Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vladislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16086, komentáře < 7 dní: 223, komentářů celkem: 389962, adminů: 60, uživatelů: 5030  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 137 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Informace z jednání VV BJB dne 22. listopadu 2021
·Seznam vypuštìných novozákonních veršù v Pøekladu Nového svìta
·Pastoral brothers – kde konèí vtipnost?
·Ekumenická rada církví si zvolila nové pøedsednictvo na pøíští dva roky
·Rozbuška a další mutace covidu-19
·Významný køesťanský genetik je frustrovaný z postoje evangelikálù k oèkování
·Vlivný Jižní baptista Robert Jeffress odmítl náboženské argumenty proti oèkování
·5 pilíøù konzervativního evangelikálního kalvinismu nesluèitelných s láskou
·Skrytì
·Pastoral Brothers

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
106912057
přístupů od 17. 10. 2001

Tvorba: O naší svobodě
Vloženo Středa, 02. červen 2010 @ 17:12:38 CEST Vložil: Olda

Katolicismus poslal oko

Bůh není automatizovaná zajišťovna.

Náš svět je produktem boží lásky, jehož obsahem je poskytnout dar delegovaných tvůrčích schopností celému stvoření.

Vrchol a jistým způsobem teologický cíl našeho bytí se nalézá v tvořivé svobodě člověka, nezbytné pro jeho směřování k opravdu důstojnému eschatologickému sdílení se s božskou láskou.


Tvořit však lze jen skrze konání, skrze skutky.
Skutky jsou předpokladem tvoření, nicneděláním se nic nevytvoří! Skutečný život bez důrazu také na skutky se stává iluzí.

Neoddělitelnou součástí svobody je však riziko,
které se projevuje již na bazální úrovni samotné přírody i celého lidského údělu a které může vrcholit až v odmítnutí samé boží lásky člověkem. S tímto rizikem se v jeho různých variantách a v různé míře setkáváme na každém kroku svých životů, dobře ho známe z dějin a každodenně ho můžeme vnímat např. při pohledu na politickou, ekonomickou a sociální sféru.

Boží láska, která v touze sdílet se vystavila člověka riziku svobody, ho však v něm neponechala samotného. Sama do lidského údělu v Ježíši Kristu naplno vstoupila, a to až do krajnosti v podobě Kalvárie.

Člověk však svoji svobodu nejen často zneužívá, ale mnohdy není ani ochoten si připustit její riziko. Bezpodmínečně si pak nárokuje svoji absolutní zajištěnost vůči státu, společnosti i vůči Bohu, aniž by jakkoli bral v úvahu třeba jen nutnou rovnováhu mezi svými právy a povinnostmi.

Takové absolutně pojaté požadavky na zajištěnost  bez akcentování morálních a všech ostatních objektivních hodnot otevírají prostřednictvím politického populismu a falešného mesianismu politiků dveře pravým i levým diktaturám, nebo alespoň významě přispívají k politickému a ekonomickému chaosu se všemi negativními důsledky.

Na první pohled snad méně nápadná, ale fakticky ještě zrůdnější nebezpečí existují pro křesťana v jeho duchovní sféře, jestliže neakceptuje základní rizika svého lidství.

Bůh se pak v jeho představě snadno stane automatizovanou zajišťovnou! (Už jsem spasen!)
Jakou však potom člověk může očekávat věčnou budoucnost? Sdílet věčnost se zajišťovacím automatem by muselo být dokonalou nudou, tj. právě tím, co je snad samotným principem pekla.

(Čerpáno volně z Revue ČKA.)


"O naší svobodě" | Přihlásit/Vytvořit účet | 95 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: O naší svobodě (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Středa, 02. červen 2010 @ 22:50:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
ahoj Oko...
obdivujem tvoje budovateľské nadšenie....
píšeš: Tvořit však lze jen skrze konání, skrze skutky.
Skutky jsou předpokladem tvoření, nicneděláním se nic nevytvoří! Skutečný život bez důrazu také na skutky se stává iluzí.

...to je typická komunistická rétorika, ,,práca šľachtí človeka,,...zmyslom života je práca (skutky)...na komunistických pohreboch vždy zaznela veta: ,,práca bola zmyslom jeho života,,...

máš pravdu, že svet je produktom Božej lásky, práve preto zmyslom nášho bytia nie sú skutky, práca, ale vzťah s našim stvoriteľom...všetko ostatné je druhoradé...Boh nás nestvoril preto aby sme pracovali a vytvárali hodnoty, ale aby sme prežili časnosť a večnosť s ním...

ivanpRe: O naší svobodě (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Středa, 02. červen 2010 @ 23:47:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Autor zneužil svou svobodu ke stvoření neuvěřitelné slátaniny, která nemá s Bohem a s Jeho Božím věčným plánem/záměrem při stvoření nebe, země a člověka vůbec nic společného a svědčí o tom, že naprosto neakceptoval základní rizika svého lidství!

Tož tak.

willyRe: O naší svobodě (Skóre: 1)
Vložil: rive v Čtvrtek, 03. červen 2010 @ 07:56:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
hezký den oko

 je obecnou pravdou, že bez skutků se stává život iluzí ...  jak v politice tak v životě jednoho každého z nás 


je to tak, máme neúnavnou tendenci soustředit se na druhé prožívat jejich starosti, problémy, chyby, omyly (ale také tendenci prožívat radosti, štěstí druhých- např. v neúnavných seriálech), pořád hodnotit druhé ze všech stran a na sebe pak tak nějak nemáme čas, a jen sníme! (jací bychom byli a kde bychom byli, kdyby tam to a ne tady to, anebo kdybychom měli to, anebo tam to, a nejen tady to) 

 co s pravdivou realitou o sobě?

co s tím  … já vím co s tím … je tady přece únik, z té všední reality … jen abych nemusel být sám ze sebou …. sam za sebe před Bohem, to je, abych neměl čas udělat v životě změnu. Namísto ztišení, namísto klidu, v němž bychom byli schopni slyšet Boží hlas, se podřizujeme trendu dnešní hyperaktivního doby a neustále se někam spěcháme, abychom něco nezmeškali nebo se zabýváme nepodstatným a na podstatné kašlem. Často naší zaneprázdněnosti jen zakrýváme prázdnotu našeho života. Jinými slovy, unikáme před sebou samým. Jen aby nebyl prostor na upřímný pohled na naše skutečné zvyky, čas na  upřímné prozkoumání našeho nitra, našich  tužeb, pravdivé zhodnocení našich cílů našeho pokrytectví. 

Oko, často voláš po tom, abychom měli skutky, máš pravdu bez skutků není spasení, život je jen iluzí, Tvá celkem povedená ilustrace o  úžasném orchestru o nádherných tónech,  ve srovnání se šmidláním nějaké šumaře v opuštěné ulici na pěší zóně,  tvé zdejší intenzivní volání po skutcích ve mně vyvolává otázku, a tak jsem se dneska odvážila zeptat: Oko po jakých skutcích  to voláš, které skutky nás můžou spasit???  Nějak nevím, které skutky máš zrovna na mysli, když hovoříš o rajské hudbě velikého orchestru v porovnání s hudbou, která nějakého bídného šumaře.

Galatským 5, 16 Chci říci: Žijte z moci Božího Ducha, a nepodlehnete tomu, k čemu vás táhne vaše přirozenost. Duch Svatý je síla, která uschopňuje křesťany, aby byli svědky Ježíšova vzkříšení, Kavalerie. Mohli bychom říci, že toho, kdo žije z Ducha Svatého, lze okamžitě poznat. I když zakouší zklamání, nepodlehne malomyslnosti, neuzavře se do sebe, ale dokáže vidět hlouběji, pod povrch věcí. Dovede šířit životní naději i tehdy, když všichni ostatní myslí, že už neexistuje nic dobrého. Dříve nebo později se všem přihodí, že klopýtnou a padnou, avšak to není důvod, aby rezignovali na další cestu. Duch Svatý nás stále znovu staví na cestu, abychom se učili žít jako Ježíš. Oko, po jakých skutcích  to voláš?rive
   
Re: O naší svobodě (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 03. červen 2010 @ 09:06:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Oko, díky za článek.

  Chápu, že pro římského katolíka je "být spasen" opravdu zrůdné nebezpečí v duchovní sféře. To je znát z každého příspěvku ŘK tady i jinde na toto téma. I ta úporná snaha vysvětlit těm, kteří byli Kristem spaseni, že vlastně spaseni nebyli a měli by ještě udělat haldu nějakých skutků, jinak spaseni nebudou je docela vypovídající. Ještě si na tohle nebezpečí pomatuju, strach před spasením byl jedním z hlavních důvodů, proč mi přijmout spasení z milosti a bez skutků trvalo tak dlouho.

  Víš, to, že je člověk spasen, je způsobeno právě tím, že pochopí rizika svého lidství a tahle rizika svěří do rukou Spasitele v té věčné smlouvě, kterou nabídnul, přijme Ježíše a vydá mu svůj život do rukou. Říkáme, že se Ježíš stal naším Spasitelem a Pánem.

  O svobodě a smlouvě ti ještě napíšu článek, abys neměl zbytečně ten ŘKC obraz o hracích či jiných automatech.

  ToníkRe: O naší svobodě (Skóre: 1)
Vložil: leonet v Čtvrtek, 03. červen 2010 @ 20:11:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj oko,
Jan 17,3: A toto je život věčný: Aby poznali tebe, jediného pravého Boha, a toho, kterého jsi poslal, Ježíše Krista.

Verš 11: ...Otče svatý, zachovej je ve svém jménu, které jsi mi dal, aby byli jedno, jako jsme my.

verš 13: Nyní přicházím k tobě a toto mluvím ve světě, aby měli v sobě plnost mé radosti.

verš 22: Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno.

verš 24: Otče, chci, aby i ti, které jsi mi dal, byli se mnou tam, kde jsem já, aby viděli mou slávu, kterou jsi mi dal,

verš 25: ...I tito poznali, že ty jsi mne poslal.

Jan 10,28: ...a nikdo je nevytrhne z mé ruky. verš 29: ...a nikdo je nemůže vytrhnout z mé ruky mého Otce.

Někomu jsi tady v diskusi napsal, že nezná Písmo, máš v podstatě pravdu, znát písmo je důležité, ale nesrovnatelně důležitější je nejen znát Písmo, ale především Autora Písma. Píšeš, že víra bez skutků je mrtvá, a přitom nevídíš, že ten jediný a největší spasitelný skutek je právě v tom Jan 17,3: A to je ten skutek Boží: Aby poznali tebe, jediného pravého Boha, a toho, kterého jsi poslal, Ježíše Krista.
To je jediný spasitelný skutek. Takže znát Písmo, ano, věřit Bohu, ano, znát Boha, ano, poznat Ježíše Krista, amen, amen.
Máš plnost jeho radosti, protože jsi vírou přijal jeho slova? Věříš, že nikdo, (to znamená ani ty), nemůže tebe vytrhnout z Jeho a Otcovy ruky? Těch veršů bych našel daleko více, ale jestli nevěřiš jedinému z těchto veršů, protože nevíš kdo za těmito slovy je, tak ti nepomůže ani tisíc veršů, ani kdyby jsi znal celou Bibli zpaměti.
Poznat Ježíš Krista je ten skutek Boží.
                                                         leonetRe: O naší svobodě (Skóre: 1)
Vložil: caspar v Sobota, 05. červen 2010 @ 11:54:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vše co je, je dílo Boží. Jsme to tedy my, ale i naše případná víra. Jsou to i všechny ostatní psychické dispozice jednotlivců.  Samotný Bůh se člověka táže, co by chtěl a mohl člověk Jemu, Bohu dát? Vždyť jako Tvůrce všeho je Bůh i Vlastníkem všeho. Jako absolutní Vlastník má i veškerá práva stanovit pravidla. Nikdo Mu v tom nedokáže zabránit. Štěstí je, že tento absolutní Vládce, je svou podstatou Láska. Dělá co se dá, abychom měli pocit vlastní svobody. Do krajnosti nás však , co se svobody týče, pustit nemůže. Dovedete si představit, jak by například vypadal nejeden z dnes mediálně známých sexuologu, kdyby jim Bůh umožnil narodit se v těle podle jejich vlastní představy a tužby? Domnívám se, že absence svobody byla i jedním z důvodů Luciferovy vzpoury. Už to, že je člověk vybaven schopnosti rozeznat dobro a zlo, je sice kladným, ale přece jen zásahem do jeho svobody. Máme svobodu se rozhodnout jakým způsobem budeme presentovat svou víru, ale nemyslím si, že máme svobodu být nebo nebýt věřícím. (viz.kniha života v Janově zjevení)Stránka vygenerována za: 0.63 sekundy