Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má René.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 16063, komentáře < 7 dní: 280, komentářů celkem: 387886, adminů: 60, uživatelů: 5024  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 313 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers
·Výsledky Sjezdu delegátù BJB v Brnì 6.11.2021
·Kazatel Pavel Mrázek byl zvolen vedoucím Odboru mládeže BJB
·Od 1.11.2021 dochází ke zmìnì epidemiologických opatøení na církevních akcích

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106527773
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Jak jsem od katolíka dostal lekci???
Vloženo Úterý, 24. září 2019 @ 22:45:14 CEST Vložil: Tomas

Svědectví poslal Frantisek100

    V neděli se nám přihodila zvláštní věc. Po několika letech jsme navštívili  poutní kostelíček, kde jsme měli před čtyřiceti šesti léty svatbu. Cesta z údolí  do kopečku nás vyčerpala. Ale na konci cesty  již mezi stromy svítily bílé zdi kostelíčka. Zaslechli jsme i začátek církevní pobožnosti, která zněla z reproduktorů na kostele. Kolem parkovalo mnoho automobilů a překvapilo nás, kolik mladých rodičů s dětmi mířilo na bohoslužbu. Vešli jsme vstupní brankou do nádvoří. Vedle seděli dva mladí bezdomovci. Pozdravili nás, ale nežebrali.

     Prostor okolo kostela obklopují zastřešené, dovnitř otevřené chodby, tzv. ambity, s osmibokými kaplemi v rozích, které jsou stejně jako na kostele zakončeny kopulemi s cibulovitými báněmi. Věží je v areálu celkem deset a každá nese svůj zvon, jejichž chorál tvoří neodmyslitelnou zvukovou kulisu místa. Kostelíček byl plný  a lidé stáli či seděli i v ambitech.   

     Posadili jsme se tam na lavičku. V reproduktorech byla slyšet hudba a všechny projevy z kostela. Pan farář měl velmi pěkné kázání. Žádné politické štvaní, ale mířil k lidskému srdci. Vedle nás na další lavičce seděl mladý hubený tatínek a v náručí měl asi šestiletého synka. Vedle něho asi devítiletá dcerka. Skromné oblečení svědčilo o tom, že pro rodinu smyslem života rozhodně není bohatství a hon za penězi. A právě o tom kázal pan farář. Sledoval jsem neúplnou rodinu a brzy pochopil, proč  tatínek nešel dovnitř kostelíčka. Synek byl  totiž neklidný a jeho hlasité projevy ukazovaly spíše na syndrom dítěte s autistickou poruchou. Když pan farář vyzval, aby dopředu si přišly děti pro pastelky a obrázky, vyzval tatínek svoji  dcerku, aby vběhla dovnitř . S radostí se vracela  a přinášela dvoje pastelky  a omalovánky. Sedla si na kolena, na lavičce omalovánky a soustředěně je vymalovávala. S bratříčkem to bylo horší. Obdivoval jsem  trpělivost tatínka, se  kterou synka při záchvatu afektu přitiskl k sobě a laskavě hladil po hlavičce.  Synek se  tím aspoň na chvilenku zklidnil. 
        Když zazněla z kostela modlitba, tatínek hlasitě  ji odříkával. Postavil se a my jsme pochopili, že tohle se sluší, a postavili jsme se také.  Ke konci bohoslužby pak následovala další a poslední modlitba. Tentokrát si tatínek klekl, dcerka také a také  modlili se v kleče. Stojící synek se přitulil k tatinovi  a opíral se o něj.       
    Stáli jsme vedle podobně jako ostatní kolem v ambitu. Neklekl jsem a manželka by asi s nemocným kolenem to ani nezvládla. Vyhrkly mi slzy do očí. Cítil jsem obrovskou úctu k tomuto muži. Uvědomil si i jeho bolest nad nemocným synkem a přitom, ten člověk je Bohu tak vděčný. Jak jsem proto němu duchovně slabý??!! A myslím si, že mnozí mladí manželé s dětmi šli na bohoslužbu právě proto, aby jako tento otec Bohu za vše poděkovali.   Ke konci bohoslužby pan farář vyzval přítomné, aby si podali ruce  a popřáli pokoje.On i jeho dcerka se obrátili napřed k nám a vzájemně jsme si popřáli. Když pak tatínek se synkem v náručí a s dcerkou odběhli dovniř k svatému přijímání, vydali jsme se manželkou k odchodu. Na lavičce zůstaly  na tu malou chvíli opuštěné omalovánky, pastelky a svetřík tatínka. Manželka navrhla. Položíme jim sem naši tabulku čokolády, co jsme měli na cestu.   

   Odcházíme pomalu  z kopce do údolí.  Bolí nohy, ale i něco v srdci. Přemýšlím a cítím se něčím vinen. Nekatolíci včetně mne často si pyšně myslí, že jsou duchově dál a setkal jsem se i s pohrdáním  s katolickými věřícími. Ale tohoto katolíka, i když ho vůbec neznám,  si vážím a všech takových lidí a takové víry. Tito lidé s takovou vírou se určitě nechovají tak, jako štváči  z církve českobratrské. Dostal jsem od Boha lekci.  

"Jak jsem od katolíka dostal lekci???" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak jsem od katolíka dostal lekci??? (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Středa, 25. září 2019 @ 02:55:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Františku, víte co mne nejvíce zaujalo? 
Ne to co ve článku popisujete. 
Zaujalo mne to, že jste tam byli jako manželé spolu. 
Mám k Vám Františku prosbu. Mohl byste prosím napsat jak toto všechno vnímala Vaše žena? Re: Jak jsem od katolíka dostal lekci??? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Středa, 25. září 2019 @ 18:56:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No, to jistě byly mé drahé Klokoty s kostelem Panny Marie Klokotské. Zda jsi Fanto zašel na hřbitov, kde pět kroků od vchodu je hrob otce Aloise? Chlubil ses, že ti pokřtil děti. Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy