Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ferdinand.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16674, komentáře < 7 dní: 369, komentářů celkem: 431179, adminů: 60, uživatelů: 5254  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 232 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117228847
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Ratzingerova biblického Ježíše by měli kázat i protestanté
Vloženo Čtvrtek, 22. listopad 2007 @ 22:54:23 CET Vložil: Stepan

Katolicismus poslal ares

Kniha Benedikta XVI. o Ježíši se stala během několika dnů bestsellerem. V prvním týdnu po uvedení na pulty knihkupectví činil její prodej 43% všech prodaných knih z oblasti naučné literatury na německém trhu. Předseda střechové organizace luterských pietistů v Německu, Švýcarsku a Rakousku (Evangelischer Gnadauer Gemainschaftsverband, který sdružuje řadu set tisíc luterských křesťanů zaměřených na vnitřní misii, pozn. red.), farář Dr. Christoph Morgner, se domnívá: Také protestanským křesťanům se zde otvírá misijní šance , kterou by měli využít.

Kopíruji sem starší článek z Christnetu.cz u příležitosti českého vydání papežovi knihy, kterou jak se dozvíte chválí i evangeličtí křesťané :-)

Benedikt XVI. se opět důrazně přihlásil o slovo. Jeho nová kniha o Ježíše naplňuje pokladny knihkupectví. Postarala se o rozruch i v sekulárních médiích. Ani Der Spiegel (tradičně vůči křesťanství kritický, pozn. red.) ji nepominul. Člověk nemusí být prorokem, aby knize předpověděl špičkové umístění na seznamu bestsellerů. To je mimořádně potěšitelné. Konečně se dostává Ježíši takové míry veřejné pozornosti, jakou jsme si jako křesťané už dlouho přáli. Co může být lepšího, než když se Ježíš dostane do titulků? Ježíš jako téma dne - to nabízí množství možností jak zapříst osobní rozhovory ve školách a úřadech, mezi sousedy a ve spolcích. Nabízí se zde velkolepá příležitost mluvit o naší víře. Ta má svůj svoje těžiště a východisko v osobě Ježíše Krista. Naše víra je vírou v osobu. Všechno se odvíjí od Ježíše.

Zároveň dává tato nová kniha našim sborům a farnostem misijní „dloubanec do žeber“, abychom cíleně uchopili téma Ježíše. V kázáních a přednáškách, při seminářích a ve sborových dopisech se nám vyplatí, abychom tuto „přihrávku dopředu“ z Říma aktuálně a intenzivně zachytili. Potřebujeme to, protože protestantská teologie nám předává jenom rozporuplný Ježíšův obraz. Sotva najdeme jeden jediný exegetický problém, na němž by se naši odborníci shodli. Jaká difuzní směs vzniká třeba jenom u otázky, jaká slova byla skutečně řečena historickým Ježíšem a jaká ne! To není průhledné snad pro nikoho. Tato difuznost v samém středu naší víry však oslabuje křesťanské svědectví v naší společnosti. Činí nás nedůvěryhodnými a ochromuje nás, když máme našim současníkům zvěstovat jasně a přitažlivě poselství o Ježíši, Božím Synu.

Zde přichází nová kniha od Benedikta XVI. velmi vhod. Ježíš nám v ní není vylíčen jako vědecký uzlíček problémů, nýbrž jako pravý člověk a pravý Bůh - tak, jak o vyobrazují evangelia, jak ho zvěstovali apoštolé a jak ho křesťanstvo dosvědčuje ve svých vyznáních. Shodnost biblického obrazu Ježíše je větší, než si mnozí teologové chtějí přiznat. Benedikt XVI: „Pro moje vypodobení Ježíše to znamená především to, že důvěřuji evangeliím.“ Tato základní důvěra pak prostupuje celou knihou. Přitom však papež v žádném případě nepodceňuje historické bádání. Ale zároveň vysvětluje, že lidský rozum nikdy nebude s to uchopit tajemství Božího vtělení. Rozum zůstává v zajetí včerejška pouhé historie. Avšak je to naše „vnitřní přátelství s Ježíšem, na němž přece všechno záleží“. To má být četbou této knihy povzbuzeno a posíleno. Tohoto biblického Ježíše, jak nám ho představuje Joseph Ratzhinger, resp. Benedikt XVI., bychom měli kázat v našich sborech. Tato kniha nás k tomu povzbuzuje. Rozmnožuje důvěru v osobu Spasitele. Ježíš je naším křesťanským jediným východiskem, neboť je to výhradně zvěst o něm, co nás křesťany činí neporazitelnými.


Evangelischer Gnadauer Gemeinschaftsverband je střechovou organizací luterských pietistů - tedy křesťanů a sborů z luterských církví, kteří zdůrazňují osobní zbožnost a misii - a farář Christoph Morgner je jeho předsedou. Gnadauer (podle města Gnadau) Verband pak tvoří největší část další střechové protestantské organizace, Evangelické aliance, k níž se v Německu hlásí asi milion protestantských křesťanů. V Česku je jejím partnerem Evangelikální aliance.


Podobná témata

Katolicismus

"Ratzingerova biblického Ježíše by měli kázat i protestanté" | Přihlásit/Vytvořit účet | 26 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Ratzingerův biblický Ježíš??? Co to je za protimluv??? (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Pátek, 23. listopad 2007 @ 08:41:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


Ratzingerův  biblický Ježíš??? Co to je za protimluv???

Tak např. nevidím, že by biblický Ježíš ustanovil papežství.

Jesliže je tedy Ratzingerův Ježíš opravdu biblický, tak proč Ratzinger nerezignuje okamžitě na funkci papeže?

rRe: Ratzingerova biblického Ježíše by měli kázat i protestanté (Skóre: 1)
Vložil: cumbulak v Pátek, 23. listopad 2007 @ 09:02:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokial maju luteranski pietisti dojem, ze im dochadzaju baterky a nevedia si dat rady s Jezisom, mali by sa nad sebou zamysliet, pripadne to rovno zabalit.

> Potřebujeme to, protože protestantská teologie nám předává jenom rozporuplný Ježíšův obraz.

Pekne, ze takmer 500 rokov pre Lutherovom vystupeni tvrdi niekto, kto sa nazyva jeho pokracovatelom, ze si zrazu nevie dat rady bez papeza RKC. Netusim sice, co je "protestanstka teologia" (napriek tomu, ze to ma dokonca aj univerzitu v Parizi), kedze uz len na Veceru Panovu nie je jednotny pohlad, ale ak dotycni pani maju problem s odovzdavanim Jezisovho evanjelia, nech sa idu zivit niecim inym a potom pripadne mozu vstupit do RKC, kde im vsetko s laskou vysvetlia. :-)Re: Ratzingerova biblického Ježíše by měli kázat i protestanté (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Pátek, 23. listopad 2007 @ 09:10:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Aresi, chybí tam podstatný údaj: to asi není v češtině, že?

OlinRe: Ratzingerova biblického Ježíše by měli kázat i protestanté (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (velitel@nato.cz) v Pátek, 23. listopad 2007 @ 13:20:28 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/


  Jo jo, až budu v důchodu, tak si to přečtu. Docela mě zajímá jestli ten pojem "Ratzingerovův biblický Ježíš" (kolik to přídavných jmen, má to zkrátka někdo dost složitý) bude něco jiného, než "elektrické čalouněné křeslo".

  Pokud se ale katolíci obrátí od "Jéžiška Panaáčka", "Syna Matky" k "Ježíši Bible", je to stejně povzbudivé, jako když se k němu obrátí komunisti, jehovisti, nebo jakýkoliv jiný -ík či -ista.Re: Ratzingerova biblického Ježíše by měli kázat i protestanté (Skóre: 1)
Vložil: Kristus v Pátek, 23. listopad 2007 @ 20:46:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Drazí svatí,

předesílám, že jsem knihu nečetl a číst nebudu, i když se jinak raduji s Pavlem, když se zvěstuje Kristus, ať s postranním úmyslem nebo pravdivě (Fp 1:18).

Knihkupectví Na vysokou, které knihu nabízí, ji uvádí takto:

JEŽÍŠ Z NAZARETA /dlouho očekávaný překlad nové knihy Benedikta XVI./ Co dnes může říct křesťanství na základní otázky lidského bytí? Odpověď podle Benedikta XVI. bezprostředně souvisí s otázkou: kdo je Ježíš z Nazareta? Celý svůj život se Joseph Ratzinger zabýval Ježíšem z Nazareta, snažil se ho pochopit jako profesor, jako biskup, jako vrchní ochránce víry, jako papež. Jako kardinál začal před několika lety psát tuto knihu. Po svém zvolení papežem využil každou volnou minutu k dalšímu psaní. Vzniklo dílo, které je sumou života velkého teologa a zároveň i nejosobnější knihou, jakou kdy Ratzinger i kterýkoli jiný papež kdy napsal. 
 

 Kdyby současný papež nebyl "velkým teologem", ale prostým věřícím, který Pána Ježíše Krista zná jako Toho, kdo žije v jeho duchu jako oživující Duch, který je jeho životem a vším, co v žití má a potřebuje; kdyby Ježíše znal osobně a důverně skrze intimní, důvěrný vztah s milovaným Pánem, jemuž vydal beze zbytku svůj život, aby mohl žít božským životem místo svého přirozeného lidského; kdyby mohl říci s Pavlem: "Žít pro mne znamená Kristus a umřít zisk.", mohla by mít jeho kniha váhu a význam.

 Teologická snaha pochopit Krista je marná. Pán Ježíš Kristus totiž zjevuje Otce, komu chce (Mt 11:27, L 10:22) a v Janově evangeliu 14:22-24 říká, že zjevuje sám sebe tomu, kdo Ho miluje: Juda, ne ten Iškariotský, mu řekl: „Pane, co se stalo, že chceš zjevovat sám sebe nám, a ne světu?“ 23Ježíš mu odpověděl: „Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo, a můj Otec ho bude milovat; přijdeme k němu a učiníme si u něho příbytek. 24Kdo mne nemiluje, nezachovává má slova. A slovo, které slyšíte, není moje, ale Otce, který mne poslal.“

A teď si odpovězme na otázku: Miluje Josef Ratzinger Pána Ježíše a zachovává Jeho slovo tak, že si u něho Bůh Otec a Pán Ježíš Kristus učinili příbytek? Jestli ne, pak mu Pán Ježíš - Syn Boží nezjevuje Otce ani sám sebe a vše, co napsal je rozumové poznání duše, která k poznání Boha není určena, a její poznání není skutečné. Kdyby ano - nestal by se papežem. Tož tak.

Milost s vámi. Amen.

SVStránka vygenerována za: 0.29 sekundy