucí« slova Boží, jež současně vyvolávají
k bytí všechno stvoření a volají je k Bohu. Tak každá stvořená bytost má
svou »ideu«, svůj »smysl« v Bohu, v zámyslu Tvůrce, který tvoří ne ze
svévole, nýbrž »rozumně« (i v tom spočívá jeden z významů Loga). Božské
myšlenky jsou předvěčnými příčinami stvořených bytostí. Zde v myšlenkové
jasnozřivosti Otců jakoby zazníval ohlas Platóna, ale je opravdu možné to
hodnotit jako křesťanský platonismus? Krátké porovnání nám dovolí
pochopit, že Otcové, třebaže využili některých prvků řecké filosofie, ve
skutečnosti plně obnovili jejich obsah, jenž v souhrnu vyznívá u nich
mnohem bibličtěji, než platónsky.
U Platóna »ideje« reprezentují samu sféru bytí. V smyslovém světě
není pravda, v něm je pouze pravděpodobnost. Je reálný pouze tou měrou,
jakou participuje na idejích. Aby bylo možno ony ideje nazírat, je nutno
utéci z nejistého a nestálého světa klamu, z onoho toku rození a rozkladu.
Ideje jsou vyšší úrovně bytí: není to Bůh, ale něco Božské. »Démoni«, čili
bohové se nalézají v porovnání s idejemi na mnohem nižší úrovni.
»Stvoření«, o němž se mluví v Platónově díle Timaios, je konec konců jen
mýtus, protože svět existoval vždy, předvěčně byl formován »demiurgem«,
který jej okopíroval podle modelu světa ideálního, pravého.
Neoplatonismus, který podle definice Jeana Wahla »hypostasoval Platónovy
hypotézy«, vyzvedl nad „kosmos noetos“ „kosmos poznatelný“ nevyslovitelné
Jediné. Ideje jsou tady myšlenkami Božského Rozumu, toho, »nús« (nous), který
je emanací Absolutna, převyšujícího samo bytí. Blažený Augustin přečetl
v překladu do latiny úryvky Enneád a byl okouzlen touto platónskou
tematikou. Řečtí Otcové však znali filosofy mnohem lépe, proto si
snadněji mohli udržet nadhled nad jejich myšlením a zacházeli s ním
naprosto svobodně. Otcové chápali Boha nejen jako Rozum obsahující Božské
ideje, ale věděli, že Jeho jsoucnost je víc než ideje. On je Bůh svobodný
a Osobní, jenž vše tvoří svou vůlí a svou velemoudrostí. Ideje všech věcí
jsou obsaženy v této jeho vůli a této velemoudrosti, nikoliv však v samé
Boží bytnosti. To znamená, že řečtí Otcové právě tak odmítali uvádět
kontemplativně postižitelný svět do vnitřního bytí Boha, jako odmítali
oddělovat jej od světa smyslového. Citlivost pro Božské bytí bylo Otcům
vlastní. Ta je přiměla, aby odmítli Boha »kontemplativního«,
srozumitelného, zatímco jejich citlivost pro věci stvořené jim nedovolila,
aby zredukovali stvořenost na špatnou kopii. Sám blažený Augustin se
v posledních letech svého života zřekl v knize Retractationes nepřímého
dualismu svého statického systému »předobrazů« (exemplarismu). »Dva světy
neexistují«- prohlásil rozhodně v tomto díle. Přesto se však jeho učení
o idejích, obsažených v samém Božím bytí jako determinace jsoucnosti i jako
určení příčiny všeho stvořeného, zakořenilo v západním bohosloví a zaujalo
významné místo v systému Tomáše Akvinského. V pravoslavném bohosloví se
naopak považuje za nemyslitelné, aby se Bůh ve svém stvořitelském činu
spokojil »odpovědí« (replikou) na svou vlastní myšlenku, čili — vzato do
důsledku — na sama sebe. To by znamenalo zbavit stvořený svět jeho
originality a vlastní hodnoty, znamenalo by to snížit (degradovat)
stvoření, ale ovšem snížit i Boha jako jeho Tvůrce. Vždyť celá Bible
a zejména Jobova kniha, Žalmy, Přísloví zdůrazňující dokonalou »velkolepou
novost« stvořeného, před nímž radostně plesají andělé. Podle knihy Genesis
je to stvoření a současně požehnání, podle knihy Moudrosti je to stvoření
a současně hra. Je to »podivuhodně zkomponovaný hymnus Všemohoucí Síle«,
jak píše sv. Řehoř Nysský.
Ano, řečtí Otcové uviděli v platonismu záblesk jisté reality, ale
záblesk neúplný, ba i nebezpečný, ne dualismus, nýbrž průhlednost od
viditelného k neviditelnému. Bez rozpaků použili Platónův jazyk — mluvili
o »paradigmatech« a »idejích«. Ale tento jazyk je proniknut vpravdě
biblickou úctou ke smyslovému světu a zbožnou pokorou před Živým Bohem.
Otcové sblížili Logos se »slovy«, o nichž mluví Žalmy, a hlavně s těmi
tvůrčími výroky, které zaznívají v knize Genesis. Zde pak ideje jsou Otcům
už nikoliv nutným určením Božské bytosti, nýbrž tvůrčí vůlí, živým slovem
Božím. Zde nejde o pozadí stvořeného, pozadí, jež by bylo na »druhé
straně«, nýbrž o samu jeho hloubku, o modus participace stvořeného na
Božských energiích, o povolání stvoření ke svrchované lásce. Tvůrčí Boží
vůle předpokládá řád a rozum, ona osévá živými idejemi všechen »prostor«
stvořeného, ona vyžaduje pro své šíření jakési »vně« Božské přirozenosti.
Sv. Jan Damašský ve svém »Výkladu pravoslavné víry« mluví o stvoření
a používá přitom termíny »ideje — chtění« anebo »myšlenky projevující vůli«.
To znamená, že Božské ideje jsou neoddělitelné od tvůrčího záměru, tvůrčí
intence. Bůh nepochybně myslel kosmos předvěčně, ale pouze ve vztahu
k tomu »druhému«, co mělo začít, neboli dát počátek času. Tak podle Písma
svatého právě Moudrost založila sedm sloupů domu. Zde je svět platónských
idejí převrácen, ideje jsou nástrojem, jsou to stvořené jevy (nikoliv
»transcendence«), nikoliv opačný pól stvořeného. Tvořící Bůh myslí
stvoření, a právě tato myšlenka způsobuje, že bytí věcí je reálné. Ideje -
to je velemoudrost Božského aktu, anebo, přesněji, moudrost v činnosti,
dokonce exemplarismus, chceme-li: »obrazy«, ale obrazy dynamické, obrazy
»chtění — myšlenek«, »myšlenek — slov«, v nichž jsou založeny »logoi«
věcí. Božským slovem je svět vyvolán ze svého nebytí a existuje slovo pro
každou věc, slovo je v každé věci, slovo, které je normou jejího
existování i cestou k jejímu proměnění. Svatý, jehož stvořená vůle
svobodně spolupracuje s chtěním — idejemi Božími, které ho posilují
a volají, prohlédá ve svém zření, očištěném od vášní a vidí svět jako
»hudební konsonanci«. V každém tvoru slyší slovo Slova. A v tomto horlivém
čtení »knihy veškerenstva« (kosmu) je každý tvor pro něho už trvalé slovo,
protože »nebe a země pominou, ale slova má nikdy nepominou.« |
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:22:08 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ty heretické kořeny mají pravoslavní stejné s římskými katolíky, ze 4. století.
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 15:38:10 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | a co syřani, koptové, malabhatrší, maronité, etiopané a kdoví kerý ještě další... - protě úplně všichni a úplně od začátku. jenom rosmáno je éro, éro do nikam :-))))
tady máš třeba ty syřany, srandisto nevzdělaná a nepoučená a směšná a ulhaná:
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:06:06 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Tak heretici se začali množit v různých končinách země. To není nic divného. Však to ap. Pavel předpověděl. I další apoštolové.
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:18:50 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ano, apoštol pavel tě předpovídal, že budeš popírat jeho i pánova slova, dokonce i apoštol jan o tobě psal, že seš ten, kdo popírá krista přišlého v těle. dokonce takový nazval antikristy. to čučíš, co?? :-)))
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:47:59 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Apoštol Pavel předpověděl, že heretici jako trinitariáni včetně pana sodofky budou popírat Ježíšova slova, budou zapírat Jediného Pravého Boha a vymýšlet si své vlastní bohy
J 17:1: Když to Ježíš pověděl, zvedl oči k nebi a řekl: "Otče, ... aby poznali TEBE, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA,.."
1Tm 2:3: To je dobré a milé před Bohem, naším Zachráncem, 4 který chce, aby byli všichni lidé zachráněni a přišli k POZNÁNÍ PRAVDY. -> -> 5 Je totiž JEDEN BŮH, jeden je také prostředník mezi Bohem a lidmi, ČLOVĚK KRISTUS JEŽÍŠ, 6 který (ten člověk Kristus Ježíš) dal sám sebe jako výkupné za všechny, jako svědectví ve svůj čas. 7 K tomu jsem byl ustanoven hlasatelem a apoštolem — mluvím pravdu v Kristu, nelžu —, učitelem národů ve víře a v pravdě.
To čučíte, co sodofko
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 16:53:19 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | a jak moc rosománo pořád lže, se dozvíte tady: :-)))))
JEŽÍŠ KRISTUS JE BŮH:
BŮH JE TROJICE:
DUCH SVATÝ JE BŮH:
|
]
Re: Dobré počtení mikime ! (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Pondělí, 18. květen 2026 @ 22:10:51 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Rosmano Proč ty vlastně nečteš Starý zákon? Svědci Jehovovi ho přece mají A nebo pouze tvoje neznalost |
]
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 17:16:47 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | | Rosmano Můžeš uvažovat o křtu vodou Můžeš uvažovat o křtu touhy A můžeš uvažovat o křtu krve |
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: Dzehenuti v Čtvrtek, 14. květen 2026 @ 20:45:34 CEST (O uživateli | Poslat zprávu | Blog) | | Královstí nebeské by už dávno ...přišlo... (projevilo se), kdyby lidé netolerovali násílí a nepravosti. |
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pátek, 15. květen 2026 @ 18:24:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | | https://medium.seznam.cz/clanek/simon-magus-sexualni-zneuzivani-je-cirkevnim-problemem-od-nepameti-275877#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&dop_req_id=T6NRMjbXTw0-202605151610&dop_id=275877&source=hp&seq_no=1
Církevní otcové píchali s mladými chlapci a mnohým řk. knězům to zůstalo dodnes. |
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pátek, 15. květen 2026 @ 18:34:42 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | když tak vidím, co tady vkládáš, vytanul mi na mysli jeden biblickej verš ze zjevení: "žalobce našich bratří, který je před Bohem osočoval dnem i nocí" čím by to asi tak mohlo bejt, mikčo, že mě to zrovna u tebe napadlo ??? :-DDD i takovej hnojnej slovník máš, kerej prozrazuje, jakej hnůj z tebe vychází, viď? :-)))
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 15. květen 2026 @ 19:15:25 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
To se tak nějak dá vytušit, že ti pedofilní zločinci jsou vaši bratři, máte stejného otce, pane sodofko. Dá se pochopit i to, že je kryjete a bráníte, což řkc dělala vždy, od nepaměti. I ten kardinál McCarrick, kardinál Gulbinowicz a další.. Marcial Maciel, zakladatel řádu Legionáři Kristovi, kardinál Groer, a další
Největší skandály sexuálního zneužívání v katolické církvi
Sexuální skandály v katolické církvi nejsou jeden izolovaný případ, ale série afér napříč mnoha zeměmi, často spojených nejen se zneužíváním, ale i se systematickým krytím pachatelů. Zásadní problém býval:
-
přesouvání obviněných kněží mezi farnostmi,
-
tlak na mlčení obětí,
-
interní řešení bez policie,
-
ochrana reputace instituce před ochranou dětí.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pátek, 15. květen 2026 @ 19:31:02 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | jo, na tebe se to vlastně hodí taky:
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 15. květen 2026 @ 19:46:14 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Já vím, že ti výlupci z pekla rodem jsou vaši bratři, pane sodofko .
Marcial Maciel, kardinál McCarrick, kardinál Gulbinowicz,... papež Alexander IV Borgia, papež Jan XII z 10. století papež Benedikt IX papež Štěpán VI ze "Synody mnrtvých"
atd. Myslím, že některý z těch výtečníků byl v té "apoštolské posloupnosti" směrem k vám.. a něco vám v té posloupnosti udělil..
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pátek, 15. květen 2026 @ 20:16:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | já vím, že seš morální špína, páč jako žalobce našich bratří hledáš na druhý jenom špínu. máš chování stejný jako ten had z ráje, padlej anděl, kerej je poháněnej nenávistí k bohu a k člověku jen slintej dál, posliníš jedině sám sebe, hornickej krtku z hadova vrhu...
přesně takhle jako ty se k církvi chovali estébáci. je vidět, s kým seš jedno srdce, ubožáku...
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 15. květen 2026 @ 20:27:56 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Až na jednu drobnost pane sodofko.
Ti zmíněni v Apokalypse bratři, ne něž žalobce žaluje, nejsou ti vaši bratři zločinci z lavendové, pedofilní a pornomafie z katolického kléru. Ti mezi bratry Ježíšovy nepatří.
|
]
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pátek, 15. květen 2026 @ 20:31:16 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | trpni si kopejtkem, sírnej smrade... :-))) tvá lež nemá žádnej dosah, kromě tvýho zatíženýho svědomí, šupáčku...
|
]
|
|
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: mikim v Sobota, 16. květen 2026 @ 20:50:39 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | | Katolická cirkev upadá...
https://medium.seznam.cz/clanek/simon-magus-katolici-biji-na-poplach-zajem-o-cirkev-upada-276232#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&dop_req_id=x2mXDZb3W1v-202605161848&dop_id=276232&source=hp&seq_no=1 #mce_temp_url# |
Re: Od času Jana Křtitele království nebeské trpí násilí (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Sobota, 16. květen 2026 @ 20:55:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | to se ti nesplní - ani mocnosti podsvětí ji nepřemůžou, natož hloupé pindy od mikindy :-))))
|
]
|
|
|
|