Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Drahoslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16084, komentáře < 7 dní: 156, komentářů celkem: 389882, adminů: 60, uživatelů: 5030  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106906986
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Zemřel papež Jan Pavel II (Karol Wojtyla)
Vloženo Neděle, 03. duben 2005 @ 00:35:42 CEST Vložil: Bolek

Z našich církví poslal tk

Zemřel papež Jan Pavel II (Karol Wojtyla) Hlava katolické církve papež Jan Pavel II dnes zemřel ve svých 84 letech. Zdraví vysokého církevního hodnostáře bylo poslední roky v poměrně špatném stavu. Za svůj život navštívil 128 zemí. Pouze dva papežové sloužili církvi déle než on. Byl to první papež svatý Petr a Pius IX v 19. století. Pope John Paul II, the spiritual leader to more than 1 billion Catholics who spread his message worldwide in his 26-year papacy, has died, Vatican sources tell CNN. Details soon.
CNN Online

Jan Pavel II. začal podle Vatikánu jevit první známky ztráty vědomí v sobotu ráno, do kómatu ale neupadl. "Stav vědomí je na ústupu," prohlásil dopoledne Navarro-Valls.Podle něj ještě v noci dokázal mluvit s lidmi kolem sebe. "Když je osloven, otevře oči a je při vědomí, někdy se však zdá, že spí... Vylučuji kómatický stav," uvedl ráno mluvčí. Ráno byla u ležícího papeže sloužena mše. Když bylo Janu Pavlu II. v pátek večer oznámeno, že se na Svatopetrském náměstí shromáždily tisícovky mladých lidí, prý na to zareagoval. "Skutečně se zdálo, že jim věnuje slova, která několikrát opakoval. Jako by vyslovil následující větu: 'Čekal jsem vás. Teď jste ke mně přišli. A já vám děkuji'," tlumočil mluvčí údajný papežův vzkaz. Německý kardinál Joseph Ratzinger, doyen kolegia volitelů, kteří budou rozhodovat o nástupci Jana Pavla II., ráno potvrdil, že papež umírá. Papež mu prý věnoval poslední rozloučení. Už od pátku měl papež nestabilní krevní tlak a dýchací potíže. Papežův stav se v pátek prudce zhoršil.

Papež Jan Pavel II, duchovní vůdce více než 1 bilionů katolíků, stál v čele církve 26 let. Vatikánské zdroje zprávu o jeho smrti sdělily CNN. Zdraví vysokého církevního hodnostáře bylo poslední roky v poměrně špatném stavu. Všem bylo více než jasné, že se každým dnem Svatý Otec blíží na konec své životní pouti.

Karol Wojtyla, Polák z Krakova byl zvolen ve svých 58 letech a stal se tak prvním neitalským papežem od roku 1923. Volba proběhla 16. října 1978. Na jeho jmenování do úřadu přijelo tisíce Poláků i vysocí komunističtí funkcionáři. Svatý Otec měl řady příznivců i nepřátel. Ještě v květnu roku 1984 jezdil v otevřeném voze a zdravil věřící.

Pro mnohé národy byl Jan Pavel II. nadějí, protože vždy podporoval demokracii a svobodu. Například 17. ledna 1981 zrušil filipínský diktátor Marcos stanné právo, osvobodí 341 vězňů a převede své zákonodárné pravomoci na zákonné shromáždění. Jeho rozhodnutí možná ovlivnila plánovaná návštěva Svatého Otce. Důležitou roli však také hrála politika USA.

První střet se smrtí zažil 13. května 1981, kdy byl zasažen kulkou tureckého teroristy Mehmeta Ali Agca. V otevřeném papa-mobilu projížděl desetitisícovým davem na náměstí sv. Petra. Následovala dlouhá a náročná operace. Propuštěn z nemocnice byl 3. června. Útočníka odsoudili k doživotnímu trestu. Pár měsíců před tímto atentátem byl stejným způsobem napaden i tehdejší prezident USA Ronald Regan.

Význam papeže si velmi dobře uvědomovala řada politiků. Palestinský vůdce Jásir Afarat se pokusil získat jeho podporu na schůzce, která se uskutečnila 15. září 1982. Plánované setkání ovšem pobouřilo bojovnější skupinu OOP (Organizace pro osvobození Palestiny). Druhého března roku 1983 absoloval Jan Pavel II. cestu po osmi středoamerických státech, kde otevřeně kritizuje například katolické kněze v Nikaragui za přisluhování tamější levicové vládě. Na shromáždění pod širým nebem byl málem přehlušen davem, který skandoval revoluční hesla.

Papež se rovněž pokoušel ovlivnit vývoj ve svém rodném Polsku. Svoji zemi navštívil od 16. do 23. června 1983. Jeho předešlá návštěva v roce 1979 byla obecně považována za podnět k nepokojům, podporu vzniklé Solidaritě a začátku boje za demokracii v Polsku. Papež sice vzniklé události podporoval, ale snažil se být velmi opatrný. Přesto přijal k soukromé audienci vůdce polské Solidarity Lecha Walensu.

Stejně klíčová byla i návštěva vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova ve Vatikánu. Gorbačov po setkání s papežem zaručil, že nebude v SSSR bránit svým spoluobčanům v "uspokojování svých duchovních potřeb".

Těchto několik střípků z historie ukazuje, jaký měl Jan Pavel II. vliv na celosvětové události. Byl hlavou katolické církve v nelehkých dobách, kdy svět procházel velikou proměnou. Uznal také některé chyby, kterých se církev v minulosti dopustila. Kritici mu však vyčítali, že neměl dostatečnou odvahu k tomu, aby veřejně podpořil práva homosexuálů. Také nesouhlasil s potraty a byl jejich velký odpůrce. Podle mého názoru se mu nepodařilo dostatečně modernizovat zkostnatělou a konzervativní katolickou církev. Ve světě však byl velkou a uznávaou autoritou, výrazně ovlivnil zásadní události dvacátého století a zřejmě zůstane navždy ve vzpomínkách či srdcích nejen věřících lidí.


"Zemřel papež Jan Pavel II (Karol Wojtyla)" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Zemřel papež Jan Pavel II (Karol Wojtyla) (Skóre: 1)
Vložil: abednego v Pátek, 08. duben 2005 @ 00:45:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Od 1523Stránka vygenerována za: 0.17 sekundy