Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Maxim.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16456, komentáře < 7 dní: 285, komentářů celkem: 416493, adminů: 60, uživatelů: 5181  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 49 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

brusle7
Tomas
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113026238
přístupů od 17. 10. 2001

Intimity: Kultura života proti kultuře smrti.
Vloženo Pondělí, 13. únor 2023 @ 18:55:52 CET Vložil: Tomas

Etika poslal oko

Hleď, dnes ti předkládám život a štěstí, smrt a neštěstí.

Budeš-li poslouchat přikázání Jahva, svého Boha, která ti dnes předepisuji, a budeš-li milovat Jahva, svého Boha, budeš-li chodit po jeho cestách, budeš-li dodržovat jeho přikázání, jeho zákony a jeho zvyky, budeš žít a budeš se rozmnožovat, Jahve, tvůj Bůh, ti požehná v zemi, do níž vcházíš, abys ji převzal. Odvrátí-li se však tvé srdce, nebudeš-li poslouchat a dáš-li se svést, aby ses klaněl jiným bohům a sloužil jim,dnes vám prohlašuji, že určitě zahynete a že nebudete dlouho živi na zemi .....


Budeš-li vskutku poslouchat hlasu Jahva, svého Boha, a dodržovat všechna ona přikázání, jež ti dnes předepisuji, a žít podle nich, pozvedne tě Jahve, tvůj Bůh, nad všechny národy země. Přijdou k tobě a dostihnou tě všechna požehnání, jež následují; to že jsi poslouchal hlasu Jahva, svého Boha. Budeš požehnán ve městě a budeš požehnán na poli.  Budou požehnány plod tvého života, plod tvé půdy, plod tvého dobytka, vrh tvých krav a přírůstek tvých ovcí. Budou požehnány tvá nůše i tvá díže.  Budeš požehnán, když vcházíš, a budeš požehnán, když vycházíš.  ....
....
Nebudeš-li však poslouchat hlasu Jahva, svého Boha, tím, že nebudeš dodržovat jeho přikázání a jeho zákony, které ti dnes předepisuji, přijdou k tobě a dostihnou tě všechna prokletí, jež následují. Budeš proklet ve městě a budeš proklet na poli. Budou proklety tvá nůše i tvá díže. Budou proklety plod tvého života i plod tvé půdy, vrh tvých krav a přírůstek tvých ovcí. Budeš proklet, když vcházíš, a budeš proklet, když vycházíš


Neboť tento Zákon, který ti dnes předepisuji, není pro tebe nesplnitelný, ani ti není nedosažitelný. Není na nebesích, abys mohl říkat: „Kdo nám pro něj vystoupí na nebesa, abychom jej slyšeli, a tak jej plnili?“ Není za mořem, abys mohl říkat: „Kdo nám pro něj půjde za moře, abychom jej slyšeli, a tak jej plnili?“
Neboť to slovo je zcela blízko u tebe, je v tvých ústech a v tvém srdci, abys je plnil.-

Vyvol tedy život, abyste ty i tvé potomstvo žili v lásce k Jahvovi, svému Bohu, poslouchajíce jeho hlasu a lnouce k němu; neboť v tom je tvůj život, stejně jako dlouhé trvání tvého pobytu na zemi ....
(Dt 28 - 30)


Tato slova, tisíce let stará, jsou pořád aktuální i v dnešní době a stále vyvolávají v lidech emoce a kontroverze.
Volbu života a či volbu smrti definujeme totiž  konkrétní podobou našeho života - právě konkrétními způsoby, kterými žijeme.

Pozoruhodné je, že i mnozí nevěřící  si zvolili a žijí své životy do jisté míry docela podle řádu, jak by měl člověk žít. Dbají na dostatek pravidelného pohybu, jí nezávadné potraviny. Starají se o své zdraví. Odstraňují ze svých životů všechno škodlivé a nepřirozené. Protože jim tak velí jejich zdravý rozum.Nedílnou součástí života lidí je i jejich podoba manželského života.
Také zde je možnost volby mezi cestou strmou a úzkou vedoucí k životu a mezi cestou snadnou a pohodlnou - však cestou, které nakonec zavede člověka ke smrti.

A tak drtivá většina našich spoluobčanů trpí nadměrnou obezitou (protože obecně jedí více, než kolik spotřebují prací a pohybem) - a navíc jedí potraviny často nezdravé. Např. pšenice původní (stvořená Bohem), měla asi 30 % lepku - člověk si ji vyšlechtil, takže má dneska mnohonásobně vyšší výnosy - ale má také už přes 80 % lepku!

Podobně zde nedávno vzbudily velké emoce moje názory na volbu manželského života  s využitím poznatků o rozpoznávání plodného a neplodného období u žen. Tento způsob života manželů vyžaduje zapojení obou a nepatří mezi ty nejsnadnější. Je volbou cesty strmé a úzké. Je ale také volbou života.
Protože naprosto ve všem respektuje podmínky, jak Bůh člověka stvořil.


Statisticky drtivá většina dnešních žen v naší populaci však využívá v jejich plodné části života některou z metod umělé antikoncepce. To je dnešní realita.
 Na prvním místě bude  antikoncepce hormonální (je nejsnadnější, nejpohodlnější, ale mívá i své neblahé následky na zdraví žen). Hned po ní následuje pak zřejmě používání kondomu. Pak následují prostředky další, o kterých jsme už mluvili...Velké emoce zde vzbudil můj názor, že všechny způsoby umělé antikoncepce stojí v něčem proti Božímu řádu
- že tedy jsou člověka - natož teprve pak křesťana - zcela nedůstojné.
Jsou volbou cesty široké a pohodlné a pokřivují zdravý pohled člověka na jeho sexualitu. Neblahým způsobem pokřivují lidské vztahy  sexuality uvnitř manželství směrem ke konzumnímu vnímání vlastní sexuality - zcela proti Božímu záměru.
Jsou tedy přímou volbou cesty ke smrti.


Napříč spektrem jste se v tomto vzácně sjednotili všichni proti mě - a obhajovali každý podle sebe a své zkušenosti třeba použití kondomů mezi manžely ... jako pro křesťana přijatelné řešení.

Ale i ty vaše vzbouřené emoce jsou dokladem toho, že i svoje vlastní svědomí jste si v tomto kdysi museli umlčet - však onen Boží hlas ve vašem srdci se nikdy zcela umlčet nedá: "Neboť to slovo je zcela blízko u tebe, je v tvých ústech a v tvém srdci, abys je plnil"!


Zde je třeba zapojit zdravý rozum; co je umělé, je škodlivé, je nepřirozené. Co je nepřirozené, to člověka vždycky nakonec poškodí, ublíží mu to. V případě antikoncepce pak ublíží nejenom na poli zdraví, ale i v oblasti duchovní. V prožívání vztahu manželů s Bohem. Konzumní postoje pokřivují zdravý pohled na lidské prožívání sexuality.Asi nejvíce mě v tomto překvapil konzumní postoj Gregoryho (ač jinak tu spolu vycházíme docela přátelsky):
Dovolím si tvrdit, že žena docela jistě není předmětem k použití - k ukojení pohlavní vášně manžela. (Předmětem k použití je třeba toaletní papír - použiješ - zahodíš).

Dovolím si tu tvrdit, že pokud si muž jen vybíjí svoji pohlavní žádostivost na své ženě, že takovýto sex je hříšný! Žena není nástrojem k mužově vybití přetlaku hormonů a ani naopak!

Je to nepochopení smyslu lidské sexuality, ve které mají být muž a žena spolu, prožívat  ji spolu v lásce, která klade dobro toho druhého nad dobro vlastní.


(Ef 5,25)
Mužové, milujte své ženy tak, jako si Kristus zamiloval církev: vydal se za ni, aby ji posvětil tím, že ji očistil koupelí ve vodě, kterou doprovází slovo;
on ji totiž před sebe chtěl předvést jako zcela zářící, bez úhony i bez vrásky, a bez čehokoli podobného, ale svatou a neposkvrněnou.
Stejně tak mají muži milovat své ženy jako své vlastní tělo. Milovat svou ženu znamená milovat sebe samého.  ...Aby mužova pohlavní žádostivost nebyla hříšnou, musí v ní usilovat nikoli o vlastní sexuální uspokojení, ale usilovat předně o to, aby se jeho žena v jeho blízkosti stávala zářící, svatou a neposkvrněnou ....


Toto je obrazem lásky skutečných katolických manželů.

Sexuálním aktem se manželé naprosto výjimečným způsobem vzájemně posvěcují.


"Kultura života proti kultuře smrti." | Přihlásit/Vytvořit účet | 96 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kultura života proti kultuře smrti. (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Pondělí, 13. únor 2023 @ 19:23:26 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hele, oko, nečetl jsem každý řádek, ale prošel jsem rychločtením, jak jsem zvyklý z VŠ. Mozek mi automaticky vybírá to podstatné a detaily přeskakuje. A můj mozek mi okamžitě udělal závěr z tvého psaní a vidím tam dualismus. Bipoplaritu. 

Ne jedné straně slova jako:

ukojení pohlavní vášně manžela
muž jen vybíjí svoji pohlavní žádostivost na své ženě
Žena nástrojem k mužově vybití přetlaku hormonů 

a na druhé straně slova jako: 

Sexuálním aktem se manželé naprosto výjimečným způsobem vzájemně posvěcují.
Mužové, milujte své ženy...svatou a neposkvrněnou


Čili dva EXTRÉMY

Na jedné straně vnímáš ženu jako matraci na ukojení pudu a na druhé straně má být soulož něco posvátného. 

Hele - nejebe vám? Tohle je vážně ta slavná heterosexualita? Ty vole, to jsem rád, že jsem tzv. buzík. Zlatá homosexualita. 

Já jsem s přítelem nedělal ani jedno, ani druhé. Ani že bych ho vnímal jako matraci na ukojení pudu ani nástroj k posvěcování. Bože, já jsem si ho vážil za jeho vlastnosti a mně se líbil. Líbí se vám vůbec ty baby? Vždyť ty to píšeš, jak by to byla kráva nebo matrace. A nebo naopak nějaká posvátná madona z bakelitu. Ty vole, to byl hnus to číst okův text. Pobožní lidi to asi nemají v hlavě v pořádku. Já doufám že takto vyšinutě to nemají ostatní nepobožní heteráci, páč pak bych si musel myslet, že heterosexualita je porucha...

Já jsem to měl úplně jinak. Můj přítel se mi líbil. Voněl mi. Líbil se mi jeho hlas, jeho síla. Jeho charismat! Neviděl jsem ho jako nějakou matraci. Proboha to byl extra sympoš. A vtipný. My jsme se smáli. I v posteli. Skoro pořád byla sranda. Co vy to s těmi ženami děláte... Vždyť vy se trápíte  a nikdy nerelaxujete. Furt řešíte jakousi zasranou ideologii. Re: Kultura života proti kultuře smrti. (Skóre: 1)
Vložil: Vota v Pondělí, 13. únor 2023 @ 21:04:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jste tady fakt extrémáci :)

Na jedné straně extrému mysliveček s jeho porušováním "božího řádu", kdy muž souloží se svou ženou mimo dobu její ovulace, a na druhé straně oko s jeho extrémem, že pokud žena v období svého plodného života používá antikoncepci (nebo i muž), pak porušuje "boží řád".

No, a tady vzhledem k extrému oka nutno už uvést, že i antikoncepční metoda soulože mimo ovulační dobu ženy vede jednoduše a prostě taky k vlastnímu sexuálnímu uspokojení muže a ženy, i kdyby vzájemně. A pak i ono využití doby mimo ovulaci ženy k sexu je proto, aby mohli souložit oba více a častěji sebe sexuálně uspokojovat, i kdyby vzájemně přesto jednoho na druhém.

Ale možná, že jste souložil se svou ženou jenom kvůli jejímu uspokojení a ne kvůli sobě, oko :))))Re: Kultura života proti kultuře smrti. (Skóre: 1)
Vložil: Vota v Úterý, 14. únor 2023 @ 07:00:05 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
>>Neboť tento Zákon, který ti dnes předepisuji, není pro tebe nesplnitelný, ani ti není nedosažitelný. Není na nebesích, abys mohl říkat: „Kdo nám pro něj vystoupí na nebesa, abychom jej slyšeli, a tak jej plnili?“ Není za mořem, abys mohl říkat: „Kdo nám pro něj půjde za moře, abychom jej slyšeli, a tak jej plnili?“
Neboť to slovo je zcela blízko u tebe, je v tvých ústech a v tvém srdci, abys je plnil.-<<

Ale to moc pěkné, že zde citujete překlad B-žího slova daného Jisro'eli, pane Oko :) A ještě zvýrazňujete boldem, že B-ží Zákon není pro Jisro'el nesplnitelný a je blízko nás, v našich ústech a srdci, abychom slova Tóry plnili :)

Vzpomínám si moc dobře na to, co dost jinak tvrdí o tomto křesťané a co jste zde psal Vy, že to není možné.

A taky si moc dobře vzpomínám na to, jak si křesťané vykládají toto své písmo:

4Když přišli do Jeruzaléma, byli přijati církví, apoštoly a staršími a oznámili, co všechno s nimi Bůh učinil. 5Tu povstali někteří, kteří uvěřili ze strany farizeů, a říkali, že se pohané musí obřezávat a musí se jim nařizovat, aby zachovávali Mojžíšův zákon6Apoštolové a starší se shromáždili, aby tu věc prozkoumali. 7Když došlo k velkému sporu, povstal Petr a řekl jim: „Muži bratři, víte, že si mě Bůh odedávna mezi vámi vyvolil, aby skrze má ústa pohané uslyšeli slovo evangelia a uvěřili. 8A Bůh, jenž zná lidská srdce, jim vydal svědectví, když jim dal Ducha Svatého tak jako i nám 9a neučinil žádného rozdílu mezi námi a jimi, když vírou očistil jejich srdce.  10Proč tedy nyní pokoušíte Boha a chcete vložit na šíji učedníků jho, které nebyli schopni unést ani naši otcové ani my? 

 :) Dost zvláštní, že se teď odvoláváte na opravdová slova Písma Tóry a zapomínáte na křesťanské evangelium bezbožnosti.Re: Kultura života proti kultuře smrti. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Úterý, 14. únor 2023 @ 07:42:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Stando, díky za článek.

  K tomu jeho základu - myslím, že emoce lidí vzbudilo spíše tvoje náboženské černobílé vidění, nesmyslný nátlak na to, co je správně a nesprávně a vnucování druhým. To už ti píše Syntezator, nebudu řešit. 

  Jen poznámka, "co je umělé, je škodlivé, je nepřirozené" je samozřejmě nesmysl. Bůh dal lidem tvořivost, schopnost vytvářet věci. Něco z toho umělého, co člověk vytvořil, je škodlivé (třeba azbest) něco zase ne (třeba výrobky ze stříbra).


  Spíše se ale zeptám k tomu, co jsme řešili v minulosti, když už cituješ křesťanské učení.

Vyvol tedy život, abyste ty i tvé potomstvo žili 

  Když už to píšeš tučně a podtrženě - už sis tedy všiml, že Bůh Izraeli jasně nařídil, přikázal "vyvol si život"? 

  Že Bůh k tomuto tématu neřekl Izraeli nesmysl a zvrácenost ve stylu "vyvol si", co jsi zde prezentoval v minulosti?

  Rozumíš už tomu, že když má někdo někoho na starosti a vysvětluje mu principy světa, život a smrt, že mu nikdy neřekne "vyvol si"? Pokud teda není sám zvrácený.

  Tím spíše by pak takovou hloupost neudělal Bůh.


Pozoruhodné je, že i mnozí nevěřící  si zvolili a žijí své životy do jisté míry docela podle řádu, jak by měl člověk žít. 

  No, protože (mnozí) nevěřící jsou na rozdíl od lidí v náboženstvích normální. Nenapadla by je taková hloupost a nesmysl a zvrácenost jako vybírat si dobro a zlo. 

  Když vychovávají svoje děti, normálně jim jasně řeknou: Nelži. Chovej se slušně. Pracuj. Buď poctivý. Stůj rovně. Narovnej se. Nešišlej. Jez to jako člověk.

  Žádný alespoň trochu normální rodič neřekne svému dítěti - 'lidi kradou, ty si taky vyber, jestli budeš v životě krást nebo ne' Takovouhle věc řekne svým dětem snad tak zloděj. Normální člověk řekne dítěti: "Nekraď".


  Stejně tak Bůh je normální a Izraeli jasně přikázal: "Vyber si život".

  Toník  Re: Kultura života proti kultuře smrti. (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 14. únor 2023 @ 09:26:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vložil jsem sem tento článek s plným vědomím toho, že kdo nežije jako křesťan, tak toto nemohl zažít a tedy vůbec neví, o čem vlastně píšu.

Nemůže rozumět - nemá tu osobní zkušenost prožívat manželské setkávání v Boží přítomnosti.Stránka vygenerována za: 0.65 sekundy