Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Doubravka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16086, komentáře < 7 dní: 258, komentářů celkem: 390020, adminů: 60, uživatelů: 5031  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 321 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Frantisek100
oko
zeryk

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106927005
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Chtěl bych umřít jako dobrý Žid
Vloženo Pondělí, 18. červenec 2011 @ 20:25:09 CEST Vložil: Stepan

Historie poslal Nepřihlášený

Seznámím  naše čtenáře s malou ukázkou článku historika a redaktora LN Petra Zídka, který připravil pro vydání Orientace (2.7.2011) velmi zajímavý text "Proč zemřel Stefan Lux". Zapomenutý příběh člověka, který svou sebevraždou na zasedání Společnosti národů v roce 1936 chtěl vyburcovat světovou veřejnost proti nastupujícímu nacistickému zlu. Jak dnes víme, zcela marně.

Stefan Lux se narodil v roce 1888 v židovské rodině ve slovenských Malackách. Studoval práva v Pešti, ale pak působil u divadla a filmu ve Vídni a v Berlíně. Po nástupu Hitlera k moci uprchl s rodinou v roce 1933 do Prahy, kde spolupracoval s Prager Presse.
Zídek ve svém textu uvádí, že Lux již v roce 1936 velmi jasnozřivě odhalil podstatu nacismu. V memorandu, které napsal dva dny před smrtí a které adresoval britskému ministru zahraničí Anthonymu Edenovi, píše: "... skupina, jež tak svévolně a troufale řídí osudy někdy tak velikého německého národa, jest bez výjimky skupinou zjevných zločinců".Podle Zídka si Lux byl vědom toho, že Hitlera může zastavit jen široká mezinárodní koalice. Vyzývá proto britského ministra zahraničí, aby urovnal spor s Itálií, která byla od konce roku 1935 na pranýři Společnosti národů za svoji agresi v Etiopii. S pomocí Itálie by Británie podle Luxe mohla "ještě dnes zločince sevřít, neboť jako všichni zločinci jsou zbabělí a ihned uhnou, jakmile se střetnou s rozhodnou energií a pevnou vůlí." Jinak hrozí "nejstrašnější exploze světa". Stefan Lux se střelil do prsou na tribuně vyhrazené fotoreportérům v jednací síni Společnosti národů, kam se dostal díky doporučení šéfredaktora Prager Presse, 3. července 1936 v půl jedenácté ráno. Zemřel o deset hodin později v ženevské nemocnici. O jeho činu informovaly všechny velké evropské noviny, většinou však zdůrazňovaly skandální aspekt činu. Německý tisk ho označil za idiota a italský pro změnu psal, že se zastřelil na protest proti utlačování Slováků Čechy.
V dopise napsaném před smrtí pražskému příteli Arturu Hellerovi Lux vysvětluje svou situaci takto: "...přijel jsem do Paříže a do Ženevy, abych podnikl nějakou konkrétní akci, od níž jsem si sliboval podstatné oslabení třetí říše. Moje akce ztroskotala jednak pro nedostatek dobře podloženého materiálu, především však pro tu příšerně impotentní, opatrnou, temperovanou a apatickou atmosféru zde v Ženevě. Odtud nelze ničeho očekávat ani s tím nejsilnějším materiálem." Právě v tomto psychickém rozpoložení se Lux rozhoduje pro plán B. "A tak jsem se rozhodl jinak. V nejbližší plenární schůzi Společnosti národů chci vyvolat velký éclat (pozdvižení) tím, že se za schůze zastřelím. Potřebné zesilující okolnosti, listy význačným osobnostem, jsou připraveny. Snad se podaří tímto poněkud absurdním počinem vyvolat nějaký šok v této strašidelné společnosti a zapůsobit na veřejné mínění anglické, jež je tak důležité."
 U smrtelného lože navštívil Luxe také vrchní ženevský rabín Salomon Poljakov. Tomu Lux řekl: "Vím, že mám jen několik okamžiků před sebou. Pomozte mi umřít. Nebyl jsem činným izraelitou, ale chtěl bych jako dobrý žid umřít." Řekl mu svá hebrejská jména Šemuel Moše ben Avrohom a dodal. "Až zemřu, pochovejte mne mezi izraelity, mé souvěrce, jež jsem tak miloval a za ně trpěl a dal svůj život." 
Dá se říct, že Luxovo poselství bylo bohužel jedněmi dezinterpretováno, druhými odmítnuto a téměř všemi zapomenuto.  


Podobná témata

Historie

"Chtěl bych umřít jako dobrý Žid" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Chtěl bych umřít jako dobrý Žid (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 19. červenec 2011 @ 12:00:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Odpočinutí věčné dej mu ó Pane a světlo věčné ať mu svítí. Ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen.Stránka vygenerována za: 0.11 sekundy