Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Berta.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16513, komentáře < 7 dní: 335, komentářů celkem: 420428, adminů: 60, uživatelů: 5210  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 282 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
114735115
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Papež žádá katedrálu Svatého Víta
Vloženo Úterý, 28. říjen 2008 @ 17:40:44 CET Vložil: gojim

Katolicismus poslal foxovec


Papež žádá katedrálu Svatého Víta

Římskokatolická "církev" se zdá tvořit skutečně jakýsi světský stát ve státě. Dokládají to i nejnovější výroky jejího světského Vůdce z Říma. Viz článek:

http://www.lidovky.cz/papez-vratte-svateho-vita-cirkvi-dq0-/ln_domov.asp?c=A081023_184822_ln_domov_mel

Modleme se, aby nebyl ratifikován


konkordát s Vatikánem, neboť pak bychom vliv Říma pocítili ještě mnohem silněji.

foxik


Podobná témata

Etika

"Papež žádá katedrálu Svatého Víta" | Přihlásit/Vytvořit účet | 16 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Papež žádá katedrálu Svatého Víta (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 28. říjen 2008 @ 18:42:22 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Foxíku
Jsme jediným státem v Evropě, který nemá vyřešené vztahy s Vatikánem a vůbec není čím se chlubit. Řešením není nějaká speciální dohoda o katedrále, ale celkové narovnání vztahů mezí státem a církví.
Není podstatné, kolik vrátí církvi majetku, či zda mu vrátí katedrálu, ale je třeba stanovit jasná pravidla a mantinely. Je ostudou politické reprezentace, že to tak donekonečna protahuje. Také je dost omezené si myslet, že čím hůř pro katolickou církev, tím lépe pro občany České republiky. Je to stejná zvrácenost, jako když komunisté podporovali jakýkoli morální rozklad mladých, hlavně když ztratí víru.

Nehodlám tady argumentovat nároky ŘKC. Nechme to povolanějším. Ať už to s katedrálou dopadne jakkoli, vždycky zůstane národní památkou a symbolem i pro ateisty. Vždycky bude muset také stát přispívat na její údržbu, poněvadž takové obrovské náklady by prořídlé řady českých katolíků finančně neutáhly. Pro praktický život nemá u mně Pražská karedrála žádný význam, protože sám ji vůbec nevyužívám.

Pokud jsi ale věřící, slovo spravedlnost by pro tebe nemělo být prázdným pojmem a neměl bys ho zrazovat. Uvědom si, že katedrála se tak nazývá podle biskupské KATEDRY římskokatolického arcibiskupa. Pokud by si pražský arcibiskup svoji katedru odstěhoval někam jinam, katedrála by přestala být katedrálou a stala se jen mrtvou muzejní budovou. Jako jinověrci by se ti to možná krátkozrace líbilo, ale právo a spravedlnost by dostaly na frak.

Pravda stejně nakonec vyplave na povrch, jako olej nad vodu.

Re: Papež žádá katedrálu Svatého Víta (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Úterý, 28. říjen 2008 @ 19:36:32 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ano, kéž by konkordát ratifikován nebyl. Modlím se za to každý den už několik let a prosím i Vás, čtenáře, o přímluvy. Protestanti, žel, skočili na udičku a za přenechání velké částky peněz, na které nemají žádný nárok, posvětí konkordát. Stejně tak prezident Klaus do značné míry ustopupil od kritiky konkordátu výměnou za své zvolení. Dokonce i jediná AC, která si tuto věc citelně uvědomovala, ustoupila ze svých dříve jasných pozic. Je to i jeden z bodů, podle kterých můžeme bezpečně sledovat politiku KDU-ČSL, která půjde do koalice s každým, kdo bude pro konkordát a podrazí každého, kdo za tímto cílem dostatečně nepůjde. Na druhou stranu je mi jasné, že konkordát jednou uzavřen bude, ale dokud zbývá čas, má cenu ještě využít svobody, kterou nám zatím relativně neklerikalizovaná společnost nabízí. Vím, že zde začnou diskutovat protestanští i katoličtí katolíci a budou se snažit tento komentář negovat a tvrdit, jaké dobro konkordát skýtá (stačí pohlédnout do historie, že...), nicméně nabízím Vám e-knihu, která danou problematiku vystihuje velmi jasně.

Více k tématu zde: http://granosalis.cz/ebooks/konkordat.htmRe: Papež žádá katedrálu Svatého Víta (Skóre: 1)
Vložil: Elo v Středa, 29. říjen 2008 @ 07:46:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Keď sa pokúsim pozrieť na vec z neutrálneho hľadiska a zvážim dve možnosti /štát alebo Cirkev/ napdadá ma:
- Ak bude mať katedrálu štát, tj. v Čechách spravidla neveriaci alebo voši Cirkvi a viere ľahostajní ľudia, túto budú rozhodovať aj o jej použití. A v tom prípade kto z vás vylúči, že nebude použitá či zneeužitá aj nevhodným spôsobom, ako sa to v súčasnej histórii veľa krát stalo /nahrávanie proticirkevných a protikresťanských scén, filmov, dokonca amorálnych.../?

- Ak bude katedrála v rukách Cirkvi, s oveľa vúčšou pravdepodobnosťou sa to nestane, a katedrála bude použitá len k prospešným, spravidla bohoslužobným účelom.

- Pretože katedrála je tak atraktívna pre návštevníkov Prahy /turisti, prípadne služobné cesty.../, že má veľký podiel na ekonomickom efekte plynúceho z turizmu. Je to efekt pre mnohých podnikateľov mesta, a nepriamo aj pre mesto Praha a taktiež pre štát. Už aj preto je spravodlivé, aby štát prispieval /z daní podnikateľov a i./ na túto pamiatku natoľko priťahujúcu množstvo ľudí.

- Ak by Cirkev nemala túto katedrálu, vzhľadom na počet veriacich sa dá predstaviť, že by našli svoje miesto v druhom kostole, a teda nie je existenčne závislá na katedrále.

- Napriek tomu sa mi zdá smiešne, ak katedrála, ktorá z prirodzenosti je priestorom kultovým, bohoslužobným a je historicky biskupská, nie je v rukách biskupa, predstaviteľa Cirkvi, ale v rukách ľudí, či inštitúcie, ktoré s kresťanskou vierou nemá alebo nechce mať nič spoločné, teda so štátnou správou. Nezdá sa vám to?

.
Taktiež som presvedčený, že všelijaké úvahy o tom, z akých prostriedkov bola katedrála postavená, sa mi zdajú neadekvátne a príliš nápadne páchnu nežičlivosťou až zlomyselnosťou. A nehnevajte sa, ja sa hanbím za to, že nejaký kresťan, hoci inej cirkvi, je schopný takého úsudku, ako odznel tu vyššie. Ja by som nikdy neprial, dokonca ani Svedkom Jehovovým aby im ktosi nevrátil budovu, ktorá v minulosti bola ich a nikdy by som to nespájal s takými doslova ohavnými, potupnými asociáciami, ako sú, žiaľ schopní vysloviť niektorí granosálijskí "kresťania" oháňajúci sa kresťanskou láskou. Je jasné, že keď sa stavala katedrála, stavala sa pre bohoslužobné účely, a každý, kto ju podporil, podporil ju pre tento cieľ, a nie pre druhý. A jasné, že vedel, že bude patriť biskupovi a Cirkvi, a nie štátu. Tak teda "čo je cisárovi, nech sa dá cisárovi, ale šo patrí Bohu a pre Božie a bohoslužobné zámery, nech patrí tým, ktorý ch si pre tento účel vyvolil Boh, teda biskupa Božej Cirkvi. Pán cisár by sa mal len radovať, že je v jeho cisárstve ktosi, kto bude na jeho občanov pozitívne vplývať, a motivovať ich vyššími pohnútkami, aby boli lojálni voči nemu a aby sa snažili byť lepšími občanmi. A toto katedrála robí. Tým aj nepriamo napomáha dokoncsa ekonomicky, nielen morálne rozvoju spoločnosti /okrem toho, čo som spomenul vyššie ohľadom turizmu.../.

Stránka vygenerována za: 0.18 sekundy