Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 8, článků celkem: 16094, komentáře < 7 dní: 554, komentářů celkem: 390568, adminů: 60, uživatelů: 5033  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 218 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

gregorios777
Frantisek100
cizinec

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
107002745
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem
Vloženo Čtvrtek, 07. duben 2005 @ 00:39:25 CEST Vložil: Bolek

Sebeobrana poslal Bobby

Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem Předem chci avizovat, že se nechci nikoho dotknout. Pokud jsi, milý čtenáři, římským katolíkem, raději bys měl přestat právě teď číst a jít na nějaký jiný web. Papež (a teď už jen ex-papež) a celý tyjátr kolem něj mě nepřestává překvapovat. Podle posledních statistik je u nás jen přibližně třetina věřících, z toho možná dvě třetiny jsou římští katolíci. Osobnost papeže a jeho institut tedy přímo zajímá asi pětinu populace (katolíky, které papež i přes jejich víru zas tak nebere, dorovnávám těmi, které nějak bere, ačkoli katolíky nejsou) — tedy přibližně stejně tolik lidí, jako volí komunisty. Ale ačkoli VŘSR nebo Fidelovy narozeniny se už ani nezmiňují ve zprávách, tak dokonávání papeže zabralo v jeho posledních dnech více než polovinu hlavní zpravodajské relace na ČT a několik mimořádných zpráv. Teď a v několika příštích dnech je ČT zahlcena pořady věnovanými "památce Jana Pavla II., jehož odchod zarmoutil celý svět". A na jeho pohřeb je vyhlášen den státního smutku — který osobně s ohledem na výše uvedené považuju jen za čiré pokrytectví. Státní smutek v nejateističtějším státě (možná na světě)... Kašlu na něj a pustím si nějakou komedii.

Nesmí se na mě nikdo zlobit, ale tu tolik proklamovanou úctu a plné huby chvály na pana Wojtylu nedokážu pochopit. Já nikomu neberu jeho náboženské city, ať si každý uctívá třeba Leonarda da Vinci nebo okapi pruhované, jak je libo. Ale tenhle papež (nevím, jestli víc nebo míň než jeho předchůdci) podle mě udělal pro svět víc zlého než dobrého. Netolerancí počínaje a zákazem používat kondomy v zemích zamořených epidemií AIDS konče. Já tomu dědkovi nikdy nemohl přijít na jméno a budu jen doufat, že jeho nástupcem bude někdo rozumější a odvážnější. Sice mi to — jako nekatolíkovi, ba nekřesťanovi — může být šumák, ale není, protože se mě jeho existence a rozhodnutí často dotýkají aspoň nepřímo. A mimochodem, často jsem přemýšlel nad tím, co mi tolik vadí na křesťanství — milý čtenáři-křesťane, jsi tu ještě? vážně bys měl odejít — a dospěl jsem k názoru, že je to ta (mně tolik odporná) makabróznost, přímo rochnění si ve smrti, obsese zmarem, koncem a rozkladem. Čiší to ze všech náboženských textů, obrazů, historických památek — a já je přímo bytostně nesnáším. Jako dítě jsem se strašně bál obrazu mrtvého chlapa na posteli, obletovaného miminy s křídly, který měli naši nad postelí v ložnici. A když jsem někde četl o "svatých ostatcích", jako kluk jsem si představoval, že to jsou třeba něčí boty nebo meč nebo tak. Když jsem později zjistil (a dokonce viděl), že je to třeba něčí prst, oko nebo slezina, málem se mi z toho obrátil pajšl. A když jsem teď slyšel, jak se polský Krakov dožaduje srdce pana Wojtyly, dorazilo mě to úplně. Vždyť to přece není ani normální — vykuchat si z mrtvého těla nějaký rozkládající se orgán nebo žlázu, a ten si vypreparovat, uložit do vitríny a chodit se mu klanět. Kdyby tohle udělal nějaký člověk ve vlastní režii, tak ho přece okamžitě zavřou do blázince a do vězení současně. Nemám nic proti existenci křesťanů (židů, muslimů, hinduistů nebo vyznavačů opeřeného hada), ani ve svém sousedství, jen když ty svoje hnusy nenutí taky mě. Víra je dobrá věc, intimní, povznášející. Náboženství je už víra zglachšaltovaná, přitesaná a přivázaná na řetěz a s*****ící zaschlou krví na důtkách a zvonící kameny v rukou zběsilého davu. A konečně instituce církve je koncová stanice, esence náboženství, zlo plodící zlo. O podcírkvích a sektách raději nemluvě. Nemám to rád, ale toleruju to, dokud po mě nic nechtějí. A tomu se bohužel ne vždy dá ubránit. Petr Staníček
http://www.pixy.cz/pixylophone
 


"Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem (Skóre: 1)
Vložil: joker v Čtvrtek, 07. duben 2005 @ 08:37:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No fíha!

Zajímavý je, že ačkoliv mi vadí to samé, za křesťana se i přesto považuji ;-) Jak je vidět, hranice mezi námi nejsou zas až tak neproniknutelné...Re: Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem (Skóre: 1)
Vložil: xvejvodam (xvejvodam@seznam.cz) v Čtvrtek, 07. duben 2005 @ 22:00:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://mocneevangelium.webzdarma.cz
No, mě taky. Akorát jediný pod co bych se z toho článku nepodepsal je"nemohl jsem tomu dědkovi přijít na jméno"-mě nijak zvlášť nevadil, ale ani jsem nepatřil k jeho obdivovatelům.
I já vidím v katolickém náboženství cosi nekrofilního, něco nad čím se mi taknějak zvedá žaludek.
S tím státním smutkem - taky nechápu, proč bychom měli mít státní smutek, když nezemřel žádný představitel naší země, ještě bych to pochopil třeba v Polsku, kde je 90 (nebo kolik) procent katolíků, ale u nás...?Re: Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem (Skóre: 1)
Vložil: darebak v Čtvrtek, 07. duben 2005 @ 23:31:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Četl jsem článek se zájmem - s něčím souhlasím, něco mi bylo prosti srsti... Přesto mi ale článek jako celek přišel velmi arogantní, jako by jej psal člověk s patentem na rozum. Pak jsem si přečetl jméno. Pixy... ach jo, člověk, kterého považuji za schopného ve svém oboru, ale přitom za zoufale mizerného diskutéra. Nevím, čím to je, ale Pixy má "dar" znechutit a popudit proti sobě většinu diskutujících a jeho argumenty (ač rozumné) brzy vypadají něvěrohodně a zůstává pachuť debaty s Broukem Pytlíkem - všechno znám, všude jsem byl, od všeho mám klíče.

Škoda, přeškoda - neznat osobu autora a historii mnohých debat, nezačal bych považovat článek za polohysterický výkřik člověka nesnášejícího jinou pravdu než tu jeho ...

... aneb proč je občas lepší zůstat anonymem.Re: Hlas nekřesťana: Dejte mi už pokoj s papežem (Skóre: 1)
Vložil: vogel v Pátek, 15. duben 2005 @ 01:25:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
jsem protestant, papež je mi šumák, ale s touhle větou nesouhlasím a zákazem používat kondomy v zemích zamořených epidemií AIDS konče. .... za AIDS v těch zemích nemůže papežův zákaz kondomů, ale sexualní promiskuita a sexuální nevázanost lidí - kdyby se lidé chovali podle Biblického standardu - sex jen v manželství (a naprosto ideálně vstupovali do manželství jako panny a panici) tak AIDS neexistuje. Znovu to zopakuji - za AIDS nemůžou kondomy/nekondomy ale to, že lidi žijí sexuálně nevázaně a promiskuitně. BTW - kondom je asi stejně bezpečná ochrana proti AIDS jako deštník proti napalmové sprše.Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy