Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kristýna.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 11, článků celkem: 16727, komentáře < 7 dní: 489, komentářů celkem: 435557, adminů: 60, uživatelů: 5259  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 243 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Danny42
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119505551
přístupů od 17. 10. 2001

Podobenství: Můj rozhovor s kocourkem
Zamyšlení

poslal Frantisek100

Mám rád našeho kocourka, který se stal členem naší rodiny.  Jsou mu  dva roky a já si  s  ním i povídám. Dívá se na mne svýma upřímnýma zvířecíma očima. Nevím, zda mi rozumí, ale někdy mám pocit, že něco vnímá. A pak mne  náhle přepadnou  otázky.  Jakoby je pokládal on sám.  

   
   „Františku, ty jsi na mne hodný a já tě mám rád. Ale uvědomuješ si, že patříš k bytostem, které  jste nám zvířatům hrozně ublížili?“   

  „Ale kocourku, jak bychom vám mohli ublížit? Nemýlíš se ?“  
 
   „Františku, čteš někdy Bibli?“  

 „ Ale kocourku, snad mne nechceš poučovat? Copak Ty znáš Bibli?  

  „Dobře, Františku,  a co se  tam na začátku se dozvídáš?“   

 „ Ale kocourku, co se o to zajímáš? To je přece lidská záležitost a vás se to netýká.“  

  Ale Františku, to se mýlíš. Nás se to týká mnohem více“ 

   „Jak to myslíš, ty můj kocouří rozume?“  

   „Františku, kdo byl potrestán za lidský hřích?“   
  „Hlavně my lidé“ 

 „To je právě tvůj omyl, Františku. To si myslíte vy. Lidé, kteří myslí jen na sebe. Vlivem vašeho hříchu změnil Bůh celý svět a přírodní zákony. My nevinná zvířata jsme se stali součástí potravinového řetězce. Vy lidé jste nás zneužívali k práci, ve svých  nesmyslných válkách, k pokusům  a dokonce jste nás poslali jako první živé bytosti těch pár set kilometrů nad Zemí, abyste se ujistili, zda tento prostor nepoškozuje živý organismus. Stali jsme se otroky lidí.“ 

   „Milý kocourku, na to jsem ani nepomyslel. Má mysl se zabývá jinými věcmi“  

  „Ale to je škoda, Františku. Podívej se na to, jak vy lidé žijete? Co už jste na té krásné planetě zničili? A ničíte ji pořád? Kravičky chcete omezit, protože vám údajně vadí jejich vypouštění střevních plynů, ale proč vám nevadí ve válkách jedovaté plyny z hlavní vašich zbraní, bomb a dalších nástrojů zla. Františku, vy lidé jste vlastně škodlivé bytosti a nikdy se vzájemně nedomluvíte. Je to smutné a katastrofa. Nám nevinným  nezbývá než zahynout  s vámi.“  

       „Tak to jsi mne, kocourku, dorazil. Copak není nějaká naděje?“  

 Dívám se do jeho kocouřích očí. Vyzařuje  z nich taková upřímnost a nevinnost  a jen jediná touha, abych se s ním pomazlil.   Ale proč tak málo??!!!            
Vložil: Tomas v Pátek, 03. listopad 2023 @ 09:21:40 CET (671 čtenářů)
Více... | 8 komentáře | Skóre: 0Podobenství: O hlupáku a živém tvaru
Zamyšlení

poslal Nepřihlášený

Živý tvar je místo v dané životní etapě, role toho jenž jej zaujímá tak, aby konal to, co je správné a dobré pro ty, které má milovat, pro ty kterým je tím vzhledem k roli či životní etapě povinován, pro Boha. A to přes bolest v duši, touhu dělat něco jiného, chuť utéct, přes neocenění, přes údiv, přes „moudré“ rady.

Vložil: Tomas v Středa, 25. září 2019 @ 00:36:33 CEST (1244 čtenářů)
Více... | 4750 bytů | 77 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Martino smiluj se.
Katolicismus

poslal Nepřihlášený

Připoutali mne ke kůlu a obložili vším co dokáže rychle vzplanout. Většinou to byla samá otep ze suchých větví, která se používá na podpal v krbech. Užít dřeva jim bylo škoda. Proč zbytečně pro jednoho heretika pálit dřevo na zimu. Otýpky suchých větviček zcela stačí. Oheň rychle vzplane, vyvolá velký žár, odsouzenec tolik netrpí a má to rychle za sebou. "Pěkná"  teorie o mé rychlé smrti.
Suché hloží okamžitě vzplanulo. Spalující plamen zasáhl mé dolní končetiny na kterých mě okamžitě způsobil popáleniny třetího stupně. Bolest to byla nesnesitelná, ale ne zase na tolik aby mne  uvrhla do mdloby. Žár ohně působí velkou bolest, ale zároveň spaluje kůži a ničí nervové zakončení, které nervové vzruchy přenášejí do mozku. Bolest pak nevnímáte v místě popálení, bolest vnímáte celou svou bytostí. Znáte to, když si popálíte prst, nesnesitelně vás bolí celá ruka. Křičel jsem bolestí ale jen na chvilku, hned na to mne celého pohltily plameny. Žár kolem mne spálil veškerý kyslík. Dusil jsem se. Potřeboval jsem se nadechnout jako člověk který se topí, ale můj instinktivní nádech mi nevehnal do plic vodu, ale oheň. A to byl můj poslední výkřik bolesti! Žár plamene mě při ohnivém nádechu spálil hlasivky, a upekl plicní sklípky. Srdce pro nedostatek kyslíku začalo bít jako by se mělo roztrhnout. Pak mne již bolest zcela paralyzovala, a poslední můj smyslový vjem byl sluch. Orgán sluchu je hluboko v lebce, a než se k němu žár dostane tak to chvilku trvá. V plamenech se šíří zvuk lépe než ve vzduchu. Slyšel jsem jak mne lidé proklínají. Pak jsem je přestal slyšet, a zcela ztratil smyslový kontakt se světem. Neměl jsem již svět čím vnímat. Byl jsem jen já, a moje bolest. Byl jsem již mimo tento svět, byl jsem v naději v Krista.
Po tom co žár spálil moji kůži na celém těle jsem stále žil. Stejně jako lidé popálení proudem vysokého napětí na celém povrchu těla, kteří již nemají šanci na přežití. Lidé popálení tak, že nemohou již žádným smyslem komunikovat se světem. Žádný smysl jim už nezůstal, jenom orgány v těle, ke kterým se žár ohně ještě nedostal. Člověk je stvořený převážně z vody, a vodě chvilku trvá než se ohřeje a začne se vařit. Varem mě praskly oční bulvy, a přes lebku začala vysoká teplota ohřívat můj mozek. Teplota vody v mém nitru začala narůstat, bylo to jako vysoká horečka, a já v tom žáru jsem se třásl zimnicí z vysoké teploty. Pak jsem konečně omdlel, moje orgány zkolabovaly  přehřátím. Tuk v mém těle začal hořet, ale to už jsem necítil, byl jsem mrtvý..
 
Ragob

Vložil: Tomas v Sobota, 04. březen 2017 @ 08:28:01 CET (794 čtenářů)
Více... | 2 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Svatý otec
Zkušenosti

poslal myslivec

Tento článek bude velmi krátký. Je postavený pouze na jedné otázce.

Vybavme si situaci, kdy vzkříšený Kristus rozmlouvá s Petrem. Třeba v okamžiku kdy ho jmenuje za pastýře, a říká mu "pas mé ovce". A nyní si představme, že jsme u toho jako očití svědci. Že vidíme na vlastní oči vzkříšeného Pána, a vedle něho apoštola Petra. Pán i Petr na nás pohlednou a my pozdravíme. Jak se sluší a patří samozřejmě napřed Pána. "Moc Ti děkuji Pane, a chválím Tě za všechno". 
Pak pohlédneme na Petra, poklekneme před ním, políbíme mu rybářský prsten a pozdravíme ho slovy- "zdravím Tě Svatý otče.

Otázka zní. 
Dokázali byste přímo před Kristem nazvat "prvního papeže" Svatým otcem?
Vložil: Tomas v Úterý, 16. únor 2016 @ 22:24:20 CET (3834 čtenářů)
Více... | 115 komentáře | Skóre: 3.4Podobenství: Vnímání duchem.
ULTRAS

poslal myslivec

Na šibenici stojí tři lotři. Každý z nich prokazatelně před očitými svědky zabil jednoho člověka, a žádný z lotrů se pro svůj skutek nekál, ani kát nechtěl.

Po vynesení rozsudku, smrt oběšením, dostali všichni tři poslední přání.

První lotr prosil o milost, vykřikoval, že nikoho nezabil, a přál si aby ho pustili. Když se dozvěděl, že to není možné, jeho dalším přáním bylo proklínáním všech okolo.

Druhý lotr si přál poslední cigaretu, a poté co ji labužnicky vykouřil, tak chtěl aby ho jako oběsili prvního, to proto, aby již nemusel proklínání prvního lotra poslouchat.

Třetí lotr si přál smrt zastřelením, jelikož popravu na šibenici považoval za sobě nedůstojnou, a bylo mu vyhověno. Když hrdě stál u popravčího kůlu, a díval se do hlavní pušek, myslel si sám pro sebe. "Jenom já na celém světě vím, že jsem tu bezbrannou stařenku zabít nechtěl, byla příliš křehká když jsem do ní strčil, ale tento trest přijímám za ty dva hnusné negry, které jsem zabil minulý týden".

No, a pak byli všichni tři nenapravitelní vrazi popravení.

Zkuste prosím nyní Vy zdejší diskutující, se vyjádřit k profilu jednotlivých lotrů, vyjádřit se k jejich duchovnímu stavu, jejich duchovním svázanostem, popsat výstižně jejich nectnosti. Jenom tak, diskusně odlehčeně a nevázaně. Nevztahujte PROSÍM přitom nic na sebe, ani na nikoho jiného. Pište jen to, co z těchto virtuálních lotrů svým duchem vnímáte. Nikdo vás přece nemůže za vaše případné soudy napadat. Ti tři lotři jsou pouze virtuální, a symbolizují určitou skupinu špatných duchovních vlastností a vazeb. Vazeb které by každý měl umět správně rozlišit i pojmenovat. Zkusíte to?


Vložil: Tomas v Neděle, 05. červenec 2015 @ 23:31:21 CEST (1070 čtenářů)
komentáře? | Skóre: 0Podobenství: Církev, která prodává jen prázdné lampy

poslal Frantisek100

    Pán Ježíš, když pobýval  s učedníky, tak se jim snažil  nějakým názorným způsobem přiblížit i to, co bude důležité při jeho druhém příchodu. A proto jim vypráví podobenství o družičkách, které mnohé věci osvětluje. Družičky čekají na stavbu ženicha. Svatba  byl mimo jiné i svatební průvod, k němuž se  družičky přidávají   a jsou pak zvány na svatební hostinu. Je to velká událost  a všichni se na ni těší.

Vložil: Tomas v Neděle, 18. leden 2015 @ 15:13:49 CET (3327 čtenářů)
Více... | 4134 bytů | 66 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Vezmi,Pane, život můj
Poezie

poslal Magdalena07

Vezmi,Pane, život můj

Vložil: Tomas v Sobota, 17. leden 2015 @ 12:46:57 CET (2885 čtenářů)
Více... | 600 bytů | 4 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Strategie satana.
Zamyšlení

poslal oko

Bajka o čase a smyslu věcí.

Vložil: Stepan v Pondělí, 25. únor 2013 @ 13:35:07 CET (2208 čtenářů)
Více... | 2832 bytů | 3 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Všemohoucí Bůh něco nemůže?
Zamyšlení

poslal leonet

1 List Janův 1,7: …krev Ježíše, jeho Syna, nás očišťuje od každého hříchu.

Vložil: Stepan v Sobota, 11. červen 2011 @ 22:50:41 CEST (3786 čtenářů)
Více... | 1547 bytů | 47 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Zahrada
Zamyšlení

poslal cizinec

   Našli jsme to místo před pár lety. Procházel jsem tenkrát katastr, pozemek po pozemku, pěkně systematicky podle velikosti odshora dolů a hledal místo, kde mohl bych žít, kde bych se usadil a měl bych klid. Překvapilo mne, kolik je v centru města i okolí krásných míst, tak velkých, že by se na nich dal postavit dům a ještě zbylo na zahradu. Desítky míst jsem prošel, okouknul.

   Uprostřed hledání na mne vypadl krátký inzerát z Annonce: Prodám starší zahradní domek s pozemkem na kraji zahrádkářské kolonie, cena tak akorát. Už jsem viděl hodně pozemků, tak jsem zavolal i na tenhle, ozvala se starší paní z Prahy. Vysvětlila mi, kde ten pozemek je, dohodli jsme se, že se tam podívám a pak se ozvu, protože majitelé nemohli přijet.

Vložil: Olda v Středa, 12. leden 2011 @ 12:44:56 CET (3158 čtenářů)
Více... | 7359 bytů | 7 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Jak se radostná zvěst evangelia vlamuje do svátků konzumu
Zamyšlení

poslal Nepřihlášený

Kéž by toto video bylo strhujícím podobenstvím působení nás křesťanů v sekulární konzumní společnosti:

Vložil: Stepan v Čtvrtek, 30. prosinec 2010 @ 10:16:49 CET (1608 čtenářů)
komentáře? | Skóre: 0Podobenství: A tak tleskám a jásám
Povídky

poslal rive

Kdykoliv jsem zklamaná svým postavením v životě, vzpomenu si na malého Jamieho. Jamie se účastnil konkurzu na roli ve školní hře. Jeho matka mi řekla, že byl zcela přesvědčený, že ve hře hrát bude, i když ona se obávala, že ho nevyberou. V den, kdy se oznamovalo obsazení rolí, šla jsem s ní, abychom ho po škole vyzvedly. Jamie se k ní rozběhl, oči mu zářily pýchou a nadšením. 

Vložil: Stepan v Sobota, 19. červen 2010 @ 15:41:40 CEST (2886 čtenářů)
Více... | 618 bytů | 1 komentář | Skóre: 0Podobenství: Nikodémův příběh
O Bibli

poslal demagog

Nikodémův příběh:
http://bohu-a.svetu.cz/nikodem/022009/
Pro hledající, pro toužící...

Vložil: Bolek v Neděle, 22. únor 2009 @ 13:28:17 CET (2768 čtenářů)
Více... | 2101 bytů | 2 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Židovské svátky jako předobraz a naplnění
Zamyšlení

poslal skalaa

Jeden židovsky rok                             Cela kresťanska era
   PREDOBRAZ                                      NAPLNENI

Vložil: gojim v Čtvrtek, 22. leden 2009 @ 09:09:05 CET (3219 čtenářů)
Více... | 4716 bytů | 1 komentář | Skóre: 0Podobenství: Neste břemena jedni druhých
Povídky

poslal pastýř

V minulém příběhu jsem se snažil ukázat, co se stane, když oko řekne nosu, „nepotřebuji tě“. Nyní bych připojil jeden vousatý příběh, kterému jsem se naučil z kázání jiných:
Vložil: Bolek v Úterý, 29. červenec 2008 @ 19:02:02 CEST (4431 čtenářů)
Více... | 1298 bytů | 12 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Kdo z vás je nejvyšší?
Povídky

poslal pastýř

V Písmu je často církev přirovnána k tělu, které má mnoho údů. Je přitom jasné, že ne všechny údy mají stejnou důležitost. Každý by raději obětoval žlučník než oči nebo by raději přišel o prst u nohy než o nos. Jsme proto v pokušení domnívat se, že jen jeden orgán je ten nejdůležitější, který má vše řídit a který má o všem rozhodnout. Ano, tímto orgánem je hlava, Pán Ježíš, ale i naše tělo, církev, má hlavu, ke které patří důležité smyslové orgány jako je oko, ucho, nos nebo jazyk.

Přesto si každý člověk asi nejvíce cenní zraku. Oko vidí, dohlíží, bdí, rozeznává cestu… To žádný jiný orgán nenahradí. Oproti tomu čich není až tak důležitý, bez čichu se dá žít. Ale představme si paradoxní situaci, kdy se tělo dostane do nebezpečí. Uvedu kratičký příběh:
Vložil: gojim v Úterý, 29. červenec 2008 @ 09:54:19 CEST (3884 čtenářů)
Více... | 2326 bytů | 30 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Rozhovor, který se nikdy neodehrál
Žhavá témata

poslal pastýř

Citát z Bible:

Když lid viděl, že Mojžíš dlouho nesestupuje z hory, shromáždil se k Áronovi a naléhali na něho: "Vstaň a udělej nám boha, který by šel před námi. Vždyť nevíme, co se stalo s Mojžíšem, s tím člověkem, který nás vyvedl z egyptské země." Áron jim řekl: "Strhněte zlaté náušnice z uší svých žen, synů a dcer a přineste je ke mně!" I strhal si všechen lid z uší zlaté náušnice a přinesli je k Áronovi. On je od nich vzal, připravil formu a odlil z toho sochu býčka. A oni řekli: "To je tvůj bůh, Izraeli, který tě vyvedl z egyptské země."

Vložil: gojim v Sobota, 24. květen 2008 @ 20:40:58 CEST (5353 čtenářů)
Více... | 3021 bytů | 34 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Zákon a milost
Kázání

poslal karels

Jako křesťané býváme upozorňování od židů, že s příchodem Ježíše Krista nedodržujeme zákon (תוֹרה). Nakolik jsou jejich námitky opodstatněné pokusím se vysvětlit v tomto zamyšlení. [1]

Zřejmě jeden z ústředních textů pro úvod k problematice je tento: „Mnohé národy půjdou a budou se pobízet: ‚Pojďte, vystupme na horu Hospodinovu, do domu Boha Jákobova. Bude nás učit svým cestám a my po jeho stezkách budeme chodit.‘ Ze Sijónu vyjde תוֹרה zákon, slovo Hospodinovo z Jeruzaléma.“

Pro pochopení tohoto textu je důležité, pochopit, že Izrael, lid Izraele עם ישׂראל přijal תוֹרה Toru na poušti. Mojžíš přijal desatero, dekalog עשרת הדברים na hoře Sinaji. Pokud אלהים Všemohoucí Bůh připomíná, že daruje תוֹרה Toru všem lidem, potom nemůže jít o tu samou Toru, kterou přijal Mojžíš!

Vložil: Bolek v Pondělí, 04. únor 2008 @ 19:31:08 CET (3238 čtenářů)
Více... | 4540 bytů | 8 komentáře | Skóre: 0Podobenství: O pokušení
Kázání

poslal karels

Úvaha se bude odvíjet od následujícího biblického textu:

„I řekl Hospodin Bůh: ‚Teď je člověk jako jeden z nás, zná dobré i zlé. Nepřipustím, aby vztáhl ruku po stromu života, jedl a byl živ navěky.‘“ (Genesis 3:22)

Už jsem na téma tohoto biblického textu něco napsal. Pro připomenutí, výše zmíněný biblický text se dá přeložit i jinak, než jak jej máme přeložený v ekumenickém překladu Bible, nebo v kralickém překladu.

„I řekl Hospodin Bůh: ‚Člověk byl jako jeden z nás, znajíc dobré i zlé.‘“ (Genesis 3:22) Rozdíl mezi naším tradičním překladem uvedeným v našich Biblích je jasný; zatímco podle našeho překladu Bible se člověk stává tím, kdo je jako Bůh, v překladu, který jsem uvedl výše – člověk byl jako Bůh – tehdy před pojezením zapovězeného ovoce byl člověk jako Bůh, tedy ještě před hříchem byl člověk jako Bůh... (sic)

Vložil: Bolek v Pondělí, 04. únor 2008 @ 19:29:34 CET (3246 čtenářů)
Více... | 4606 bytů | 12 komentáře | Skóre: 0Podobenství: Tajná 17. kapitola Markova evangelia
Společnost

poslal k_sukovský

Sedm týdnů po Ježíšově vystoupení na nebe povstal ve shromáždění učedníků Šimon zvaný Petr a řekl: „Muži bratří, náš Mistr není mezi námi, sedí na pravici Otce v nebesích. Pověřil nás, abychom rozumně a bez poskvrny konali své poslání. Víme pak, bratří, že není mezi námi nikoho urozeného a majetného a tak nám na naši bohulibou činnost chybí finanční prostředky. Bez nich se, milí svatí, nehnem dál. Musíme přijmout strategii, abychom Boží plán spásy byli s to realizovat dříve, než se Pán vrátí.“
Vložil: bolek v Neděle, 20. leden 2008 @ 19:34:57 CET (4216 čtenářů)
Více... | 4941 bytů | 15 komentáře | Skóre: 5
Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy