Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Mikuláš.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 289, komentářů celkem: 423334, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 78 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Danny42

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115652233
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: 99oveček + 1 zatoulaná
Vloženo Čtvrtek, 28. listopad 2019 @ 16:53:44 CET Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal JirkaB

Podobenství Pána Ježíše Lk 15:1-7 končí vysvětlením: 

Pravímť vám, že tak jest radost v nebi nad jedním hříšníkem pokání činícím [větší,] než nad devadesáti devíti spravedlivými, kteříž nepotřebují pokání.

Jednoduchý závěr, ale zaujalo mne, že i takový závěr vyvolává v různých lidech různé myšlenky, oslovuje rozdílně. Já tento závěr vnímám jako napomenutí samolibým, sebespravedlivým, kteří se povyšují nad maličkými, bídnými, nad těmi, kteří jsou daleko od Boha a v lidských očích nemají cenu a zapomínají na to, že sami stojí jen milostí. Mít soucit a lásku k těm, kteří jsou vzdálení od Boha. Mít slova naděje, odpuštění, ne slova odsouzení.

Takže ovečka, která je nalezena a je vrácena domů je důvodem radosti v nebi, i my se radujeme, když je někdo nalezen... a co těch 99 oveček, které pokání nepotřebují? 
Jak vnímáte tyto ovečky? Jsou to ovečky hodné chvály nebo ne? Raduje se z nich nebe? 

Někteří bratři tyto ovečky vnímají jako ovečky na nesprávném místě. Já je vnímám jako ovečky na správném místě? Kde jsou? 

Ovečky co nepotřebují pokání, to zní skoro rouhavě, pyšně, nepotřebují pokání... opravdu to tak musí být? Podle mne právě naopak, jsou to nejlepší ovečky, jsou to ovečky, jejichž život již nevyžaduje pokání, protože jsou plně v Kristu. Vždyť my nemáme menšího cíle než být jako On, jiného cíle není. Pokud jsme jako On, chceme být jako On, tak pak by pro nás mělo být normální, že pokání nepotřebujeme, náš normální život je život bez hříchu. Pro nás (křesťany) není normální život s hříchem, pro nás je normální být jako On. Jiné možnosti jsou vlastně znakem nevěry.

Jak vnímáte těch 99 oveček? Raduje se z nich nebe, nebo se z nich nebe neraduje? "99oveček + 1 zatoulaná" | Přihlásit/Vytvořit účet | 49 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: 99oveček + 1 zatoulaná (Skóre: 1)
Vložil: oko v Čtvrtek, 28. listopad 2019 @ 17:49:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
..." jejichž život již nevyžaduje pokání, protože jsou plně v Kristu. "...
Jsme slabí a nedokonalí - neustále potřebujeme pokání a obrácení. Jen díky milosti jsou nám hříchy odpouštěny (KDYŽ Z NICH UČINÍME POKÁNÍ) a my můžeme duchovně růst. Ani tak ovšem nedokážeme zcela nehřešit. Jde o to, aby naše hříchy nebyly do nebe volající.


(1 J 1,8-9)
Řekneme-li, že žádný hřích nemáme, klameme sami sebe a pravda v nás není.  Jestliže své hříchy vyznáváme, on je věrný a spravedlivý, aby nám hříchy odpustil a očistil nás od každé nepravosti....Re: 99oveček + 1 zatoulaná (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 28. listopad 2019 @ 18:50:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  No, když je ta radost nad jednou ovečkou větší, než nad 99, tak mi z toho logicky vyplývá, že je i radost nad těmi 99 :-)

  Podobenství o radosti vnímám jako podobenství. Nemusí 100% reálné. Stejně jako to podobenství o otci a dvou synech hned za tím, ve kterém se všichni chovali hrozně a zkazili co mohli, ale nakonec přišla milost a s ní i radost. Alespoň pro někoho.

  Tak to chápu ta podobenství o radosti a pokání: I když lidé zkazí co mohou, jako ten workoholik a jeho následovník či jeho rozmazlený převrácený synáček, co se probere až u vepřů, tak s milostí a nápravou přichází obrovská radost, vděčnost, chvála. (Nebo vypočítavost, podezřívavost, vztek a zloba, to už podle charakteru člověka ... ;-)

  Zatímco podobenství o otci a synech je real z běžného života, tak "...jedním hříšníkem, který činí pokání, než nad devadesáti devíti spravedlivými, kteří pokání nepotřebují" chápu jako podobenství dovedené do absurdity, nereálné. 

  Tedy nechápu to podobenství tak, že 99% lidí nepotřebuje pokání (či že 99% lidí v církvi nepotřebuje pokání nebo něco podobného).


  99 neztracených oveček pak může být klidně na svém místě a může z nich být radost.

  Já mám radost z lidí, kteří jsou na svém místě, žijí s Bohem, hledají Boží vůli, dělají, co mají... Ale teď si v církvi povídám s lidmi, s manželi, kteří se po nějakých 12 letech od rozchodu dali na Boží popud dohromady, prodali svoje byty a koupili si jeden, začínají žít spolu, opatrně o tom svědčí. A je to pro mně veliká radost, vděčnost, něco takového vidět. 

  Ale když vidím ty, co se nerozvedli a žijí desítky let spolu, je to pro mne tak stejná radost.

  Možná jsem ještě nedorostl do nebe? ;-)

  Nebo je to podobenství fakt jen o radosti a o tom, že se nemáme dívat křivě na lidi, kteří často jen neměli tolik "štěstí" jako my a vyrůstali v horším prostředí, nebo se jim povedlo zkazit více, než nám...

  Toník


  Re: 99oveček + 1 zatoulaná (Skóre: 1)
Vložil: Melissokomos (Melissokomos@volny.cz) v Čtvrtek, 28. listopad 2019 @ 21:20:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Jirko,

Podobenství není alegorie. Podobenství má jen jedno "tertium comparationis", jeden obrazný smysl. V alegorii je naopak důležitý každý detail. Je tedy zbytečné alegoricky rozpitvávat podobenství, je to přímo protismyslné. A úpřimně nechápu proč křesťané mají tak často tendenci podobenství převádět na alegorie

Smysl tohoto podobenství není v číslech, množinách, poměrech, dokonalosti, nedokonalosti... Vyjadřuje myšlenku, že život každého člověka má velkou hodnotu a samo nebe se raduje nad každým kdo byl ztracen a znovu nalezen. Nic víc, nic míň.

P.S: Ježíš mluvil takřka výhradně v podobenstvích. Alegorie jsou produktem jiného a pozdějšího myšlení. Re: 99oveček + 1 zatoulaná (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pátek, 29. listopad 2019 @ 09:31:29 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
99 oveček, které pokání nepotřebují....tak to je jasné....

40 [www.obohu.cz]Uslyšeli to někteří z farizeů, kteří byli s ním, a řekli mu: „Jsme snad i my slepí?“   41 [www.obohu.cz]Ježíš jim řekl: „Kdybyste byli slepí, neměli byste hřích. Vy však říkáte: ‚Vidíme‘, proto váš hřích zůstává.“Re: 99oveček + 1 zatoulaná (Skóre: 1)
Vložil: leonet v Pátek, 29. listopad 2019 @ 11:03:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lukáš 13,22 až 17,10 je text, který je Lukášem psán v souvislosti a dal by se pojmenovat jako cíl, který nás očekává. Vytrhnout nějaké verše nebo podobenství bez ohledu na celý záměr musí dát jiný výsledek, než měl Lukáš.
Netvrdím, že jsem to nastudoval, ale mám výklad Lukášova evangelia od Davida Goodinga a je velmi dobrý.
Stručně řečeno, v 14,1-6 farizeové zkoušeli Krista zda nemocného uzdraví v sobotu a v 15,1-2 ho zkoušeli, zda bude morálně důsledný jako oni. Jejich kritika byla hrubě nečestná. Podobenství 15,4 - 7 bylo namířeno proti farizeum. Takže myšlenka autora článku, že těch 99 oveček už pokání nepotřebuje má znaky nepochopení souvislosti textu lukáše.
Pravím vám, že právě tak bude v nebi větší radost nad jedním hříšníkem, který činí pokání, než nad devadesáti devíti spravedlivými, kteří pokání nepotřebují.
To nebylo od Krista konstatování, že těch 99 oveček nepotřebují pokání, ale ironie.Re: 99oveček + 1 zatoulaná (Skóre: 1)
Vložil: zeryk v Neděle, 01. prosinec 2019 @ 22:12:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
zatoulal se mi šroub s několika matkami, a kde se ulil klíč 13 ?
když jsem na velmi malém "place" rozebral motor a nemohl najít ( při zpětné montáži) nějaké drobnosti, vzpoměl jsem na tento článek :)
a došel k závěru ...
nic se nestalo bez Tvého přičinění, jen jsi "hrozně roztěkán".
Bůh jsem já, díly jsou lidé...ake kde jsou :)))Stránka vygenerována za: 0.31 sekundy